شکستن رکورد ۲ ماهه ارزش معاملات/ رالی صعودی بورس شروع می‌شود؟

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ارزش معاملات خرد امروز بازار مورخ ۱۶ آبان ۱۴۰۲، مبلغ ۵۸۴۸ میلیارد تومان بود. این در حالی است که ارزش معاملات در ۲ ماهه گذشته زیر ۵ هزار میلیارد تومان بود.

گفتنی است ارزش معاملات خرد بازار سرمایه در یک ماهه گذشته همواره در محدوده ۴ هزار میلیارد تومان بود که در روز جاری با جهشی ۵۰ درصدی به نزدیکی‌های ۶ هزار میلیارد تومان رسید.

رالی صعودی بورس شروع شد؟

گفتنی است یکی از نشانه‌هایی که همواره کارشناسان از آن به عنوان نشانه‌ای برای روند گرفتن بازار سرمایه یاد می‌کنند، ارزش معاملات است. بی شک یکی از عواملی که روند بازار سرمایه را در دو ماه گذشته نزولی کرده بود، خروج مستمر نقدینگی از بازار و کاهش ارزش معاملات بود. البته لازم به ذکر است که خروج مستمّر نقدینگی، خود معلول عواملی همچون نرخ سود اوراق، بی‌ثباتی‌های کلان اقتصاد و… است.

بر همین اساس، نوسانات محدود بازار سرمایه در هفته‌های اخیر (علاوه بر ابهاماتی که در بازار ارز وجود دارد) به دلیل افت محسوس ارزش معاملات بود که نشان از خروج سرمایه خرد از بازار سرمایه دارد. همچنین به نظر می‌رسد دیگر دلیل کم‌رونقی معاملات بازار سرمایه در هفته‌های گذشته، متأثر از کاهش نرخ ارز در بازار آزاد است. البته ذکر این نکته الزامی است که طبیعتاً نرخ ارز شرکت‌های بورسی بر اساس نرخ سامانه مبادله ارز و طلا است اما کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به واسطه تأثیر مستقیمی که بر انتظارات تورمی می‌گذارد سبب رکودی کردن فضای بازار سرمایه خواهد شد.

بنابراین اگر همانند امروز، رشد ارزش معاملات ادامه‌دار باشد می‌توان انتظار رالی صعودی جدیدی را در بازار سرمایه داشت؛ در غیر این صورت رشدهای بازار می‌تواند همانند گذشته صرفاً نوسانی باشد و بازار سرمایه فعلاً روند نگیرد.

؛

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.