صادرات غیرنفتی ایران به چین در حال افزایش است

0

روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه تجارت ایران و چین در سال‌های اخیر رو به رشد بوده است،‌گفت: تا ۲ سال پیش میزان روابط تجاری ایران و چین در بخش تجارت غیرنفتی نهایتاً حدود ۱۸ میلیارد دلار بود، اما اکنون این رقم به بیش از ۲۲ تا ۲۳ میلیارد دلار رسیده است.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت اظهار داشت: با توجه به مذاکراتی که سال گذشته با مقامات بازرگانی چین انجام شد برخی موانع صادرات محصولات کشاورزی ما به این کشور مرتفع شده است و زمینه توسعه صادرات چند محصول کشاورزی ما به چین فراهم شده است.

وی افزود: تا پیش از این مذاکرات محصولات کشاورزی ما به غیر از زعفران و خشکبار در بازار چین رجیستر نمی‌شد اما اکنون زمینه برای صادرات محصولاتی مانند مرکبات از جمله پرتقال و کیوی و همچنین سایر محصولات کشاورزی به چین فراهم شده است.

لطیفی اظهار داشت: همچنین با پیگیری‌های سفارت ایران در چین زعفران از سبد کالایی دارویی خارج شده و به گروه کالایی ادویه اضافه شده است که با این کار صادرات زعفران به چین تسهیل شده و همین امر باعث چند برابر شدن صادرات زعفران ما به چین شده است.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت گفت: ما از بسیاری از ظرفیت‌های وارداتی چین اطلاع نداریم که اطلاع از آن و شناخت بیشتر ظرفیت‌های کشور چین از طریق نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه واردات چین می‌تواند زمینه همکاری دو کشور را افزایش دهد.

وی بیان داشت:‌ در حال حاضر حدود ۲۹ درصد از تجارت ایران با کشور چین است که این رقم در مقایسه با صادرات ما به کشورهای دیگر قابل ملاحظه است.

به گزارش فارس، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۷ ماهه امسال میزان تجارت غیرنفتی کشور به ۶۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسید.همچنین میزان صادرات غیرنفتی ما به چین طی مدت یادشده ۸ میلیارد دلار و میزان واردات ما از چین ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

[پایان پیام] 


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.