صندوق مشترک دو میلیارد دلاری ایران و ایتالیا

0

صندوق دولتی ثروت ایتالیا، Fondo Strategico Italiano و صندوق توسعه ملی ایران در حال مذاکره برای ایجاد یک صندوق مشترک به ارزش 2 میلیارد دلار هستند.

به گزارش ایسنا، مائوریتزیو تاماگنینی، رئیس FSI روز شنبه پس از دیدار با صفدر حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی در چارچوب سفر خود به ایران، از تلاش‌های صندوق ایران در کمک به گسترش روابط اقتصادی ایران و ایتالیا قدردانی کرد.

برنامه های ما برای گسترش روابط با ایران از سه خط پیروی می کند: اول سرمایه گذاری مشترک با شرکت های ایتالیایی در ایران. دوم یافتن شرکا برای شرکت های ایتالیایی علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران و ارائه گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری در ایران. و سومین مورد همکاری با NDFI برای سرمایه گذاری در یک صندوق مشترک 2 میلیارد دلاری است.

این مقام ایتالیایی گفت که شرکت‌های بزرگ کشورش آماده سرمایه‌گذاری در «تامین خدمات زیرساخت‌های بانکی ایران، توسعه صنایع فرآیندی مرتبط با نفت و گاز و نوسازی کشاورزی ایران هستند».

تامنینی با اشاره به سفر آتی ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر ایتالیا، ابراز امیدواری کرد که طرح تشکیل صندوق مشترک در مذاکرات رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر ایتالیا در تهران نهایی شود.

حسینی گفت: سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای صادرات نفت و گاز «بیش از 30 درصد افزایش یافته است که در کنار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، زمینه را برای گسترش فعالیت‌های بین‌المللی صندوق فراهم کرده است».

سرمایه گذاری افزایش یافته

حسینی با اشاره به سابقه همکاری‌های اقتصادی دو کشور و علاقه تجار ایتالیایی به ایران پس از تحریم، گفت: صندوق توسعه ملی آماده کمک به احیای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در دوره جدید است. این صندوق کاملاً آماده پیوستن به سازمان‌های مالی ایتالیایی برای تأمین مالی پروژه‌های بخش خصوصی در ایران و سرمایه‌گذاری مشترک در دو کشور است.

رئیس صندوق توسعه ملی پروژه‌های جذابی را برای سرمایه‌گذاری به همتای ایتالیایی خود معرفی کرد و گفت: پروژه‌های متعددی در زمینه نفت و گاز، زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی و تولید گلخانه‌ای وجود دارد که صندوق توسعه ملی می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور برای تامین مالی ایتالیا عمل کند.

حسینی خاطرنشان کرد: با تسهیل قوانین و مقررات مربوط به صندوق توسعه ملی، زمینه برای گسترش دامنه طرح‌های آن فراهم شده است.

در برنامه پنج ساله ششم توسعه (21-2016)، صندوق توسعه ملی عاری از فشارهای ناشی از بودجه و قوانین عادی خواهد بود و نسبت به گذشته در مدیریت منابع خود مستقل تر خواهد شد.

محمدسعید نوری نائینی، معاون امور اقتصادی صندوق توسعه ملی گفت: اقتصاد مبتنی بر کشاورزی ایران نیازمند نوسازی و فناوری‌های جدید به‌ویژه مرتبط با آب است.

طرح‌های شرکت‌های ایتالیایی برای نوسازی کشاورزی ایران می‌تواند جذاب باشد. توسعه صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی از اهداف اصلی ایران در دوران پسا تحریم است. نوری نایینی گفت: طرح‌هایی که ایتالیایی‌ها پیشنهاد می‌کنند قابل تامل است.

ایران و ایتالیا قراردادهایی به ارزش 17 میلیارد یورو (18.4 میلیارد دلار) در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهور به ایتالیا در اواخر ژانویه امضا کردند.

ایتالیا بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا قبل از کاهش روابط تجاری در نتیجه تحریم‌ها بود. از سال 2012، تجارت سالانه بین دو کشور از 7 میلیارد یورو به 1.2 میلیارد یورو کاهش یافته است. 58 درصد از صادرات ایتالیا به ایران در بخش مکانیک و پس از آن محصولات شیمیایی با 8 درصد قرار دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.