طوفان شن و گرد و غبار می‌توانند زیان صدها میلیون دلاری داشته باشد

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فائو عبدالحکیم الوائر، دستیار مدیر کل و نماینده منطقه ای فائو در خاور نزدیک و شمال آفریقا در اجلاس بین المللی مقابله با توفان‌های ماسه و گرد و غبار در تهران گفت: برای مقابله با افزایش توفان‌های  ماسه و گرد و غبار که بیش از 150 کشور در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، تلاش های هماهنگ جهانی بسیار مهم و قابل توجه است.

این اجلاس که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با حمایت سازمان ملل متحد در تاریخ 18 و 19 شهریور برگزار شد، نمایندگانی از بیش از 50 کشور را گرد هم آورد و بر ضرورت مقابله با توفان‌های  ماسه و گرد و غبار در مقیاس جهانی تاکید کرد.

آمریکا آرژانتین را به پرداخت 16 میلیارد دلار محکوم کرد

الوائر در سخنرانی خود به نمایندگی از ائتلاف جهانی مقابله با توفان‌های گردوغبار، بر ماهیت فرامرزی این پدیده تأکید کرد و تهدیدهای اساسی آن بر سلامت انسان، امنیت غذایی، حمل و نقل، انرژی و محیط زیست را برشمرد. وی خاطرنشان کرد که زیان های اقتصادی ناشی از یک طوفان شن و گرد و غبار می تواند به صدها میلیون دلار برسد و بر فوریت این موضوع تأکید نمود.

وی با تاکید بر نقش تغییر اقلیم در تشدید خطرات پدیده گرد و غبار، اظهار داشت: تغییرات دما و کاهش بارندگی منجر به خشکسالی و تخریب پوشش گیاهی می شود، این تأثیرات به طور نامتناسبی بر کشاورزان و جوامع متکی به منابع طبیعی برای امرار معاش تأثیر می گذارد. وی توسعه شیوه ها و سیاست های پایدار را ضروری دانست.

الوائر گفت: برای پرداختن به این موضوع حیاتی، ائتلاف جهانی مقابله با توفان‌های گردوغبار در سال 2019 تشکیل شد که شامل 19 آژانس سازمان ملل متحد و سازمان غیر ملل متحد است. ائتلافی که در حال حاضر توسط فائو اداره می شود، موظف به ترویج تبادل دانش، گفتگو، ظرفیت سازی و اقدام جهانی علیه توفان‌های  شن و گرد و غبار است.

وی همچنین بر اهمیت اجرای استراتژی و برنامه اقدام ائتلاف برای بسیج منابع و اراده سیاسی و تقویت همکاری‌های جهانی تاکید کرد و همکاری بین المللی را لازمه کاهش منشاء و تأثیر این توفان‌ها بر مردم، جوامع و اقتصادها دانست.

دستیار مدیر کل فائو در پایان ابراز امیدواری کرد که کنفرانس بین المللی مبارزه با توفان‌های ماسه و گردوغبار به موفقیت بزرگی دست یابد. وی با اشاره به تعهد فائو برای تقویت همکاری بین اعضای ائتلاف و کشورها، خواستار ادامه تلاش در مدیریت پایدار زمین، خاک و آب برای حفظ سلامت، معیشت و امنیت غذایی شد.

وی در انتها اظهار آمادگی کرد که فائو و ائتلاف سازمان ملل برای مبارزه با توفان‌های گردوغبار آماده حمایت از کشورها در تلاش‌هایشان برای مبارزه با این پدیده و کاهش تأثیر آن بر بخش‌های مختلف هستند.

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.