عملیات احداث ۵۶۰۰ مگاوات نیروگاه توسط صنایع اجرایی شد

0

به گزارش ایران اکونومیست ، علی اکبر محرابیان در گفت‌وگو با بخش خبر ساعت ۱۴ گفت: در شروع کار دولت سیزدهم، صنعت برق کشور با ناترازی قابل توجهی رو به رو بود که نتیجه آن خاموشی گسترده در همه بخش‌ها از جمله خانگی و صنعت به ویژه در تابستان سال ۱۴۰۰ بود.

وی افزود: دولت سیزدهم به محض شروع به کار برنامه تحولی ویژه‌ای را برای جبران ناترازی در صنعت برق در سه محور توسعه نیروگاه‌ها، مدیریت مصرف و ارتقا و توسعه شبکه برق اجرایی کرد که هنگام جلسه رأی اعتماد در مجلس نیز به آن اشاره شد.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های دولت سیزدهم برای رفع ناترازی در صنعت برق ادامه داد: در بخش توسعه نیروگاه‌ها سه برنامه جداگانه هر کدام به ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات در دستور کار قرار گرفت که ۱۰ هزار مگاوات بر عهده وزارت نیرو بود که تا کنون ۷۳۰۰ مگاوات وارد مدار شده است و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان دولت از مرز افزایش ظرفیت ۱۰ هزار مگاواتی عبور کنیم.

محرابیان تصریح کرد: ۱۰ هزار مگاوات دیگر این برنامه نیز در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر بود که در حال حاضر عملیات اجرایی ۶ هزار مگاوات آن آغاز شده است.

وزیر نیرو افزود: همچنین ۱۰ هزار مگاوات دیگر نیز تکلیف و الزام قانونی صنایع است که با توجه به تأکیدات ویژه رئیس جمهور و همت صنایع در حال اجراست و تفاهم نامه‌ای به میزان ۱۴ هزار مگاوات ایجاد ظرفیت در بخش صنایع با وزارت صمت منعقد شده است.

وی با بیان اینکه امروز عملیات اجرایی ۵۶۰۰ مگاوات از این میزان ظرفیت تولید برق آغاز شده است، اظهار داشت: تا این لحظه ۲ واحد در سمنان وارد مدار شده و واحد سوم نیز فردا در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به بهره برداری می‌رسد.

وزیر نیرو با تاکید بر الزام قانونی ماده ۴ قانون مانع زدایی تولید برق توسط نیروگاه‌های خودتأمین صنایع افزود: قانون ما را ملزم به تولید ۱۰ هزار مگاوات برق توسط صنایع کرده است که در سایه تعامل با وزارت صمت و مدیران ارشد صنایع در حال عملیاتی کردن آن هستیم.

محرابیان بیان کرد: فردا واحد نخست نیروگاه فولاد مبارکه که واحد گازی است، با شبکه سنکرون می‌شود و واحد دوم این نیروگاه نیز به زودی به بهره برداری می‌رسد، ضمن اینکه مقدمات احداث واحد سوم این نیروگاه که واحد بخار است نیز شروع شده است.

وزیر نیرو گفت: امروز با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در استان خراسان رضوی نیز نیروگاه راشد تربت در این استان به بهره‌برداری می‌رسد و کاروان این افتتاح‌ها ادامه خواهد داشت تا شاهد رفع ناترازی برق در کل صنعت برق باشیم.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.