فراخوان برای حذف محدودیت های بخش خصوصی

0

کارشناسان نگران هستند که خصوصی‌سازی در ایران، به شیوه‌ای که انجام شده، عملاً به بخش خصوصی آسیب می‌رساند، زیرا سازمان‌های شبه دولتی به تسلط قوی‌تری بر اقتصاد ادامه می‌دهند.

بحث در مورد اینکه چگونه مالکیت اقتصاد گسترده ایران که متعلق به دولت است باید به مردم منتقل شود اخیراً دوباره داغ شده است.

تا حدودی به دلیل دستور اخیر رئیس جمهور حسن روحانی، که از دولتش خواسته است تا نقش خود را در اقتصاد به خاطر بخش خصوصی کاهش دهد.

به نقل از روزنامه فارسي فرصت امروز، محمد لاهوتي، رئيس كنفدراسيون صادرات ايران، گفت: قدرت‌هاي كنترل كننده در اقتصاد ايران جلوي خصوصي‌سازي را مي‌گيرند.

فریال مستوفی، یکی از اعضای ارشد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: «سازمان‌های دولتی در طول فرآیند خصوصی‌سازی، مشکلات متعددی را ایجاد می‌کنند و بخش خصوصی واقعی را تضعیف می‌کنند.

مسئله این است که زیرساخت های خصوصی سازی مناسب در ایران وجود ندارد. حتی با وجود تجربه تلخ یک دهه خصوصی‌سازی، مقررات نتوانسته است شرکت‌های شبه دولتی را از تصرف مالکیت شرکت‌ها باز دارد.

دولت باید تعریف روشن تری از خصوصی سازی ارائه دهد. مستوفی گفت

در شرایط کنونی، کارشناسان بر این باورند که 120 تا 130 شرکتی که هنوز خصوصی‌سازی نشده‌اند، در نهایت به دست «کسانی که قدرت و پول دارند» خواهند رسید.

خصوصی سازی اقتصاد به شدت تحت کنترل دولت ایران در اواسط دهه 2000 و در پی تفسیر جدیدی از اصل 44 قانون اساسی ایران توسط رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای آغاز شد.

از سال 2001، در مجموع 1.37 چهار میلیارد ریال (حدود 40 میلیارد دلار) از اموال دولتی خصوصی شد.

حدود 44 درصد از سهام به سازمان تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، سازمان بازنشستگی کارکنان کشوری و سایرین در قبال بدهی دولت به آنها داده شد.

بیشتر این شرکت‌های «خصوصی‌شده» قبلاً با مشکل مواجه بودند. مالکان جدید البته هیچ تجربه ای در اداره آنها نداشتند و این وضعیت را بیشتر بدتر کرد. در نتیجه، اکثر صندوق‌های بازنشستگی عمده در حال حاضر در مضیقه مالی هستند.

در مورد 770 تریلیون ریال (22.4 میلیارد دلار) سهام فروخته شده به مردم، سهام کنترلی بزرگ مجدداً در اختیار بازیگران دولتی و دارایی های مالی آنها بود که مدیریت تقریباً بدون تغییر باقی ماند و سود برای خریداران شبه دولتی به همراه داشت. این موضوع انتقادات زیادی را از سوی اقتصاددانان برانگیخت.

روند تصمیم‌گیری در این شرکت‌ها و حجم سهام فروخته شده به بنگاه‌های دولتی امروز مشخص نیست، اما اقتصاددانان می‌گویند اکنون بین 3 تا 40 درصد اقتصاد ایران در دست شبه دولتی است.

حاکمیت مبهم این سازمان ها نه تنها به سودآوری آنها آسیب می زند، بلکه اعتماد به بازارها را تهدید می کند و سهامداران اقلیت و همچنین اقتصاد گسترده تر را به خطر می اندازد.

لاهوتی در پایان گفت: تا زمانی که شرایط اقتصادی سالم و برابر ایجاد نشود و دولت تسلط خود را بر اقتصاد حفظ کند، بخش خصوصی قدرت رشد را نخواهد داشت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.