مساجد سنگرهای فرهنگی جامعه

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، سومین نشست تخصصی از سلسله نشست‌های تخصصی «بعثت، اولین وظیفه روحانیت» با سخنرانی حجت‌الاسلام ماندگاری عضو هیئت امنای بنیاد هدایت و ارائه تجربه امامت مسجد حجت‌الاسلام محمد زمانی امام مسجد بقیة الله (عج) شهر بهارستان استان اصفهان، در مسجد خاتم الانبیا (ص) پردیسان برگزار شد.

حجت‌الاسلام ماندگاری در محور آسیب شناسی بحث با اشاره به روایات گفت: آسیب شناسی درست و دقیق با تقسیم تقصیر امکان پذیر است که در تقسیم تقصیر نه باید فرا فکنی کرد و تمام تقصیرها را بر دوش دیگری انداخت و نه خود زنی بلکه باید قبول کرد که در رابطه با مسجد غفلت کرده ایم و مساجد را خالی کرده ایم و دشمن نیز از این غفلت سو استفاده کرده است.

وی اضافه کرد: طبق فرمایش امام خمینی (ره) مساجد سنگرهای فرهنگی جامعه است که نباید این سنگرها را خالی بگذاریم که در این صورت دشمن بر ما غالب می‌شود؛ بزرگترین عامل موفقیت ایران در هشت سال دفاع مقدس با توجه به اینکه درصد رزمنده به نسبت جمعیت بسیار کم بود همین خالی نکردن سنگرها بود.

عضو هیئت امنای بنیاد هدایت با اشاره بر جایگاه ویژه مسجد بیان کرد: مسجد دارای جایگاه خاصی در جامعه است که فقط نماز خانه نیست و مسجد محلی برای پناه مردم برای حل مشکلاتشان است.

حجت‌الاسلام ماندگاری با ابراز خرسندی از خدمات و زحمات انجام شده توسط امامان در سطح کشور گفت: امامان موفق در محلات و روستاها خدمات ارزنده ای را انجام می‌دهند که از جمله آنها حجت‌الاسلام شهید اصلانی و حجت‌الاسلام شهید دارایی بودند که در حاشیه شهر مشهد خود را وقف مسجد و اسلام کردند و در آخر با شهادتشان مهر تأیید بر زحمات خود گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: از زمان پیامبر اکرم (ص) تا کنون هر موفقیت و پیروزی به برکت وجود مسجد است و همه انبیا و اولیا و مراجع همه صاحب مسجد بودند و در مسجد فعالیت داشتند و نباید به دشمن اجازه داد تا با تبلیغات سو سنگرهای مساجد را خالی کند.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری اضافه کرد: ما معتقدیم که مسجد نمونه کوچکی از جمهوری اسلامی ایران است برای مثال؛ کمیته امداد دارد با کمک و دستگیری از نیازمندان، حل اختلاف دارد با مشاوره و حل مشکلات افراد مختلف، آموزش و پرورش دارد با برگزاری کلاس و… تمام ارگان‌هایی که در جمهوری اسلامی است می‌تواند در مسجد باشد وبا امامت امام محله یا روستا فعالیت کند.

وی با تاکید بر لزوم جهاد تبیین عنوان کرد: جهاد تبیین باید از مساجد و توسط امامان صورت گیرد و با تبیین می‌توان با کمک خود مردم مشکلات را حل کرد و مسجد را پایگاهی برای کنترل و پیشگیری و درمان قرار داد.

حجت‌الاسلام ماندگاری تاکید کرد مسجد باید بانی اشتغال و ازدواج و کمک اقتصادی جوانان گردد که اگر اینگونه شود تبعاتی که بانک‌ها با خود به همراه دارند دیگر ایجاد نخواهد شد.

حجت‌الاسلام ماندگاری در محور بعدی سخنرانی خود مطرح کرد: بیش از ۲ سال است که یک تیم از بزرگان برای مسجد در حال برنامه ریزی هستند که این برنامه‌ها شامل آموزش، پشتیبانی و ارزیابی و به کار گیری امام است.

وی در ادامه افزود: امام جماعت با برنامه‌ریزی به کمک خانواده، مردم، و نهادها قطعاً موفق خواهد شد و کسی که برنامه ریزی کند قطعاً مصداق حدیث قدسی (کن لی اکن لک) می‌شود.

حجت‌الاسلام ماندگاری با بیان بحران اقتصادی در کشور گفت: باید برای مردم تبیین کرد تا در این جنگ اقتصادی پیروز شویم و مردم را دعوت به اصلاح الگوی مصرف، عدم اسراف، انفاق مومنانه در مساجد و توسل به معنویات کنیم.

حجت‌الاسلام ماندگاری در پایان بیان کرد: امام محله و روستا باید با تمام توان و قدرت در خدمت مردم و مسجد باشد تا موفق شود.

مساجد سنگرهای فرهنگی جامعه