اسلامی‌سازی فلسفه یعنی ایجاد بستری برای طرح تفکرات مختلف

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم تکریم رییس پیشین موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه غلامرضا زکیانی و معارفه رییس جدید موسسه احمدحسین شریفی، عصر روز گذشته چهارشنبه ۱۳ بهمن ماه از ساعت ۱۴ با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، غلامعلی حدادعادل، روسا و معاونان قبلی و جدید این موسسه و جمعی از اساتید و پیشکسوتان این مجموعه در محل سالن دکتر نصر برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس مجری، ضمن خوشامدگویی به مهمانان و همچنین اشاره به نقش پیدا و پنهان موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در جریان تفکر چند دهه اخیر جامعه ایرانی، از دکتر غلامرضا اعوانی (استاد پیشکسوت و رییس اسبق این مجموعه) دعوت کرد تا نخستین سخنران این مراسم باشد.

اعوانی سخنان خود را با پرداختن به اهمیت حکمت و جایگاه آن در تاریخ ایران آغاز کرد و در ادامه بر تمایز حکمت ایرانی با فلسفه غربی و اصول عقاید در جهان عرب تاکید کرد.

وی سپس نکاتی درباره تاریخچه حکمت در ایران مطرح کرد و شناخت ارزش و قدر این حکمت الهی، به عنوان حلقه ارتباطی تمامی علوم، را مطلوب دانست.

رییس اسبق موسسه در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به بیان نکاتی درباره سابقه تاریخی موسسه، تنوع رشته‌های این مجموعه و نیز اهمیت پژوهش در این رشته‌ها پرداخت و اظهار امیدواری کرد که با حمایت وزیر علوم، موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران رونق بیشتری بگیرد و به کانون فلسفه در پرتو حکمت اسلامی مبدل شود.

سخنران بعدی این مراسم غلامرضا زکیانی بود که به بیان توضیحاتی درباره کارنامه ۱۰۳۰ روزه فعالیت خود در این موسسه پرداخت و با تقدیر از معاونان خود، یوسف ثانی و وفاپور، به تلاش برای جذب مشارکت حداکثری در دوران فعالیت خود اشاره کرد.

زکیانی توجه به خرد جمعی را یکی از محورهای اصلی مدیریت خود در این ایام دانست و با ارائه تحلیلی فلسفی از این موضوع، مبنای نظری رویکرد ناظر به جذب مشارکت حداکثری را تشریح کرد و با اشاره به گفتمان‌های مختلف فلسفی بر اهمیت خرد جمعی تاکید نمود.

وی فرار مغزها را یکی از آثار بی‌توجهی برخی مدیران به مشارکت حداکثری دانست و در پایان برای رییس بعدی موسسه آرزوی موفقیت کرد.

پخش کلیپ با مضمون اطلاعاتی درباره تاریخچه تاسیس، برترین اساتید و روسای قبلی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، بخش بعدی این مراسم بود و در ادامه شهرام پازوکی، استاد پیشکسوت این موسسه، سخنان خود را مطرح کرد.

پازوکی به فراز و نشیب‌های موسسه در دوران حدودا ۴۰ ساله حضور خود اشاره کرد و چند برش مهم از تاریخچه این مجموعه را مورد موشکافی قرار داد.

وی ضمن تقدیر از زکیانی و معاونانش برای ایجاد اعتماد و همدلی در موسسه، اظهار امیدواری نمود که رییس جدید نیز، با غنیمت شمردن موقعیت و اعتبار بین‌المللی این مجموعه، مسیر رشد را ادامه دهد.

مصطفی محقق داماد که امکان حضور در این مراسم را پیدا نکرده بود، در پیامی صوتی ریشه‌های موسسه را از مکتب تهران مورد واکاوی قرار داد و به ارائه تاریخچه‌ای فلسفی از شکل‌گیری موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و نیز فعالیت‌های اساتید برجسته و روسای آن پرداخت.

اسلامی‌سازی فلسفه یعنی ایجاد بستری برای طرح تفکرات مختلف

احمد حسین شریفی سخنران بعدی این مراسم بود که ضمن تقدیر از روسای پیشین و اساتید موسسه، از اقدامات اخیر وزیر علوم در عرصه علوم انسانی تقدیر کرد. رییس جدید موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در ادامه بر نقش این موسسه در ترویج فرهنگ تفکر فلسفی اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد که وزیر علوم و معاونانش توجه ویژه‌ای به این مجموعه داشته باشند.

شریفی همچنین از تلاش برای تاسیس دو مجله مطالعات حکمت عملی و فلسفه علوم انسانی سخن گفت و تبدیل شدن موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به یک پژوهشگاه برجسته در کشور را از اهداف پیش رو معرفی کرد.

غلامعلی حداد عادل سخنران بعدی این مراسم با درخواست شریفی به جایگاه آمد و با ذکر خاطراتی از تاسیس این موسسه، به طرح مبحثی درباره تمایزهای علم و فلسفه و نیز لزوم رشد توامان این دو پرداخت.

وی در ادامه توضیحاتی درباره معنای اسلامی‌سازی فلسفه ارائه کرد و گفت: در این عرصه اسلامی سازی یعنی باز کردن فضای استدلال و ایجاد بستری برای طرح تفکرات مختلف.

زلفی گل پیش از سخنرانی، ضمن تشکر و قددارنی از زحمات دکتر زکیانی، حکم ریاست دکتر شریفی را تقدیم ایشان کردند.

پس از اعطای احکام تقدیر و ریاست روسای قبلی و جدید موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، آخرین سخنران این مراسم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود. دکتر محمد علی زلفی‌گل، ضمن آرزوی پایان یافتن کرونا و حضور دوباره دانشجویان در دانشگاه‌ها، برای همکاری با مدیران موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و حمایت از این مجموعه نیز اعلام آمادگی کرد. دکتر زلفی‌گل در ادامه به بیان تمایز تولید علم و ترویج علم پرداخت و اظهار داشت که با وجود اهمیت تولید علم، ترویج علم نیز باید در دستور کار قرار گیرد و امید می‌رود که فعالان موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به عمومی‌سازی حکمت و ترویج آن برای مردم غیر دانشگاهی نیز اهتمام ورزند. وزیر علوم همچنین در سخنان خود نسبت به تولید فناوری نرم در موسساتی از این دست تاکید کرد و ضمن تقدیر از دکتر زکیانی، برای دکتر شریفی آرزوی موفقیت نمود.

اسلامی‌سازی فلسفه یعنی ایجاد بستری برای طرح تفکرات مختلف