میرکریمی: برای «نگهبان شب» از ۵۰۰ بازیگر تست گرفتیم

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «نگهبان شب» در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد تهران دقایقی پیش برگزار شد. 

سیدرضا میرکریمی کارگردان فیلم در ابتدای نشست از پسرش به دلیل تشویق برای ساختن این فیلم و مدیریت پروژه، تشکر کرد. 

وی در پاسخ به اینکه چرا فیلم صریح سیاسی نمی‌سازد، گفت: من فکر میکنم اینطوری ماندگارتر و قابل فهم تر است. من آدم اظهار نظر کن صریح نیستم. فکر می‌کنم کار ماندگار باید طوری طراحی شود که مخاطب در تولید آن سهم داشته باشد. 

میرکریمی گفت: از نظر من فیلم کند و کش‌دار نبود. موضوع شکایت از خبرنگاران منتقد در جشنواره جهانی فیلم فجر هم شوخی است. 

وی درباره ایده فیلم و میزان واقعی بودن آن گفت: فکرمیکنم شخصیت و قصه‌ای که خلق می‌شود به شدن واقعی است. مشکل من با برخی فیلمسازان این است که به شخصیت‌های فیلم‌هایشان اجازه انتخاب نمی‌دهند و آن‌ها را باور نمی‌کنند. 

این کارگردان سینما گفت: تعاریف متنوعی از «نقطه عطف» در فیلم متفاوت است. ضمن اینکه سعی کردم نماهای شعاری در فیلم نباشد. 

میرکریمی درباره انتخاب «تورج الوند» برای نقش اول فیلم گفت: در سفرهایی که می‌روم، علاقه‌مندان بازیگری بسیارند. برای فیلم به دلیل کرونا، سایتی طراحی کردیم که رزومه بفرستند، طی دو روز ۱۳ هزار نفر ثبت نام کردند. از ۵۰۰ نفر تست حضوری گرفتیم و کم‌کم به انتخاب‌های کوچکتر رسیدیم که تورج الوند بالا آمد. تورج، اول انتخاب شد و سپس نسیبه. تورج با چند بازیگری که انتخاب شده بودند، طی یک ماه تمرین کرد و نهایتا به لاله مرزبان رسیدیم. برای نقش دایی هم که سرآمد تعزیه و تئاتر زنجان هستند، ایشان خیلی فروتنانه ویدئو فرستادند و درباره ایشان مطمئن بودم که انتخاب درستی است. 

وی اظهار داشت: تجربه خیلی خوبی بود و از نتیجه کار راضی هستم و بانک اطلاعات بازیگران را در اختیار دیگر همکارانم هم قرار داده‌ام. 

میرکریمی گفت: محسن کیایی نعمتی بود برای من، وقتی سریال همگناه او را دیدم، در یکی دو سکانس شیفته بازی‌اش شدم و دوست داشتم روزی با او همبازی شوم. او جسارت به خرج داد و خود را در کنار نابازیگران قرار داد. یک کارگردان فرنگی که خیلی او را قبول دارم، وقتی فیلم را دید نتوانست تشخیص دهد کدام بازیگر و کدام نابازیگر است.

میرکریمی گفت‌: از خانم ویشکا آسایش بابت حضور افتخاری در فیلم تشکر می‌کنم و امیدوارم بعدا یک همکاری مجدد با ایشان داشته باشیم. آقای کیومرث پوراحمد هم کاملاً اتفاقی به فیلم اضافه شدند و از لحظه حضورشان تا برداشت آن یک سکانس، حدود ۳ ساعت زمان برد.

وی درباره کندی ریتم فیلمش گفت: هنوز به این نتیجه نرسیده‌ام که فیلم کند است ولی برای اکران هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. من حتی معتقدم ریتم فیلم یک جاهایی تند است و باید اصلاح شود!

* بازیگر اصلی فیلم، نابازیگر نیست! 

محسن کیایی بازیگر فیلم گفت: بعد از ۳ سال که فیلم نداشتم و جشنواره نبودم، خوشحالم که به کاخ جشنواره بازگشته‌ام و امیدوارم به جای حاشیه، به متن جشنواره بپردازیم.

وی افزود: بازیگران فیلم همگی بازیگر بوده‌اند و قبلا مقابل دوربین رفته‌اند. مثلا تورج الوند ابتدا زبان کردی را یاد گرفت، اما آقای میرکریمی به این نتیجه رسید که زبان به کرمانی تغییر کند و تورج دوباره وقت گذاشت و آن را فرا گرفت. بنابراین اشتباه نشود که بچه‌های بازیگر، نابازیگر بوده‌اند، خیر، همه آنها سابقه تئاتر دارند.

کیایی اظهار داشت: خوشحالم که فیلم را روی صندلی دیدم و مجبور نشدم از خجالت خودم را در صندلی فرو ببرم.

لاله مرزبان گفت: برای من اینجا بودن و کار کردن با آقای میرکریمی کافی است و بیشتر از آن و کاندیدای سیمرغ را به آینده می‌سپارم. او سپس از استاد ناشنوایی خود که در سالن حضور داشت تقاضا کرد بایستد و حاضران او را تشویق کردند. 

علی اکبر اصانلو بازیگر نقش «دایی» هم گفت: حدود ۵۰ و اندی سال سابقه تئاتر دارم و امیدارم توانسته باشم وظیفه خودم را نسبت به آقای میرکریمی و مردم ادا کرده باشم.

تورج الوند هم گفت: این پنجمین فیلمی بود که تست دادم، ۴ فیلم قبلی نشده بود. خوشحالم که محمد عسگری دستیار آقای میرکریمی کنار بازیگرش تمام قد می‌ایستاد.

وی ادامه‌داد: پس از چند تست، مقابل آقای میرکریمی قرار گرفتم و ایشان به شیوه درخشانی از من تست گرفتند.

الوند گفت: هر جزئیاتی که در پلانها می‌بینیم، به درخواست آقای میرکریمی و هدایت ایشان بوده است.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

میرکریمی: برای «نگهبان شب» از ۵۰۰ بازیگر تست گرفتیم