تعقیب و مجازات افرادی که خودرو را در اختیار افراد زیر ۱۸ سال قرار دهند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پلیس راهور، سرهنگ عین‌اله جهانی اظهار داشت: بر اساس قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات ماده ۷۲۳، اگر فردی بدون گواهینامه رانندگی، مبادرت به رانندگی کند علاوه بر اینکه خود فرد متهم بوده و مجازات می‌شود، افرادی هم که خودرو را در اختیار فرد فاقد گواهینامه قرار می‌دهند نیز به عنوان معاون در جرم رانندگی بدون پروانه در محاکم قضایی تعقیب و مجازات می‌ شوند بنابراین اینگونه نباشد که سوئیچ خودرو را به طور مثال در اختیار فردی صغیر قرار دهیم که گواهینامه ندارد.

سرهنگ جهانی اظهارداشت: البته زمانی نیز رابطه سَببی و نسبی بین این افراد برقرار نیست و فقط فردی خودرو را در اختیار راننده بدون گواهینامه قرار داده و شخص فاقد گواهینامه، حتی بزرگسال باشد.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور گفت: والدین نیز در صورت قرار دادن خودرو به فرزندانشان به واسطه مسئولیت‌های قانونی که در قبال فرزندان خود دارند، مسئول خواهند بود و باید در محاکم قضایی پاسخگو باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرد زیر ۱۸ سال در صورت رانندگی و بروز حوادث جرحی و فوتی مقصر شناخته می‌شود، گفت: بله؛ اینگونه افراد به دادسرای اطفال معرفی می‌شوند و در آنجا به پرونده رسیدگی می‌شود حتی مواردی، افراد یادشده، بعضاً به نگهداری در مراکز مخصوص مراقبتی و نگهداری افراد زیر ۱۸ سال محکوم شدند؛ این مراکز شمایل زندان ندارد اما به نوعی زندان برای آنها محسوب می‌شود.

سرهنگ جهانی درباره پوشش ۱۸ ـ ۱۸ و قوانین مربوط به رانندگی غیرمجاز افراد زیر ۱۸ سال افزود: آمارهای تحلیلی سال گذشته نشان داد ۱۸ درصد جان‌باختگان سوانح ترافیکی، زیر ۱۸ سال سن داشتند و این افراد معمولاً کودکانی هستند که در تصادفات مقصر و مسبب نیستند بنابراین به این فکر افتادیم پوشش ۱۸ ـ ۱۸ را راه‌اندازی و بتوانیم جان کودکان و نوجوانان را حفظ کنیم.

تعقیب و مجازات افرادی که خودرو را در اختیار افراد زیر ۱۸ سال قرار دهند