حوزه هنری بر مدار دیجیتال/از مشاوره فرهنگی تا فعالیت هنری

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، مفهوم استارتاپ و استفاده از آن در جهان قدمتی صد ساله دارد. نخستین استارتاپ‌های جهان در کشور آمریکا و محله معروف سیلیکون‌ولی افتتاح شد. آی بی ام یکی از معروف‌ترین استارتاپ‌های جهان در حوزه ساخت نرم‌افزار است که می‌توان به آن اشاره کرد. استارتاپ در ایران ولی صنعتی نوپا محسوب می‌شود و نخستین استارتاپ‌های ایرانی در دهه هفتاد شمسی شکل گرفتند. ایجاد استارتاپ‌های ایرانی اما در این دهه همچنان نقشه راه روشنی نداشت.

اوایل دهه نود شمسی با ورود اسپانسرهای مالی و بعد از آن ورود شتاب‌دهنده‌ها صنعت استارتاپ‌های ایرانی توانست نقشه راه خود را پیدا کند. نقش راهی که باعث شد استارتاپ‌ها در سال‌های اخیر رشد قابل قبولی داشته‌اند که آینده روشنی را برای این حوزه نشان می‌دهد، اما برخلاف رشد بالای این استارتاپ‌ها عموم مردم آشنایی چندانی با عملکرد آنها ندارند.
کارشناسان این حوزه معتقدند تا وقتی که تمام سطوح مردم با استارتاپ‌ها آشنایی نداشته باشند نمی‌توان به آینده آنها امیدی داشت و این شرکت‌ها به غول‌های فناوری تبدیل نخواهند شد. شروع دهه نود شمسی با ورود شتاب‌دهنده‌ها به حوزه استارتاپ‌ها حوزه هنری نیز با ایجاد یک استودیو استارتاپ به دنیای استارتاپ‌ها ورود کرد.

حوزه هنری دیجیتال به‌عنوان شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای فرهنگی با جمع‌کردن ایده‌ها و جوان‌های بااستعداد و فعال در حوزه‌های مختلف در کنار هم شروع به فعالیت کرده و توانسته است با ایجاد زیرساخت برای کسب‌وکارهای نوپا زمینه ترویج بهتر دستاوردهای این کسب‌وکارها را در فضای مجازی فراهم سازد.

اهداف حوزه هنری دیجیتال برای فعالیت کسب و کارهای فرهنگی:

تسهیل دسترسی مخاطبان به محصولات از طریق ایجاد بسترهای لازم

طراحی و اجرای اقدامات هدفمند و برنامه‌ریزی شده برای حضور پیشرو در فضای مجازی

شبکه‌سازی و تعامل با فعالان فضای مجازی کشور

فراهم‌کردن زیرساخت‌های نوین و لازم در حوزه فرهنگ و هنر

نوآوری در ایجاد کسب‌وکارها و بسترهای فرهنگی هنری

خدماتی که حوزه هنری دیجیتال به کسب کارهای نوپا در حوزه فرهنگی – هنری در جایگاه یک شتاب‌دهنده کسب‌وکارها فرهنگی ارائه می‌دهد طیف وسیعی را شامل می‌شود که از جمله آن می‌توان به مدیریت دانش، مشاوره و ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری اشاره کرد زیرا کشف و پرورش استعدادها در فضای فرهنگی – هنری همواره نیازمند مدیریت دانش است.

حوزه هنری دیجیتال با شناسایی خلأهای فرهنگی فضای مجازی، منابع اطلاعاتی لازم را مانند آموزش‌های مدون در اختیار فعالان این حوزه قرار می‌دهد. طراحی و تدوین برنامه‌های آموزشی، رایزنی برای تأمین اساتید و مشاوره آموزشی از جمله خدمات حوزه هنری دیجیتال به کسب‌وکارهای نوپای فرهنگی – هنری در زمینه مدیریت دانش است.

مشاوره به فعالان حوزه فرهنگی کشور برای ورود موفق به فضای مجازی یکی از وظایف مهم حوزه هنری دیجیتال به‌عنوان یک شتاب‌دهنده است. در این زمینه حوزه هنری دیجیتال به ارائه برنامه‌های پژوهشی، ارائه خدمات رشد به گروه‌های استارتاپی مانند: منتورشیپ، مشاوره کسب‌وکار، در اختیار گذاشتن منابع محتوایی (آثار هنری) و خدماتی (فضای کار، نمایشگاه، سالن‌های همایش و…) می‌پردازد.

حوزه هنری دیجیتال به‌عنوان شتاب‌دهنده کسب‌وکارها در حوزه کسب‌وکارهای فرهنگی و هنری پروژه‌های مهم و متنوعی را در زمینه‌های مختلف به ثمر رسانده است که شامل مکتب مهر، آرت آرتیست، کلینیک دیتا، باشگاه مخاطبان، گالری‌های آنلاین، آکادمی دیجیتال می‌شود.

مکتب مهر؛ وب‌سایتی آموزشی تعاملی است در زمینه‌های مختلف فرهنگی هنری که به شکل تخصصی در زمینه آموزش و شبکه‌سازی میان هنرجویان رشته‌های مختلف و اساتید فعالیت می‌کند. از مزایای وب‌سایت مکتب مهر می‌توان به آموزش‌های آفلاین و آنلاین آن اشاره کرد، این آموزش‌ها در سطح‌های مختلف برگزار شده و هنرجو چه در اول راه باشد و چه به دنبال دوره تکمیلی بگردد نیازهای خود را می‌تواند در مکتب مهر برطرف کند.

آرت آرتیست؛ وب‌سایتی است که در حوزه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کند. این وب‌سایت با ایجاد بستری مناسب توانسته است آثار هنری در زمینه‌های مختلف از جمله نقاشی، خوشنویسی، نقاشی‌خط و… را به نمایش گذاشته و امکان فروش این آثار را فراهم کرده است. این وب‌سایت همچنین با داشتن مجله هنری به ارائه مقالات آموزشی و پژوهشی و اعلام فراخوان‌ها در زمینه هنر می‌پردازد و بالابردن اطلاعات بازدیدکنندگان سایت را دور از نظر نگذاشته است.

حوزه هنری دیجیتال با توجه به رسالت خود به جز خدمات مشاوره‌ای و محتوایی، در توسعه وب‌سایت‌های فعال در حوزه فرهنگی و هنری از جمله وب‌سایت‌های ویکی حوزه، بزنگاه، سماوا، موسیقانو، سایت مرکز معماری همکاری کرده است.

موسیقانو؛ حوزه هنری با داشتن استودیوهای مجهز و هنرمندان بنام مانند حسام‌الدین سراج، صدیق تعریف، همایون شجریان، حجت اشرف‌زاده و… توانست به یکی از کانون‌های موسیقی پس از انقلاب تبدیل شود. پلتفرم موسیقانو نیز باتکیه‌بر همین موسیقی فاخر به عرصه موسیقی وارد شد و با عرضه قانونی موسیقی در بازار موسیقی ایران فعالیت خود را آغاز کرده است.

https://dailybuzz.ir/09/02/2022/%d8%ad%d9%88%d8%b2%d9%87-%d9%87%d9%86%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%af%db%8c%d8%ac%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%b1%d9%87/