جشنواره فیلم چهلم بدون سیمرغ مردمی/ تزریق ۴۰۰ دُز واکسن در برج میلاد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امروز پنج شنبه ۲۱ بهمن و روز پایانی نمایش فیلم های فجر در برج میلاد خانه جشنواره بود؛ فقط یک روز به پایان چهلمین جشنواره فجر با همه سختی و جذابیت هایش، باقی مانده است.

شاید یکی از مشکلات و سختی‌های امسال کرونا و شاید دقیق‌تر که بگویم قرمز شدن تهران به دلیل اوج‌گیری سویه جدید کرونا در تهران بود، محدودیت ها، کنترل ها، همکارانی کهمبتلا شدند، و بازیگرانی که به دلیل بیماری جایشان در نشست خبری فیلم هایشان خالی بود.

دکتر الهام آسمانی پزشک مستقر در محل جشنواره با اعلام این که در طول ۱۰ روز جشنواره تقریبا ۴۰۰ دوز واکسن تزریق شد، گفت: در این مدت تست غربالگری از هزار نفر گرفته شد و از یک صد نفر هم تست کرونا گرفته شد که تعداد انگشت شماری از آنها  تست شان مثبت شد و چون امکان ورود به محل جشنواره را نداشتند، که همان موقع کارت ورودی آنها توسط مسولان جشنواره باطل شد.

وی در ادامه با بیان این که بیشتر افرادی که در این مدت واکسن زدند، دوز سومی بودند، گفت: بیشتر این افراد اهالی رسانه و البته تعدادی از بازیگران نیز واکسن زدند.

یکی دیگر از اتفاقات امروز،  اعلام حذف سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم بود که حاشیه‌های زیادی داشت.مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر عصر امروز اعلام کرد: به‌خاطر صیانت از آرای مردم و نیز حفظ حقوق صاحبان آثار و جلوگیری از ضایع شدن کوچکترین حقی از فیلم‌سازان، در این دوره جایزه داوری مردمی نخواهیم داشت.

 نشست خبری فیلم اول امروز مربوط به فیلم دِرب بود، فیلمی با مضمون متفاوت با دیگر فیلم‌های جشنواره. هادی محقق کارگردان فیلم بارها به خاطر سادگی بیان و تعابیری که از داستان داشت مورد تشویق حاضران در سالن قرار گرفت به مضمون فیلم مستقل بودن آن اشاره کرد و توضیح داد: ضرورت نداشت از بازیگر شناخته شدهاستفاده کنیم.

محقق چندین بار از هنرمند فقید عباس کیارستمی یاد کرد، و زمانی که فیلمش را با آثار کیارستمی تشبیه کردند و گفتند دوره فیلم ها تمام شده، فاصله خود و آثارش را با کیاررستمی و آثارش را از زمین تا کهکشان دانست و گفت: ای کاش ترجمه درست، دقیق و با احتیاطی از کیارستمی داشته باشیم.

کارگردان «درب» با اشاره با اینکه فیلمش متعلق به سینمای مستقل است، گفت: سینمای مستقل سینمایی است که به کسی باج نمی‌دهد و پشت بازیگر پنهان نمی‌شود. به اعتقاد او «این فیلم جریان خودش را دارد مناسب اکران سرگروه نیست ولی از هیات انتخاب جشنواره برای حضور فیلمم تشکر می کنم.»

سامان مجد وفایی، مسئول اصلاح رنگ فیلم درب، درباره این که آیا فیلم درب مناسب جشنواره بود، توضیح داد: ما در تمام جشنواره های بزرگ دنیا بخش‌های مختلفی داریم بخش هایی که مختص فیلم با رویکرد سیاسی، هنری، کودکان، گذشته حکومت هستند، اما متاسفانه در جشنواره فجر مشغول حذف کردن بخ‌ های مختلف هستیم. همانطور که شاهد بودید امسال بخش فیلم مستند و کوتاه خیلی محدود برگزار شد.

یکی دیگر از حاشیه های این دوره اعلام نشدن نامزدهای جشنواره فیلم فجر در بخش های مختلف تا لحظه مخابره این گزارش بود،در سال‌های قبل نامزدهای جشنواره در عصر روز پیش از اختتامیه اعلام می شد. اما هنوز ما از نامزدها اطلاعی نداریم.

گزارش را که پایان رساندم، آسمان تهران نورافشانی شد؛ فردا چهل‌وسومین جشن انقلاب اسلامی و اختتامیه جشنواره چهلم سینما و پرواز چله سیمرغ است.

جشنواره فیلم چهلم بدون سیمرغ مردمی/ تزریق ۴۰۰ دُز واکسن در برج میلاد