سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، یازدهمین روز از برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر، اکران ۲ فیلم را در کارنامه خود ثبت کرد، همچنین چند حاشیه داشت و ۲ نشست خبری هم برگزار شد.

اخبار روز یازدهم این جشنواره را در ادامه از نظر می گذرانید.

نامزدهای نهایی چهلمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

نامزدهای نهایی سودای سیمرغ چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

سینما و سبک زندگی

نشست تخصصی «سینما و سبک زندگی» با حضور احسان شاه‌ قاسمی (عضو هیات علمی دانشگاه تهران و جامعه‌شناس) و امیررضا مافی(مجری) در خانه جشنواره برگزار شد.

منتقدان درباره «خائن‌کشی» چه نوشتند؟

«خائن‌کشی»، با وجود همه انتقادها، در برخی موارد مورد تحسین منتقدان است، درباره این فیلم از سویی نوشته‌اند: اگر دلتان برای تک لحظه های ناب سینمایی در فرم، رنگ، نور، کارگردانی و دیالوگ تنگ شده، فیلم را از دست ندهید و از سوی دیگر برخی آن را توهین به نهضت ملی شدن نفت ایران دانستند.

جشنواره فیلم چهلم بدون سیمرغ مردمی/ تزریق ۴۰۰ دُز واکسن در برج میلاد

چهلمین جشنواره فیلم فجر در راهی به ایستگاه آخر نزدیک می‌شود که مهمترین مسافرش یعنی سیمرغ مردمی را همراه ندارد.

کارگردان «نمور»: مضمون اصلی فیلم ایثار است

داود بیدل خانواده را مهمترین عنصر تشکیل دهنده جامعه دانست و گفت: ایثار مفهوم اصلی و مرکزی فیلم نمور است.

سمفا مرجعی برای حفظ آرای مردمی جشنواره یا عامل حذف آن

سیستم رأی‌گیری سمفا که از سال گذشته برای جشنواره فیلم فجر طراحی شد امسال با ایرادهایی همراه بود که آرای غیرصحیح را در امتیازدهی نهایی به‌ شمار نمی‌آورد یا گاهی به دلیل سیستم مخابراتی برای برخی از مخاطبان پیامک ارسال نمی‌شد. 

پخش زنده اختتامیه جشنواره فیلم فجر با اجرای محمد سلوکی

مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر ۲۲ بهمن ماه جاری به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شود و اجرای این مراسم بر عهده محمد سلوکی است.

سیروس الوند: برخی کیمیایی را می‌کوبند تا برای خودشان کسب اعتبار کنند

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

سیروس الوند، کارگردان پیشکسوت سینمای ایران گفت: بعضی‌ها می‌گردند به یک آدم معتبر مثل مسعود کیمیایی فحش بدهند و بد و بیراه بگویند تا برای خودشان کسب اعتبار کنند. یک عده‌ای این طوری کیمیایی را می‌کوبند.

«ضد» روایت یک حقیقت در آینه سینماست

بازیگر فیلم سینمایی «ضد» گفت: روایت فیلم تا حد بسیار زیادی حقیقت همان اتفاقاتی است که افتاده‌؛ شخصیت حاج آقای فتحی در این فیلم آینه‌ای از شخصیت دکتر بهشتی است.

رنج مادران درگیر با فرزندان اوتیسمی در یک فیلم نمی‌گنجد

مدیرعامل انجمن اوتیسم با اشاره به فیلم «بدون قرار قبلی» گفت: نمی توان درد و رنج مادران افراد مبتلا به اختلال اوتیسم را با نمایش در یک فیلم سینمایی ۲ ساعته به تصویر کشید اما اینگونه آثار در آگاهی بخشی به جامعه می تواند بسیار مفید و موثر باشد.

شخصیت‌ها در «خائن‌کشی» بی‌شناسنامه‌اند

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

مهم‌ترین مشکل «خائن‌کشی» روایت مخدوش فیلمنامه است، فیلم نه قصه‌گوست و نه ضد قصه و باید گفت شخصیت‌ها در این فیلم همگی بی‌شناسنامه‌اند.

سینمای سیاسی در ایران؛ مقبول یا مطرود؟

سینمای سیاسی یکی از گونه های مهم و مطرح سینمایی در جهان است که متاسفانه در سینمای ایران نادیده گرفته شده و کمتر به آن پرداخته شده است و اگر هم هر از چندگاهی یکبار فیلمسازی به سراغ موضوعی سیاسی در تاریخ معاصر کشورمان رفته متاسفانه با واکنش های متناقض و بازدارنده مواجه شده است.

«خائن‌کشی» نوستالژی رنگ و رو رفته در بستر تاریخ

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

«خائن‌کشی» با تاکیدات فراوان تلاش دارد نشان دهد یک برهه خاص تاریخی را مورد بازسازی قرار داده‌ است و در نهایت همه چیز به دکتر مصدق ختم می‌شود.

«خائن‌کشی» هم‌ستاره با «ضد» در میانه جدول قرار گرفت

فیلم «خائن‌کشی» به کارگردانی «مسعود کیمیایی» در شب دهم جشنواره فجر با دریافت ۲۸.۵ ستاره از منتقدان سینما توانست جایگاه خود را در میانه جدول رده‌بندی ۲۰ فیلم اکران شده تثبیت کند.

«ضد» ستاره‌های درخشانی از منتقدان دشت نکرد

فیلم «ضد» به کارگردانی «امیرعباس ربیعی» در دهمین روز جشنواره فیلم فجر با ۲۸.۵ ستاره از منتقدان سینما در میانه جدول رده‌بندی قرار گرفت.

بازیگر فیلم «ضد»: دیگر چنین نقش‌هایی را بازی نمی‌کنم

نقش اول فیلم سینمایی «ضد» گفت: دیگر چنین نقش‌های را بازی نخواهم کرد؛ نمی‌خواهم در یک نقش کلیشه شوم.

سیمرغ مردمی از چهلمین جشنواره فیلم فجر حذف شد

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر، از توقف آرای مردمی فجر ۴۰ به‌دلیل عدم اطمینان از صحت و دقت نتایج نظرسنجی، خبر داد و اعلام کرد: به‌خاطر صیانت از آرای مردم و نیز حفظ حقوق صاحبان آثار و جلوگیری از ضایع شدن کوچک‌ترین حقی از فیلمسازان، در این دوره جایزه داوری مردمی را نخواهیم داشت.

از حمایت ۳۰ میلیاردی فارابی تا درخواست نمایش قاتل و وحشی برای اهالی رسانه

دفاع تمام قد مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از حمایت ۳۰ میلیاردی فارابی از شش فیلم جشنواره چهلم و درخواست فریدون جیرانی از برگزارکنندگان جشنواره برای نمایش فیلم قاتل و وحشی برای اهالی رسانه، از مهمترین حواشی خبرساز روز دهم جشنواره بود.

کارگردان «دِرب»: سینمای مستقل پشت بازیگر پنهان نمی‌شود

کارگردان «درب» با اشاره با اینکه فیلمش متعلق به سینمای مستقل است، گفت: سینمای مستقل سینمایی است که به کسی باج نمی‌دهد و پشت بازیگر پنهان نمی‌شود.

حذف سیمرغ آرای مردمی؛ اول عدالت، دوم جبران

آنچه که بعد از شنیدن خبر حذف سیمرغ آرای مردمی در چهلمین جشنواره فیلم فجر، به ذهن خطور می کند، عمل درست براساس روح بزرگ انقلاب اسلامی، اجرای تمام و کمال عدالت و جبران دلخوری های به وجود آمده است. 

واکاوی هراس «کیمیایی» از قضاوت شدن در چله سیمرغ

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

ویژه نامه چله سیمرغ در شماره جدید خود با اشاره به انصراف «مسعود کیمیایی» از چهلمین جشنواره فجر و مقوله هراس سینماگران قدیمی از مورد قضاوت قرار گرفتن پرداخت.  

حذف سیمرغ مردمی و حرکت به سوی رای پاک

یکی‌ از مهمترین سیمرغ‌های جشنواره که مربوط به بهترین فیلم از نگاه مردم بود، حذف شد تا دوره چهلم جشنواره، بدون اعطای سیمرغ مردمی برگزار شود.این‌ تصمیم زمانی قابل تحسین‌ تر خواهد بود که پس از سال ها، سازوکاری علمی تعریف شود که بدون امکان مهندسی آرا، رای‌هایی پاک به آثار داده شود.

واکنش منتقدان به حذف سیمرغ آرای مردمی/ از رفع ابهام تا حذف صورت مساله

حذف سیمرغ آرای مردمی از جشنواره چهلم فیلم فجر با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد. مخالفان معتقدند که این تصمیم باید از روز اول اعلام می شد. موافقان تصمیم نیز بر دقیق نبودن نتیجه نهایی تاکید دارند. 

طباطبایی نژاد: حق بهترین فیلم از نظر آراء مردمی چه می‌شود؟

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته

دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر گفت: سوی ماجرا این است که بگوییم حقی ضایع نشود و سوی دیگر این است که یک برنده واقعی وجود دارد و حق این برنده واقعی چه می شود؟

حذف سیمرغ با وجود شائبه‌ها، گزینه عادلانه‌تری است

منتقد سینما با اشاره به اینکه حذف سیمرغ مردمی جراحی بزرگی در جشنواره فیلم فجر محسوب می شود، گفت: حذف سیمرغ مردمی فجر، نیازمند توضیح مسئولان است تا اذهان عمومی دلیل این اقدام را بدانند هرچند حذف سیمرغ مردمی با وجود شائبه‌هایی که دارد گزینه عادلانه‌تری است.

سودای سیمرغ نامزدهای خود را شناخت/ماجرای یک نوستالژی رنگ‌باخته