سینما و سبک زندگی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در نشست تخصصی سینما و سبک زندگی در یازدهمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر با بیان اینکه سبک زندگی مجموعه‌ای از تمایلات و چیزهایی است که در جهان مادی وجود دارد، گفت: سینما جزو رسانه‌های جریان اصلی است که هم از سبک زندگی تاثیر می‌پذیرد و هم روی سبک زندگی تاثیر می‌گذارد. 

احسان شاه‌قاسمی افزود: سینماگران چون به سبک زندگی خاصی وابسته هستند، ناخواسته و گاهی خواسته این سبک زندگی در سینما بازتاب پیدا می‌کند.‌

وی تاکید کرد: این سبک زندگی است که سینماگران هم با آن مشکل ندارند و آن را قبول دارند.

شاه قاسمی توضیح داد: اغلب افراد دنبال منافع خود هستند و نمی‌خواهند با جو غالب مقابله کنند ما می‌توانیم فکر کنیم و کتاب بخوانیم. این سبک زندگی‌ با اصول دیگری می‌آیند. این عقیده که فکر کردن، ذهنمان را خالی کرده و از صفر شروع کرده‌ایم اشتباه است بلکه نیروهایی درون ما هستند که ما را هدایت می‌کنند.

واقعیتی بر ساخته و متورم در سینما وجود دارد

مجری نشست تخصصی سینما و سبک زندگی نیز در این برنامه گفت: واقعیتی که در سینما وجود دارد برساخته و متورم است. ما در کشور حافظ، سعدی و مولوی هستیم، چرا باید در سینمای خود تقلید کنیم.

امیررضا مافی افزود: معمولا سینماگران از طبقه متوسط هستند و نمایش فقر در سینما با واقعیت فاصله دارد، من اگر در عمرم فقر را ندیدم حداقل باید در موردش مطالعه کنم‌ کیارستمی در فیلم زیر درختان زیتون بسیار واقعی‌تر از مغزهای کوچک زنگ‌زده فقر را نمایش می‌دهد. ما دغدغه دختر مرفه بالاشهری را در طبقه فقیر می‌گنجانیم و کم کم این اشتباه گسترش پیدا می‌کند و دیگران هم این شکل نمایش را می‌پذیرند.

وی بیان کرد: ترند شدن در افکار تاثیر دارد، مثلا جنبش می تو (من هم) در اعتراض به تعرض ایجاد شد و ما بازنمایی آن را در سینمای خود دیدیم، آنچه سینماگر نشان می‌دهد وانمایی است تا بازنمایی.

مجری نشست تخصصی سینما و سبک زندگی گفت: آدم‌ها رستوران می‌روند و عکس می‌گیرند تا بگویند که سهمی از زندگی لوکس دارند و در این شرایط سینما چه جایگاهی دارد؟

مافی اضافه کرد: هالیوود تصمیم گرفت به اقلیت‌ها توجه ویژه‌ای کند و این موضوع به سیاست کلان تبدیل شد همچنین به سریال‌ها نیز راه پیدا کرد. مثلا شخصیت‌های هم‌جنس‌گرایان در فیلم‌ها وجود دارند و شخصیت منفی هم ندارند و با این کار جریان فرهنگی را ایجاد کردند که اگر هم‌جنس‌گرایی در دید ما بیماری بود، امروز با عنوان دگرباشی در جامعه روشنفکری مطرح می‌شود.‌

 

سینما و سبک زندگی