لحظه به لحظه با اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر شامگاه امشب(جمعه 22 بهمن‌ماه) با حضور هنرمندان و مدیران سینمایی کشور در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران آغاز شد. 

در ابتدای این مراسم ویدیویی از فیلم‌های پر مخاطب سینمای ایران و حضور مردم ایران در روزهای انقلاب اسلامی به نمایش درآمد.

اجرای این مراسم با محمد سلوکی است. او پس از خوشامدگویی گفت: از همه هنرمندان کشورمان تشکر می‌کنم که وجود ویروس کرونا و سختی‌های آن چراغ سینمای ایران را روشن نگه‌ داشته‌اند.

سپس اتفاقات مختلف چهلمین جشنواره فیلم فجر طی یک گزارش تصویری به نمایش درآمد.

در ادامه این مراسم مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر گفت: ایام فجر انقلاب و یاد و خاطر مردان و زنان انقلاب اسلامی و شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی می‌دارم. سینمای ایران طی یک سال گذشته با سختی‌های بسیاری رو به رو بود، اما سینماگران و هنرمندان ایستادند و آن را زنده نگه داشتند. 

وی ادامه داد: در این جشنواره ما سعی کردیم برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم و برگزاری این جشنواره را ارتقا بخشیم، به همین منظور گاه‌شماری را در نظر گرفتیم و طبق آن جلو رفتیم. خوشبختانه طنین خوش جشنواره فیلم فجر در بسیاری از استان‌های کشور شنیده شد و ما این جشنواره را در آن استان‌ها برگزار کردیم. 

دبیر جشنواره فیلم فجر بیان کرد: ما سعی کردیم در حد توانمان به سینمای ایران کمک کنیم. این سینما نیاز به توجه و مهربانی دارد. حیف است که مهر را در دل نپروریم، پاینده باشید. 

سپس ویدیویی از درگذشتگان یک سال گذشته سینمای ایران به نمایش داده شد.

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر، جوایز چند بخش اهدا شد. 

در بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران، سیمرغ بلورین بهترین عکس به حبیب مجیدی برای مجموعه عکس فیلم «منصور»، دیپلم افتخار بهترین پوستر به احسان برآبادی برای پوستر فیلم «پیر مردها نمی‌میرند» و سیمرغ بلورین بهترین آنونس امید میرزایی برای فیلم‌های «صحنه زنی» و «تک‌تیرانداز» اهدا شد.  

در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه، سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه داستانی به رضا نجاتی برای فیلم کوتاه «ارفاق» اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های مستند، سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به حجت طاهری برای ساخت مستند «احتضار» رسید.

سپس مراسم آیین بزرگداشت احمدرضا معتمدی با حضور علی نصیریان، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور و مسعود نقاش‌زاده دبیر چهلمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد. 

علی نصیریان در این مراسم بیان کرد: خیلی خوشحالم چون از اواخر دهه 20 که وارد کار نمایش شدم، می‌بینم که خدا رو شکر چه رشدی شد و سینما و تئاتر کشورمان چه رشد خوبی کرد. امر‌وز تئاتر و سینما ایران در هنر دنیا می‌درخشد. این شکرگزاری دارد که زنده ماندم و این روز‌ها را دیدم. 

وی افزود: من بسیار از کار با آقای معتمدی لذت بردم. به یاد داشته باشید که فرهنگ پشتوانه هنر ایران است و هر هنرمندی که می‌خواهد وارد هنر شود ابتدا با فرهنگ ایران آشنا باشد. به خصوص امروز که ارتباط آسان شده است. در زمان قدیم ما یک کتاب هنر داشتیم، حالا ببینید چقدر کتاب و استاد وجود دارد. فرهنگ غذای روح و جان یک ملت است.‌ روح یک ملت با سینما، تئاتر و هنر سیر می‌شود. امیدوارم جوانان ما روز به روز پیشرفت کنند. 

احمدرضا معتمدی نیز گفت: در ابتدای انقلاب به ما گفتند که باید طرحی نو در اندازیم. ما دیدم که فیزیک دیگر  نمی‌تواند نظریه‌ای جدید آورد به سراغ فلسفه فیزیک رفتیم و در آن فضا فعالیت کردیم. بعد از آن به دنبال فلسفه فیلم رفتیم و بیش از 30 سال برای آن فعالیت کردیم و دیدم چقدر می‌توان از این مبحث استفاده کرد و کارهای بزرگ انجام داد. در آخر از همسرم تشکر می‌کنم که در زندگیم با حقوق معلمی دانشگاه من ساخت و من هیچ کاری برایش نکردم. 

در ادامه این مراسم محمد خراعی رئیس سازمان سینمایی گفت: از همه کسانی که تلاش کردند تا این جشنواره برگزار شود تشکر می‌کنم. چون می‌دانم فرصت کم است تمام صحبت‌هایم را در بخش تجلی اراده ملی می‌گویم. 

 

این خبر در حال تکمیل است…این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

لحظه به لحظه با اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم فجر