بازگشایی کتابفروشی ویران‌شده غزه

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، یک کتابفروشی در غزه که در جریان حملات سال گذشته اسرائیل نابود شده بود اکنون ده‌ها هزار کتاب را از طرف خیرین دریافت کرده است. «سمیر منصور» که مالک این کتابفروشی است قصد دارد از ماه آینده این کتابفروشی را در مکان‌ جدیدی افتتاح کند.

کتاب‌فروشی «سمیر منصور» که در ماه می سال گذشته ویران شد، ۲۲ سال پیش تاسیس شده بود و از مکان‌های محبوب منطقه به شمار می‌رفت. با نابود شدن ساختمان این کتابفروشی در جریان درگیری ۱۱ روزه غزه و اسرائیل، کمپینی برای جمع‌آوری ۲۵۰,۰۰۰ دلار برای بازسازی این کتابفروشی و جمع‌آوری ۱۵۰هزار کتاب شکل گرفت. رژیم اسرائیل با ادعای این‌که در جریان این درگیری این کتابفروشی را هدف قرار نداده بود اما مدعی است ساختمانی که این کتابفروشی در آن واقع شده است، تشکیلات حماس برای تولید سلاح را در خود جای داده بود. 

«منصور» اکنون مشغول آماده‌سازی مراحل افتتاح مکانی است که به طور همزمان به عنوان کتابخانه و کتابفروشی مورد استفاده قرار بگیرد. موقعیت مکانی این کتابفروشی جدید کمتر از ۱۰۰ متر با کتابفروشی قبلی فاصله دارد. منصور برای ساخت قفسه‌های چوبی این کتابفروشی ۷۰,۰۰۰ دلار از پس‌انداز شخصی‌اش را خرج کرده است. ساخت ساختمان جدید کتابفروشی نیز ۳۴۰,۰۰۰ دلار هزینه داشته است.

تمامی بودجه ساخت این کتابفروشی جدید از طریق کمپینی که به کمک دو وکیل حقوق بشر راه‌اندازی شده بود، جمع‌آوری شد.

زمانی که این کتابفروشی در ۱۲ فوریه افتتاح شود همان نام قبلی یعنی «کتابفروشی سمیر منصور» بر روی آن نصب خواهد شد.

بازگشایی کتابفروشی ویران‌شده غزه