قیمت واردات فولاد تخت ایران به دلیل کاهش دسترسی افزایش یافت

0

قیمت محصولات فولادی تخت وارداتی در ایران طی هفته منتهی به ۲۵ اکتبر در بحبوحه کاهش دسترسی به مواد از روسیه افزایش یافت.

حمل و نقل از بندر آستاراخان روسیه در چند هفته گذشته محدود شده است زیرا در پاییز، روسیه بر صادرات غلات متمرکز شده است و کمبود کشتی برای محموله های دیگر وجود دارد.

به گزارش متال بولتن، در این شرایط، هزینه حمل بار از آستاراخان به بندر انزلی در شمال ایران به ۵۵ دلار در هر تن افزایش یافت، در حالی که در اوایل مهرماه ۲۵ دلار در هر تن افزایش یافت.

 کویل نورد گرم

ارزیابی قیمت متال بولتن برای HRC 2 میلی متری وارداتی در ایران در ۲۵ اکتبر ۵۷۰-۵۷۵ دلار به ازای هر تن CFR بنادر ایران بود، در حالی که یک هفته قبل از آن ۵۶۵-۵۷۵ دلار به ازای هر تن CFR بود.

پیشنهادات فولادساز روسی MMK بدون تغییر در ۴۷۰ یورو (۵۵۳ دلار) در هر تن فوب آستاراخان باقی ماند. با توجه به افزایش هزینه حمل و نقل، این مبلغ معادل ۶۰۸ دلار در هر تن CFR خواهد بود که برای مشتریان ایرانی غیرقابل اجرا است.

منابع گفتند در هر صورت، پیدا کردن کشتی حتی با چنین قیمت بالایی بسیار دشوار است.

تضعیف رقابت باعث شد ArcelorMittal Temirtau قزاقستان پیشنهاد HRC خود را ۱۰ دلار در هر تن افزایش دهد و به ۵۶۰ دلار در هر تن FOB Aktau برساند.

برآورد هزینه حمل بار از آکتائو به انزلی ۱۵ دلار در هر تن است.

 کلاف نورد سرد

ارزیابی قیمت برای CRC وارداتی ۰.۵۰-۱.۲۵ میلی متر در ایران در روز چهارشنبه به ۵۸۰-۶۱۵ دلار در هر تن بنادر CFR ایران افزایش یافت، در حالی که هفته قبل از آن ۵۹۵-۶۰۵ دلار در هر تن بود.

در ابتدای هفته، چندین رزرو CRC قزاقستانی در محدوده ۵۶۵-۵۸۰ دلار به ازای هر تن فوب آکتائو یا ۵۸۰-۵۹۵ دلار به ازای هر تن CFR انزلی شنیده شد.

با این حال، تا پایان هفته، ArcelorMittal Temirtau پیشنهاد خود را به ۶۰۰ دلار به ازای هر تن FOB Aktau افزایش داده بود، در میان کاهش دسترسی به مواد در منطقه.

 کویل گالوانیزه داغ

ارزیابی قیمت متال بولتن برای HDG وارداتی ۰.۵۰-۱.۲۵ میلی‌متر از همین روند پیروی کرد و به ۶۶۰-۶۹۵ دلار در هر تن CFR رسید، در حالی که هفته گذشته ۶۶۶-۶۸۰ دلار در هر تن CFR افزایش یافت.

کویل چینی ۱ میلی متری در ایران با قیمت ۶۶۰ دلار در هر تن CFR در دسترس بود، در حالی که ۰.۵ میلی متر HDG از قزاقستان با قیمت ۶۹۵ دلار در هر تن CFR عرضه شد.

با این وجود، مشتریان در ایران علاقه چندانی به مواد وارداتی نشان نمی‌دهند زیرا ۰.۵ میلی‌متر HDG داخلی با قیمت ۳۷,۰۰۰,۰۰۰ ریال (۱,۰۷۹ دلار) در هر تن EXW در دسترس بود.

بدون احتساب حقوق ورودی ۲۶ درصدی HDG و مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی موثر در کشور و همچنین ۳ درصد هزینه واردات، این قیمت معادل ۶۶۸ دلار در هر تن خواهد بود که نسبت به قیمت تمام شده مواد وارداتی با ضخامت مشابه جذابیت بیشتری دارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.