مبدل های ایران به تنهایی ممکن است انتقال فارکس را انجام دهند

0

یک کارشناس بانکی گفت: فرآیند انتقال ارز به سایر کشورها ممکن است به دلیل اختلافات اخیر با بانک های هالک بانک و امارات تنها به صلاحیت صرافی ها تبدیل شود.

هالک بانک روابط فارکس خود را با ایران قطع کرده است زیرا این بانک با آمریکا نیز روابط دارد و از طرف آن طرف تحت فشار است. خبرگزاری فارس نیز به نقل از بهاالدین حسینی هاشمی گفت: بانک مرکزی ایران در حال مذاکره با بانک های ترکیه برای حل این مشکل است.

حسین یعقوبی، مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی ترکیه، اخیراً اعلام کرد که هیئتی از بانک مرکزی ترکیه به زودی با همتایان ایرانی خود در تهران دیدار خواهد کرد تا موانع موجود بر سر راه روابط بانکی دوجانبه، به‌ویژه مشکلات مربوط به حساب‌های بانکی شهروندان ایرانی در هالک‌بانک ترکیه را برطرف کنند.

در اواخر ماه مارس، یکی از مدیران ارشد Halkbank، یکی از بزرگترین بانک های دولتی ترکیه، در ایالات متحده به اتهام توطئه برای دور زدن تحریم های تجاری علیه ایران دستگیر شد.

مهمت هاکان آتیلا متهم به توطئه با رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی-ترکیه برای انتقال صدها میلیون دلار از طریق سیستم مالی آمریکا به نمایندگی از شرکت های ایرانی است.

به گفته یک منبع در اتاق بازرگانی ایران و ترکیه، نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه نیز قرار است تا پایان ماه جاری در تاریخ ۲۱ ژوئن به ایران سفر کند تا درباره توافق تجاری ترجیحی بین دو طرف مذاکره کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: علاوه بر هالک بانک، دو بانک در چین و یک بانک در امارات، بخش عمده ای از انتقال ارز را برای ایرانیان به عهده دارند.

گزارش‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد حساب‌های بانکی متعلق به شهروندان ایرانی یا با بسته شدن یا محدودیت‌هایی در امارات روبرو هستند. این منبع گفت که شرکت های آمریکایی از جمله سهامداران عمده بانک های اماراتی هستند که از نظر قانونی از تجارت مستقیم با ایران منع شده اند و افزود که روابط بانکی دوجانبه پس از سفر اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی که در آن وی خواستار ایجاد یک منطقه ای منطقه ای شد، آسیب بیشتری دیده است. اتحاد علیه ایران

با این حال، محدودیت ها به طور رسمی توسط دولت های این کشورها تعیین نشده است، بلکه توسط خود وام دهندگان آغاز شده است.

هاشمی گفت: مشکل جدی با بانک های چینی وجود ندارد اما از آنجایی که ما پتروشیمی را به آنجا صادر می کنیم، اسناد مربوطه را درخواست کرده اند که حق قانونی آنهاست و به زودی ارائه خواهد شد.

این کارشناس بانکی گفت: اکثر بانک های اروپایی هیچ گونه ارتباط بانکی با ایران نداشته اند و انتقال پول تنها توسط بانک های آسیایی انجام شده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.