نشست سه جانبه ایران، هند و افغانستان درباره چابهار برگزار شد

0

هند و ایران روز سه‌شنبه پیشرفت در تکمیل پروژه بندر چابهار را بررسی کردند که هند را با دور زدن پاکستان، یک پیوند مهم حمل‌ونقل به افغانستان فراهم می‌کند.

روزنامه هندی استیتسمن گزارش داد، در اولین نشست سه جانبه هند، ایران و افغانستان که در کابل برگزار شد، کشور میزبان همچنین به دهلی نو و تهران علاقه خود را در مورد تکمیل زودهنگام پروژه اعلام کرد.

این نشست به ریاست حکمت خلیل کرزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان برگزار شد.

هیأت های هندی و ایرانی به ترتیب به سرپرستی ویجی گوخاله وزیر امور خارجه و عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بودند.

در بیانیه رسمی مطبوعاتی که در دهلی نو منتشر شد، آمده است که این نشست بر تحکیم همکاری های اقتصادی از جمله چابهار و همچنین تقویت همکاری ها در زمینه مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و ادامه حمایت از روند صلح و آشتی که تحت رهبری و مالکیت افغانستان است، متمرکز بوده است. سه طرف توافق کردند که دور بعدی رایزنی در سال آینده برگزار شود.

این نشست چند روز پس از آن برگزار شد که ایران اعلام کرد که به زودی تعمیر و نگهداری و بهره برداری از بندر چابهار را به هند واگذار خواهد کرد.

هند تحت فشار شدید ایالات متحده برای کاهش روابط تجاری و تجاری خود با ایران با توجه به تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی بوده است.

با این حال، دهلی نو از ایالات متحده خواسته است که بندر چابهار را از رژیم تحریم ها دور نگه دارد، زیرا هدف اصلی این پروژه ارائه کمک های بشردوستانه به مردم آسیب دیده از جنگ افغانستان است.

این بندر به راحتی از سواحل غربی هند قابل دسترسی است و به طور فزاینده ای به عنوان مقابله با بندر گوادر پاکستان که با سرمایه گذاری چینی در حال توسعه است و در ۸۰ کیلومتری چابهار قرار دارد، دیده می شود.

فاز اول بندر چابهار توسط حسن روحانی رئیس جمهور ایران در آذرماه افتتاح شد.

چابهار از دو بندر مجزای شهید کلانتری و شهید بهشتی تشکیل شده است. افتتاح فاز اول بندر شهید بهشتی (از پنج فاز تعریف شده برای پروژه) که ظرفیت آن را سه برابر کرده و به ۸.۵ میلیون تن (برابر با کل بنادر شمالی کشور) رسانده است، امکان پهلوگیری سوپر کشتی های کانتینری بزرگ (بین ۱۰۰۰۰۰ DWT تا ۱۲۰۰۰۰ DWT).

بندر چابهار به عنوان دروازه‌ای برای فرصت‌های طلایی برای تجارت هند، ایران و افغانستان با کشورهای آسیای میانه در نظر گرفته می‌شود، علاوه بر این، تجارت بین سه کشور پس از محرومیت پاکستان از دسترسی ترانزیتی به دهلی نو، افزایش می‌یابد.

بر اساس قراردادی که بین هند و ایران در ماه می ۲۰۱۶ امضا شد، هند قرار است دو اسکله در فاز یک بندر چابهار را با سرمایه گذاری ۸۵.۲۱ میلیون دلار و هزینه درآمد سالانه ۲۲.۹۵ میلیون دلار با اجاره ۱۰ ساله تجهیز و راه اندازی کند.

>

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.