نیاز به نیروی کار ماهر واقعیت غیرقابل انکار جامعه

0
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اهمیت مهارت آموزی برای یافتن شغل تاجایی است که تحلیل‌گران بازار کار معتقدند فرد دارای مهارت بیکار نمی‌ماند.

این روزها مشکل اصلی بخش بیکاری جامعه عدم مهارت کافی متناسب با نیاز بازار کار است. حتی فردی که مهارت دارد، رضایت مالی بیشتری نسبت به سایر شاغلین از کار خود دارد. از نگاه کارشناسان بازار کار، یکی از دلایل بیکاری در جامعه فقدان مهارت مورد نیاز بازار کار از سوی فارغ التحصیلان و جویندگان کار است و بر همین اساس ارائه آموزش‌های مهارتی متناسب با نیاز بازار و رشته دانشگاهی فارغ التحصیلان نقش مهم و بسزایی در ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش‌آموختگان دارد.

معاون رئیس جمهور: تاکید دولت بر مهارت‌آموزی است

همسو کردن آموزش‌های نظری وعملی این امکان را برای فرد آموزش دیده فراهم می‌کند تا علاوه بر شناسایی نیازهای بازار، امکان بیشتری برای انجام فعالیتهای اقتصادی و جذب در بازار کار داشته باشد.

مهرداد عظیمی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای با حضور در نشست هم‌اندیشی با معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در راستای افزایش تعاملات طرفین برگزار شد، اذعان داشت: بحث اشتغال، مطالبه مردم و دغدغه اصلی دولت است و مسئولان باید نگاه دغدغه مند را جایگزین نگاه بخشی در جهت حل مسائل در زمان تصدی کنند تا گره ای از مشکلات کشور گشوده شود.

وی با تأکید بر مدل سازی و سازمان دهی برخی مشاغل و رشته های مهارتی، گفت: نیازمند کار فرهنگی در راستای افزایش شأن و منزلت اجتماعی مهارت و شغل در جامعه می باشیم.

معاون وزیر کار، شأنیت بخشی به مشاغل و مهارت ها، حل بحران اشتغال کشور و توسعه دیپلماسی مهارت به ویژه در استان های مرزی را دستور کار جدی سازمان آموزش فنی و حرفه ای عنوان کرد و افزود: با توجه به مراودات آموزشی با بنگاه های اقتصادی با کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستیم، حتی در بنگاه های اقتصادی موفق و نیازمندی آنان به نیروی کار ماهر، یک واقعیت انکارناپذیر می باشد.

وی توجه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان تنها متولی ارائه آموزش های مهارتی غیررسمی در کشور را ضروری خواند و بیان داشت: در اجرای «سیاست های کلی نظام اداری» ابلاغی مقام معظم رهبری و «نقشه راه اصلاح نظام اداری» به هیچ وجه علاقمند به مسئولیت پذیری سایر دستگاه های آموزشی نیستیم؛ ولیکن تولیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای به عنوان تنها مرجع ارائه آموزش های غیررسمی باید مورد توجه قرار گیرد.

عظیمی خواستار در نظرگرفتن پروفایل مهارت آموزی، دسترسی به بانک اطلاعاتی مشاغل مورد نیاز به تفکیک استان ها، رصد اشتغال کارجویان و … در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار در راستای برنامه ریزی آموزشی شد و خاطرنشان کرد: موانع زیادی از برگزاری آزمون های آنلاین، ادواری و ارائه گواهینامه مهارت برطرف شده است، چنانچه از زمان آزمون ادواری تا کسب گواهینامه مهارت ۷ روز کاری زمان می برد.

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.