نیاز به کاهش تدریجی نرخ وام

0

یک کارشناس بانکی کاهش تدریجی نرخ های وام را برای موثرتر کردن آن و جلوگیری از فرار احتمالی بانک ها و فرار سرمایه از وام دهندگان به مشاغل پربازده اما پرخطر توصیه کرده است.< /p>

کاهش شدید نرخ بهره به سرمایه گذاری های سفته بازانه دامن می زند. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مهدی رئیس زاده گفت: بنابراین کاهش تدریجی ارجح است.

پس از لغو تحریم‌های اقتصادی و بانکی که امیدها به کاهش تورم و رشد بیشتر شد، بانک‌های تجاری در این ماه با کاهش نرخ سپرده موافقت کردند، اقدامی که مورد استقبال CBI قرار گرفت.

بانک ها تصمیم گرفتند نرخ سپرده یک ساله خود را از 20 درصد به 18 درصد کاهش دهند در حالی که نرخ سپرده یک شبه به زیر 10 درصد می رسد.

شورای پول و اعتبار – یک نهاد تصمیم‌گیر – همچنین بانک‌ها را موظف کرد وام‌های معمولی و وام‌های مشارکت (مشارکت) را به ترتیب تقریباً 20 و 22 درصد نسبت به 22 و 24 درصد قبلی ارائه دهند.

رئیس زاده معتقد بود که در صورت کاهش رکود فعلی، بازارهای جذاب تری در کنار سپرده های بانکی پدیدار خواهند شد.

وام و نرخ بهره باید به تدریج کاهش یابد. بانک‌ها نتوانسته‌اند آنطور که انتظار می‌رفت به درخواست‌های بی‌شمار برای وام پاسخ دهند و کاهش ناگهانی نرخ‌های وام تنها وضعیت بد را بدتر می‌کند.

این کارشناس در خصوص تاثیر منفی موسسات اعتباری ثبت نشده بر نرخ سود، گفت: بانک مرکزی اقدامات مناسبی را برای “محور” این گونه وام دهندگان به کار گرفته است، هرچند که باید زودتر به این موضوع رسیدگی می شد.

اگرچه بانک‌های تجاری موافقت کرده‌اند که مقررات CBI در مورد نرخ‌های بهره را رعایت کنند، اما برخی از موسسات مالی غیرمجاز همچنان برای جذب سپرده‌های بیشتر و بهبود نقدینگی، نرخ‌هایی بالاتر از نرخ‌های تعیین‌شده توسط رگولاتور ارائه می‌کنند.

CBI از شبه وام دهندگانی که مقررات بانکی را رعایت نمی کنند و علیرغم پایه های متزلزل خود به فعالیت خود ادامه می دهند، خواسته است یا تعطیل یا طبق قانون ثبت نام کنند.

 کمی دیر؟

وی ادامه داد: تاکنون برخی از موسسات اعتباری غیرقانونی با بهره‌برداری از نرخ‌های سود بالا توانسته‌اند پس‌اندازهای قابل توجهی را از مردم جذب کنند. اکنون برای CBI دیر است که وضعیت را درست کند. این وام دهندگان باید در اولین راه اندازی با آنها مقابله می شد.

رئیس زاده خاطرنشان کرد: اجبار بانک های تجاری به عدم همکاری با موسسات اعتباری غیرقانونی می تواند آسیب جدی به شبکه بانکی وارد کند زیرا این موسسات از مشتریان مهم بانک ها هستند.

او گفت: “منطقی تر است که CBI موسسات غیرقانونی را تحت نظارت مستقیم خود قرار دهد.”

بانک مرکزی اخیراً با صدور حکمی از بانک‌های تجاری خواست تا ارائه خدمات به مؤسسات اعتباری و مالی غیرقابل تنظیم را متوقف کنند. این فرمان دومین هشدار از این دست در سال جاری است که وام دهندگان قانونی را از پایان دادن به روابط خود با همتایان ناخواسته خود منع می کند.

طبق گزارش‌ها، شرکت‌های مالی ثبت‌نشده یک پنجم حجم پول ایران را در اختیار دارند. بیش از 7000 موسسه و صندوق مالی و اعتباری ثبت نشده در ایران در حال فعالیت هستند که شش مورد از آنها گردش مالی سالانه 20% دارند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.