ورودی آب سدها در ۷ ماه نخست سال ۱۲.۳ درصد و خروجی آب ۳۵ درصد افزایش یافت

0
به نقل از ایلنا:

حجم آب موجود و خروجی مخازن سدهای کشور در پایان مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۱۲.۳ درصد و۳۵.۷ درصد افزایش یافته است.

از وزارت نیرو، بر اساس جدیدترین گزارش ماهانه صنعت آب و برق، حجم آب ورودی به سدهای مخزنی در پایان مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹.۹ درصد افزایش یافته و نیز حجم آب موجود و خروجی مخازن سدهای کشور در همین بازه زمانی به ترتیب ۱۲.۳ درصد و۳۵.۷ درصد افزایش یافته است.

استفاده از انرژی‌های پاک از جمله انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زیست توده و انرژی برق‌آبی می‌تواند با کاهش وابستگی به منابع فسیلی همراه باشد که این امر خود عاملی موثر بر جلوگیری از تولید گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شود.

تولید انرژی نیروگاه‌های برقآبی بیش از ۵۸ درصد افزایش یافت

بر این اساس آمارها، تولید انرژی نیروگاه‌های برقآبی در سال‌جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۸.۴ درصد رشد یافته است.

تعداد مشترکان آب در بخش شهری و روستایی نسبت به پایان شهریور ۱۴۰۱، به ترتیب ۲ و ۳ درصد افزایش را به ثبت رسانده است و آب تولیدی (مجموع آب تولیدی زیرزمینی و سطحی) در بخش شهری و روستایی تا پایان شهریور ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب ۱.۰۱ درصد افزایش و ۱.۵۶ درصد کاهش داشته است.

این گزاش حاکی است که ظرفیت آب تولیدی در بخش شهری تا پایان شهریور سال گذشته برابر با ۳۷۴۳ میلیون مترمکعب بوده و این ظرفیت تا پایان شهریو امسال به ۳۷۸۱ میلیون مترمکعب رسیده است.

همچنین ظرفیت آب تولیدی در بخش روستایی تا پایان شهریور سال گذشته برابر با ۱۰۹۰میلیون مترمکعب بود و این ظرفیت تا پایان شهریور امسال به ۱۰۷۳ میلیون مترمکعب رسیده و روند کاهشی داشته است.

در بخش دیگر گزارش معاونت سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزارت نیرو آمده است: ظرفیت اسمی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در مدار نسبت به پایان شهریور سال گذشته ۲.۳۶ درصد افزایش یافته و تعداد مشترکان فاضلاب نسبت به پایان شهریور ۱۴۰۱ رشد ۱.۷۸ درصدی را نشان می‌دهد.

نرم افزار موبایل ایلنا

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.