پرتوریا میزبان مجمع تجاری آفریقای جنوبی-ایران است

0

همایش تجاری ایران و آفریقای جنوبی روز دوشنبه با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا آفریقای جنوبی برگزار شد.

ظریف که در راس هیاتی از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی متشکل از نمایندگان بازرگانی از بخش‌های خودرو، کشاورزی، فرآوری کشاورزی، معدن، انرژی، داروسازی و نفت و گاز روز یکشنبه وارد شهر پرتوریا پایتخت اداری آفریقای جنوبی شد. /p>

وی با ایراد سخنرانی کوتاهی در این مجمع ضمن ابراز علاقه شدید ایران به گسترش روابط با این کشور آفریقایی، خاطرنشان کرد که ایران از امنیت بالایی برای سرمایه گذاری خارجی برخوردار است. به گزارش خبرگزاری مهر، وی همچنین از سفر آتی روحانی رئیس جمهور به آفریقای جنوبی تا چند ماه دیگر خبر داد.

لیندیوه زولو، وزیر توسعه تجارت کوچک آفریقای جنوبی نیز در این مجمع صحبت کرد و تاکید کرد که تجارت با ایران امنیت کامل را تضمین می کند.

وی خواستار تقویت همکاری های بانکی دو طرف شد و افزود: آفریقای جنوبی هیچ مانعی برای گسترش روابط با ایران نمی بیند.

بخش خصوصی دو کشور همچنین در این مراسم درباره مسائل مربوط به اقتصاد، تجارت و بازرگانی بحث و تبادل نظر کردند و در مورد راه‌های رفع موانع سرمایه‌گذاری تبادل نظر کردند.

«خاورمیانه به عنوان یک شریک تجاری و سرمایه گذاری محوری برای آفریقای جنوبی و ایران به ویژه فرصت های تجاری و سرمایه گذاری گسترده ای را برای مشاغل آفریقای جنوبی ارائه می دهد. ایران دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه از نظر تولید ناخالص داخلی با مجموع ۴۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ و بزرگترین بازار از نظر جمعیت (۸۰ میلیون نفر) است. راب دیویس وزیر تجارت و صنعت آفریقای جنوبی چند روز قبل از برگزاری مجمع گفت: این کشور از نظر ذخایر گاز طبیعی در رتبه دوم جهان و از نظر ذخایر اثبات شده نفت خام در رتبه چهارم قرار دارد.

در ادامه این مجمع، ظریف با همتای آفریقای جنوبی خود دیداری دوجانبه داشت و در سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی شرکت کرد.

از زمان آخرین نشست کمیسیون مشترک که در ماه مه ۲۰۱۵ در ایران برگزار شد، تعدادی از تعاملات سطح بالا بین دو کشور رخ داده است که آخرین آنها سفر دولتی رئیس جمهور جیکوب زوما در آوریل ۲۰۱۶ است.

تحلیل تجارت بین ایران و آفریقای جنوبی طی ده سال گذشته نشان می‌دهد که از سال مالی ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۳ روند رو به رشدی داشته است که در آن ۴۹ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شد که پایین‌ترین سطح آن در دوره زیر است. بررسی کنید.

با این حال، تجارت دوجانبه در دو سال بعد به ترتیب به ۵۵ و ۹۲.۸ میلیون دلار رسید. این رقم در مارس ۲۰۱۰-۲۰۱۱ به ۱۲۹ میلیون دلار رسیده بود.

آخرین آمار نشان می‌دهد که ایران طی شش ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر ۲۵.۸۵ میلیون دلار کالا به آفریقای جنوبی صادر کرده و در ازای آن ۳.۵ میلیون دلار واردات داشته است.

محسن محدی قمی سفیر ایران در آفریقای جنوبی می گوید زوما و روحانی تصمیم گرفتند تا تجارت دو طرفه را تا سال ۲۰۲۰ به ۲ میلیارد دلار برسانند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.