پروژه یک میلیارد دلاری «نگهداشت تولید گاز از پارس جنوبی» آغاز شد

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی دنیاست که بین ایران و قطر مشترک بوده و به ترتیب با سهم ۳۳ و ۶۷ درصد بین این دو کشور تقسیم شده است. میدان پارس جنوبی در آب‌های سرزمینی ایران و قطر واقع شده ‌است. مساحت این میدان ۹۷۰۰کیلومتر مربع است، که ۳۷۰۰ کیلومتر مربع آن در آب‌های سرزمینی ایران و ۶۰۰۰ کیلومتر مربع آن در آب‌های سرزمینی قطر قرار دارد.

طبق آمار وزارت نفت، ۷۰ درصد گاز تولیدی کشور از میدان پارس جنوبی تامین می‌شود و حدود ۵۰ درصد از کل انرژی کشور وابسته به تولید گاز از این میدان است. با وجود سهم دو برابری قطر از میدان پارس‌جنوبی (تصویر ۱) اما از سال ۹۷ تولید گاز ایران از این میدان مشترک از قطر پیشی گرفته و در سال گذشته ثبت تولید گاز معادل ۷۰۵ میلیون متر مکعب در روز در مقایسه با تولید قطری‌ها با رقم ۶۲۵ میلیون متر مکعب در روز، رکورد جدیدی را برای ایران به ارمغان آورده است.

تصویر ۱

بررسی‌ تحولات پیش‌رو نشان می‌دهد که شرکت قطر انرژی در حال انعقاد قراردادهای مختلف با غول‌های نفتی دنیا برای افزایش تولید گاز از میدان پارس جنوبی است و این موضوع تسریع در پروژه‌های فشارافزایی و نگهداشت تولید گاز در طرف ایرانی را دوچندان می‌کند.

خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «‌صفر تا صد برنامه دولت برای توسعه میدان پارس جنوبی» به بررسی ۹ اقدام راهبردی شرکت ملی نفت ایران در میدان پارس جنوبی پرداخته است که یکی از آنها حفر، تکمیل و تولیدی کردن ۷۰ حلقه چاه باقیمانده و درون میدانی است.

* جزئیات پروژه‌های نگهداشت تولید گاز از پارس جنوبی

روز گذشته شرکت ملی نفت ایران از واگذاری حفاری ۳۵ حلقه چاه درون میدانی پارس جنوبی به شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی خبر داد و حال به نظر می‌رسد یکی از ۹ اقدام راهبردی برای نگهداشت تولید از پارس جنوبی به صورت رسمی کلید خورده است.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به جزئیات این طرح عنوان کرد: حفاری ۳۵ حلقه چاه درون میدانی در میدان مشترک پارس جنوبی در قالب چهار قرارداد به چهار شرکت حفاری و اکتشاف و تولید ایرانی واگذار شده است و هدف از این اقدام افزایش بهره وری، حفظ و نگهداشت تولید از این میدان است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، اعتبار این ۴ قرارداد معادل یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار بوده و قرار است در مدت زمان حدود سه سال و با نظارت شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما اجرایی شود.

هنوز جزئیات بیشتری از این طرح یک میلیارد دلاری در دسترس نیست. تسریع در اجرای نگداشت تولید و فشارافزایی از این جهت اهمیت دارد که طبق برآورد‌ها از سال ۱۴۰۴، سالانه معادل یک فاز پارس جنوبی (۲۸ میلیون متر مکعب در روز) از تولید گاز ایران از این میدان مشترک به دلیل افت فشار کاسته خواهد شد.

[پایان پیام]


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.