پیش بینی بازار سهام هفته/ ریزش آمار معاملات در آخرین روز هفته پیشتازی شاخص‌ها

0

بورس تهران در روز ابتدای این هفته با ورود پول حقیقی به سهام که در هفته قبل نیز تکرار شده بود، مواجه شد. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته سوم مهرماه تراز ۵ همتی را تجربه کرده بود و در انتهای هفته آخر مهر به سطح ۴ همتی بازگشت و حتی مدتی در سطح ۳ همتی تثبیت شد؛ در روز ابتدایی هفته قبل در سطح ۴ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومانی قرار گرفت. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۱۷.۶۱ درصد رشد به نسبت هفته قبل تا سطح ۴ هزار و ۴۱۷ میلیارد تومانی بالا آمد. برآیند جریان پول حقیقی در هفته دوم مهر ماه منفی ۷۶۸ میلیارد تومان بود و در هفته سوم مهر تا منفی ۲ هزار و ۲۹۲ میلیارد تومان افزایش داشت. این معیار در آخرین هفته مهرماه به منفی هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسید و اولین هفته آبان ماه را با خروج هزار و ۲۶۴ میلیارد تومانی پشت سرگذاشت. در هفته قبل نیز ۲ هزار و ۵۴۱ میلیارد تومان از ارزش مالکیت کدهای حقیقی بازار کاسته شد. در هفته جاری شاهد برآیند ورودی پول حقیقی به سهام بودیم که آخرین بار در اولین هفته معاملات شهریور ماه امسال اتفاق افتداده بود. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل یک میلیون و ۹۷۰ هزار و ۵۰۶ واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح ۲ میلیون و ۵۶ هزار و  ۴۱ واحدی رشد داشت و بازدهی مثبت ۴.۳۴ درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران در این هفته بیشتر از شاخص کل رشد تراز داشت و از تراز ۶۶۰ هزار و ۲۵۳ واحدی تا تراز ۶۹۸ هزار و ۷۶۸ واحدی بالا آمد و ۵.۸۳  درصد رشد تراز یافت.

معاملات سهامی بازار سرمایه پس از فراز نشیب بهار امسال، در اسارت رکود بوده است. ارزش معاملات خرد روزانه بورس تهران در روز‌هایی که سیگنال‌های حمایتی تابستان پشت شاخص‌های سهامی را می‌گرفتند؛ حداکثر به سطح ۷ همتی می‌رسد و در شرایط ضعف تقاضای سهام تا سطح ۳ همتی ریزش دارد. حال با فرا رسیدن فصل سوم سال، حتی سیگنال‌های حمایتی نتوانستند سطح ارزش معاملات را از ۳ همت فراتر برند. این روند تا انتهای هفته قبل صدق داشت و روند معاملات هفته جاری روند مذکور را به هم زد. در این هفته شاهد رشد ارزش معاملات خرد در روزهای صعودی شاخص کل بودیم و حتی برآیند جریان پول حقیقی هقته مثبت به ثبت رسید.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز چهارمین هفته آبان ماه

بورس تهران هفته چهارم آبان ماه را با سطح مقاومتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار  واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۰۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. در صورتی که روز شنبه بیستم آبان ماه، شاخص‌های سهامی رشد هفته سوم آبان ماه را تکرار کنند؛ احتمال افزایش ارزش معاملات تا سطح ۶ همتی وجود دارد و می توان به شکسته شدن سطح مقاومتی شاخص کل امید داشت و درصورتی که شاخص ها با افت تراز مواجه شوند؛ هفته چهارم آبان ماه از بازپسگیری تراز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل دور می‌شود و احتمال از دست رفتن سطح حمایتی ۲ میلیون واحدی نیز به شدت افزایش می‌یابد.

افزایش شدید ریسک سیاسی بازار سهام با تنهش های این روزهای خاورمیانه، انتشار صورت های مالی شش ماهه شرکت ها، انتشار گزارش های عملکرد مهرماه شرکت ها، رشد شدید قیمت نفت، رشد قیمت طلا جهانی، رشد قیمت طلا و ارز در بازار آزاد، تحرکات جریان پول حقیقی در میان صنایع از سیگنال‌های ترند این روز‌های بازار سهام به شمار می‌روند. با این تفاسیر، همچنان اصلی‌ترین سیگنال برای تشخیص آغاز روند صعودی قدرتمند شاخص‌های سهامی جهش ارزش معاملات خرد است. در این شرایط پیش بینی می‌شود هفته آتی، سطح ارزش معاملات خرد در مدار ۳ تا ۵ همتی قرار گیرد و با جابه‌جایی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در میان معامله‌گران با تغییرات پیش آمده در چشم‌انداز صنایع، بورس تهران با افزایش تراز کند و اندک شاخص‌های سهامی مواجه باشد. بورس تهران در پاییز امسال به شرایط ریزشی بازار واکنش رشدی در ارزش معاملات خرد نشان داده و در روزهای صعودی با افت این معیار مواجه بوده است اما در هفته گذشته شاهد تغییر این روند بودیم.

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.