چشم انداز بازار افغانستان، چالش های ایران

0

با 31 میلیون جمعیت که 90 درصد تقاضای آن از خارج تامین می شود، بازار افغانستان برای مدت طولانی مقصد جالبی برای صادرکنندگان ایرانی بوده است.

علیرغم چالش ها و رقابت سخت ناشی از سایر کشورهای منطقه، لغو تحریم ها علیه تهران در ژانویه – به عنوان بخشی از توافق هسته ای ژوئیه 2015 بین تهران و قدرت های جهانی – راه را برای افزایش حضور ایران در بازار همسایه هموار کرده است. /p>

روز دوشنبه، روزنامه فارسی فرصت امروز با چندین مقام و بازرگان در مورد اینکه چگونه شرکت های ایرانی می توانند سهم بازار خود را در همسایه شرقی افزایش دهند، مصاحبه کرد.

غلامحسین شافعی، عضو هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران و افغانستان گفت: مشارکت شرکت‌های ایرانی در پروژه‌های در حال اجرا که سایر کشورها در افغانستان آغاز کرده‌اند می‌تواند درهای جدیدی را به روی اقتصاد دوجانبه باز کند. روابط.

«پروژه های زیادی در افغانستان در حال انجام است. با این حال، در چند سال گذشته، شرکت‌های بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها که حساسیت‌هایی را در همکاری با تهران ایجاد کرده بود، تمایلی به تعامل با تجارت ایرانی نداشتند.

لغو تحریم ها فرصتی را برای شرکت های ایرانی فراهم کرده است تا با کشورهایی که پروژه های بزرگی را در افغانستان اجرا می کنند، همکاری کنند.

شافعی خاطرنشان کرد که شرکت های داخلی می توانند مواد خام مورد نیاز در افغانستان را تامین کنند و در عین حال نیروی انسانی ماهر خود را برای کار در پروژه های افغانستان بسیج کنند.

قبل از لغو تحریم ها، شرکت های ایرانی فرصتی برای برنده شدن در مناقصه های برگزار شده برای پروژه های افغانستان نداشتند. اما اکنون فضایی برای شرکت‌ها وجود دارد که در پروژه‌های ساختمانی و زیربنایی افغانستان که بیشتر توسط شرکت‌های اروپایی اداره می‌شوند، مشارکت کنند.

شافعی گفت: «این راه را برای بهره برداری ایران از ظرفیت های مهندسی خود هموار می کند.

محمدحسین کامرانفر، وابسته بازرگانی سابق ایران در افغانستان نیز بر اهمیت صادرات خدمات ساختمانی به افغانستان تاکید می کند.

وی از شرکت‌های ایرانی خواست تا دفاتر خود را در شهرهای افغانستان افتتاح کنند و در فعالیت‌های اقتصادی کشور نه تنها در بخش ساختمانی، بلکه در سایر زمینه‌های بالقوه از جمله کشاورزی و معدن که اخیراً ایران به‌عنوان یکی از زمینه‌های بالقوه همکاری تمرکز کرده است، مشارکت کنند. /p>

به گفته محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایران هفته گذشته یک قرارداد بلندپروازانه معدنی با افغانستان امضا کرد تا از بخش “امیدبخش” معادن این کشور استفاده کند.

او گفت که تهران نه تنها در زمینه اکتشاف، استخراج و صادرات مواد معدنی با کابل همکاری خواهد کرد، بلکه باید تجهیزات و ماشین آلات معدنی را نیز در اختیار کشور قرار دهد.

داود شاه صبا وزیر معادن و پترولیم افغانستان گفت که ایران در چند دهه گذشته “تجارب ارزشمند” را در بخش معدن به دست آورده است و افغانستان قصد دارد از این تجربه برای توسعه بیشتر معادن و صنایع معدنی خود استفاده کند.

کامرانفر گفت: “اکثر پروژه های معدنی در افغانستان متوقف شده است” و افزود که همین اتفاق برای کارخانه های افغانستان به دلیل کمبود تجهیزات و ماشین آلات رخ داده است.

این در شرایطی است که رقابت شدید در بازار افغانستان وجود دارد، که اگر موانع فعلی همکاری دوجانبه برطرف نشود، شانس زیادی برای ایرانیان باقی نخواهد گذاشت.

حمل و نقل، برای یک چیز، یک مسئله مهم است.

شافعی می گوید فقدان زیرساخت های ترانزیتی مناسب باعث بالا رفتن هزینه های حمل و نقل بین ایران و افغانستان شده است.

وی به یک خط ریلی ناتمام که شهر تربت حیدریه در شرق استان خراسان رضوی را به شهر هرات در غرب افغانستان متصل می کند، اشاره کرد.

این پروژه، پس از تکمیل، می تواند نقطه عطفی در حمل و نقل بین دو کشور باشد.

افغانستان اخیراً به عنوان عضو کامل سازمان تجارت جهانی پذیرفته شده است. این بدان معناست که تعرفه کالاهای وارداتی از بسیاری از کشورها به افغانستان کاهش می یابد. این در حالی است که این کشور تعرفه های بیش از حد بالایی بر محصولات حمل شده از ایران وضع کرده است.

محمدرضا میخچی، تاجر و عضو سابق هیئت مدیره ICCIMA گفت: “اگر این روند ادامه یابد، در آینده نه چندان دور بازار را از دست خواهیم داد.”

او از شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه صندوق ضمانت صادرات ایران خواست تا وام‌های ارزان‌قیمت به صادرکنندگان بدهند تا بتوانند هزینه‌ها را کاهش دهند و مزیت رقابتی را در بازار افغانستان حفظ کنند.

اما در برخی بخش ها، ایران در مقایسه با رقبای اروپایی دست برتر را دارد. علاوه بر صدها کیلومتر مرز مشترک، هر دو کشور زبان مشترکی دارند و از اشتراکات مذهبی و فرهنگی برخوردارند که به گفته کامرانفر می‌توان از آن به نفع تجار ایرانی بهره برد.

بیش از 100 شرکت ایرانی فعال در زمینه های ساختمانی و مهندسی، تولید مواد غذایی، لوازم خانگی، دام و طیور، نساجی، فرش، خودرو، معدن، پتروشیمی، آرایشی و بهداشتی، مخابرات، پزشکی، گردشگری و هوانوردی در سومین نمایشگاه انحصاری تجاری ایران شرکت کردند. در کابل از 2 تا 5 مارس.

در میان شرکت کنندگان دو خودروساز بزرگ ایران، ایران خودرو و سایپا بودند. منطقه آزاد تجاری چابهار و منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز ظرفیت های خود را برای همکاری مشترک با افغانستان معرفی کردند.

محمدرضا کریم زاده، وابسته بازرگانی ایران در افغانستان، روز دوشنبه گفت: این نمایشگاه به 70 درصد شرکت‌های شرکت‌کننده کمک کرده تا شرکای تجاری افغانی پیدا کنند و این بدان معناست که صادرات محصولات ایرانی به کشور همسایه به زودی افزایش خواهد یافت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.