کاهش بیشتر نرخ برای بانک ها

0

یک مقام ارشد بانکی پیش‌بینی کرده است که کاهش نرخ بهره دیگری در آغاز سال مالی آینده (از 20 مارس) احتمالاً کاهش می‌یابد و دو کاهش قبلی نرخ بهره را که در طول سال جاری اجرا شده است، توصیف می‌کند. مهمترین رویداد برای سیستم بانکی.

نرخ ها دو بار کاهش یافت و نرخ سپرده به 18 درصد و نرخ وام به 22 درصد کاهش یافت. عبدالناصر همتی، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها روز چهارشنبه گفت: فکر می‌کنیم با توجه به نرخ تورم فعلی و واقعیت‌های اقتصادی، نرخ سپرده‌ها باید در ابتدای سال آینده بیشتر به ۱۶ درصد کاهش یابد.

شورای پول و اعتبار – عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری پولی کشور – موافقت خود را با کاهش نرخ سپرده از 30 بهمن ماه صادر کرد. زیر 10 درصد باشد. نرخ بهره نیز از 24 درصد قبلی به 22 درصد کاهش یافت.

این تصمیم به دنبال اولین کاهش نرخ در آوریل بود، زمانی که MCC نرخ سپرده را نیز تا دو درصد کاهش داد.

بدون افزایش سرمایه

همتی افزود: کمیسیون تلفیق مجلس افزایش سرمایه بانک ها به میزان 50 تریلیون ریال (1.65 میلیارد دلار) از دارایی های آزاد شده خارج از کشور در روند بررسی بودجه سال آینده را رد کرده است.

وی در نشست خبری با ایرنا گفت: این کمیسیون همچنین بازپرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی از طریق انتشار اوراق را رد کرده است.

قانون بودجه سال مالی آتی ایران و برنامه پنج ساله ششم توسعه ایران (1395-1395) ساعاتی پس از لغو تحریم‌ها در تاریخ 26 دی ماه توسط حسن روحانی رئیس‌جمهور به مجلس ارائه شد.

این بانکدار ارشد تعدادی از نظرات منتقدان را که ادعا می‌کردند کاهش نرخ‌ها با فرمان اعمال شده است را رد کرد و گفت: «این اقدام زمانی رخ داد که برخی پیش‌نیازهای لازم برآورده شد و زمینه برای کاهش نرخ‌ها فراهم شد».

ما نمی توانیم اجازه دهیم سیستم بانکی تحت نرخ های بالا فرو بریزد. همتی گفت: این به نفع نظام بانکی نیست.

این بانکدار ارشد در پاسخ به سوالی درباره مشکلاتی که وام دهندگان ایرانی در ارتباط با سامانه تراکنش بین بانکی سوئیفت با آن مواجه هستند، گفت: هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد و همه وام دهندگان ایرانی به سوئیفت متصل هستند.

وی گفت: «ما در گشایش اوراق بهادار به دلار آمریکا با مشکلاتی روبرو هستیم که قبل از تحریم‌ها وجود داشت و باید از طریق اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تسویه شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.