کاهش ۲میلیارد کیلوواتی مصرف برق نسبت با سال ۱۴۰۰

0

به گزارش ایران اکونومیست علی اکبر محرابیان در آئین افتتاح بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی و نخستین جشنواره فن‌بازار تخصصی صنعت برق ایران گفت: امسال شاهد رشد و ارتقا این نمایشگاه هستیم به طوری که نسبت به سال گذشته ۶۳ درصد رشد در میان شرکت کنندگان داشته است.

وی با اشاره به صنعت برق ادامه داد: صنعت برق صنعتی است که پس از انقلاب رشد خوبی به خود دیده است و مهمترین ویژگی نیروی انسانی کار آمد است.

محرابیان با اشاره به تلاش وزارت نیرو از ابتدای دولت برای کاهش ناترازی برق خاطر نشان کرد: دو برنامه پیش گرفتیم یکی افزایش ظرفیت و دیگری مدیریت مصرف و بهینه سازی بود که ناترازی را کم اثر و در زمانی کوتاه آن را برطرف کنیم.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس برای ۷ ماه اول سال جاری، بالاترین رشد تولید و فروش در صنعت برق کشور در میان کل صنایع بوده است.

به گفته این مقام مسئول اگر میزان مصرف در بخش خانگی را مورد بررسی قرار دهیم در سال ۱۴۰۰ خاموشی‌ها از ۲۹ اردیبهشت شد و از یک بار قطعی برق به ۳ دفعه رسید اما در سال ۱۴۰۲ با وجود گرمای بی سابقه در بخش خانگی محدودیتی وجود نداشت.

وی ادامه داد: اگر می‌خواستیم همچون سال‌های گذشته مصرف داشته باشیم با کاهش ۲۰ درصدی برق مواجه می‌شدیم که با بکارگیری اقدامات مؤثر در سال جاری نه تنها شاهد رشد مصرف نبودیم بلکه کاهش مصرف را شاهد بودیم به طوری که مجموع مصرف ما در سال جاری ۴۶ میلیارد کیلو وات بود که نسبت به سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۲ میلیارد کیلو وات کاهش مصرف وجود داشت.

وی ادامه داد: با نگاهی به وضعیت صنایع متوجه می‌شویم که مجموع برقی که در سال ۱۴۰۰ تحویل صنایع شد، ۳۶ میلیارد کیلووات ساعت بود اما این رقم در ۱۴۰۲ به ۴۶.۱ میلیارد کیلووات ساعت رسید. معنای این آمار این است که با شیوه مدیریت مصرف و به کارگیری ظرفیت‌های ملی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی توانستیم در بخش خانگی کاهش قابل توجهی در بخش مصرف داشته باشیم و میزان صرفه‌جویی را به بخش تولید و صنعت کشور تقدیم کنیم.

ادامه دارد…

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.