گزارش هوایی خبرنگار تسنیم از مرز مهران/ کمبود اتوبوس و تراکم سنگین زائران در پایانه برکت/ اکثر موکب‌ها ‌جمع شده‌اند + فیلم

0
– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مرز مهران، با توجه به اینکه حجم زیادی از زائران اربعین مرز مهران را برای تردد به عراق انتخاب کرده‌اند، امروز با موج بازگشت سنگین زائران در این مرز مواجه هستیم به نحوی که طبق اعلام مسئولان ایلامی ۲۰۳ هزار ‌زائر طی ۲۴ گذشته از مرز مهران تردد داشته‌اند که این موضوع سبب تراکم زائران در پایانه مهران شده است.

هر چند که مسئولان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند و با دستور معاون اول رئیس جمهوری، فراخوان اتوبوس‌ها برای حضور در مرز مهران انجام شده، اما آنچه که خبرنگار تسنیم گزارش داده است حجم بالای زائران در پایانه است.

سردار رادان: امروز ‌در “مهران، خسروی و شلمچه” با موج‌ زائران مواجه می‌شویم

با وجود اینکه مسئولان به طور مکرر از زائران طی روزهای گذشته درخواست کرده بودند‌ بازگشت خود را به روز جمعه موکول نکنند و از هر مرزی که عبور کرده اند از همان مرز هم به ایران بازگردند اما باز هم شاهد بازگشت زائرانی به مرز مهران هستیم که مرز دیگری خروج کرده‌اند و این موضوع سبب تراکم جمعیت در مرز مهران شده است.

از ساعات اولیه شب گذشته تاکنون حدود ۶۰۰ دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی زائران اربعین در پایانه مرزی مهران حاضر شدند اما کماکان صف‌های طولانی و کمبود اتوبوس در برخی از سکوها مشاهده می‌شود.

در پایش هوایی که وضعیت مرز مهران صورت گرفت، حجم زیادی اتوبوس در پایانه برکت برای انتقال زائران دپو شده اما در برخی مسیرها کمبود اتوبوس وجود دارد که نیاز نیاز است زائران کمی تحمل داشته باشند تا اتوبوس جدید برسد.

با توجه به اینکه پیاده‌روی اربعین پایان ‌یافته است، از روز گذشته بسیاری از موکب‌ها در مرز مهران جمع شده‌اند و فقط تعدادی از موکب‌های بزرگ در ‌حال ارائه خدمات به مردم هستند که این موضوع سبب شده زائران نسبت به این موضوع گلایه‌مند باشند. این در حالی است که وزیر کشور در بازدیدهای چند‌ باره از مرز مهران تاکید بود تا حد امکان موکب ها تا ۳ روز پس از اربعین به مردم خدمات‌رسانی کنند.

وضعیت ورود زائران به ایران از مرز مهران

.

با وجود اینکه بیش از ۸۰ درصد زائران به کشور باز‌گشته‌اند، اما از شب گذشته و صبح امروز، تراکم زائران در مرز مهران شدت یافته است و تصاویر هوایی به خوبی نشان می‌دهد که همچنان موج بازگشت زائران به ایران از مرز مهران سنگین است.

براساس اعلام مسئولان، تاکنون یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مرز مهران برای زیارت کربلای معلی مشرف شده اند و نزدیک به همین مقدار نیز از طریق مرز مهران به کشور بازگشته‌اند.

براساس برآوردهای انجام شده حدود ۱۵۰ هزار نفر از زوار اربعین حسینی هنوز در آن سوی مرز هستند و یا در حال بازگشت به کشور هستند.

تراکم سنگین زائران در پایانه برکت

.

 براساس گزارش‌ خبرنگار تسنیم مستقر در مرز مهران، برای برخی مسیرها اکنون ‌اتوبوس برای جابه‌جایی زائران کم بوده و صف های طولانی شکل گرفته است ‌و زائران همچنان چشم انتظار وسیله نقلیه هستند.

‌اکنون صف انتظار برای سوار شدن به اتوبوس برای برخی از استان‌ها همچون تهران و اصفهان ازدحام دارد و با وجود اینکه از صبح امروز تا‌کنون حدود ۱۷۰۰ دستگاه اتوبوس به پایانه برکت وارد شده ‌و بیش از ۵۲ هزار زائر را به سمت مقصدهایشان سوار کرده‌اند، ولی همچنان شاهد ازدحام زائران در این پایانه هستیم.

استاندار ایلام می‌گوید ‌ناوگان حمل و نقل عمومی هم در منطقه و محل پایانه برکت حضور دارند و کار انتقال زوار اربعین را از مرز مهران به نقاط مختلف کشور و محل های سکونت زوار انجام می‌دهند‌ و در مجموع تردد زوار اربعین در مرز مهران تا کنون حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده که تا کنون زوار در آرامش و به سهولت از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی به مقاصد خود برگشت می خورند.

ازدحام بیش از حد زوار در مرز مهران در هنگام بازگشت به دلیل مراجعه زواری است که از سایر مرزهای کشور خارج شده و هم اکنون در بازگشت به مرز مهران مراجعه می کنند و همچنین حدود ۱۶۰ هزار نفر از اتباع خارجی نیز مرز مهران را برای بازگشت انتخاب کرده‌اند که تمهیدات لازم برای بازگشت این تعداد نیز از طریق ناوگان عمومی، تاکسی تلفنی ها، ون ها فراهم شده است و مواکب نیز تا برگشت کامل زوار در حال خدمات رسانی در میدان اربعین، پایانه برکت و پارکینگ اربعین خواهند بود.

۸۵ درصد ظرفیت پارکینگ‌های مهران تخلیه شد‌

.

‌پایش هوایی از پارکینگ‌های مهران نشان می‌دهد که در حال حاضر ۸۵ درصد ظرفیت پارکینگ‌های شهر مهران تخلیه شده و ۱۵ درصد ظرفیت پارکینگ های مهران هنوز در اختیار خودروهای زوار اربعین حسینی است.

امسال با تمهیدات اندیشده شده زائرانی که با خودری شخصی به مرز مهران مراجعه کردند کوچکترین دغدغه ای برای پارک خودرو نداشتند و به محض ورود به مرز در پارکینگ‌های تعبیه شده می‌توانستند خودروهای خود را پارک کنند.

با توجه به کارهای صورت گرفته در پایانه برکت و پارکینگ اربعین، وضعیت مناسبی نسبت به سال گذشته در حوزه زیر ساخت‌های مرزی ‌انجام شده است و  شهرداری مهران تلاش کرده ‌پایانه برکت و پارکینگ اربعین را به لحاظ کیفی و حذف مشکلات سال گذشته توسعه دهد.

امسال در جهت رفاه حال زوار سکوهای پارک سوار، مرمت روشنایی و آبرسانی، تعمیر سرویس های بهداشتی، نشانه گذاری و آسفالت خیابانهای دسترسی، انجام شده است.

تردد روان و بدون ترافیک در محور مهران به ایلام

.

در پایش هوایی که خبرنگار تسنیم به همراه استاندار ایلام از مرز مهران داشتند ‌ترافیک جاده‌های منتهی به مرز مهران همزمان با بازگشت زئران از کربلایی‌ روان و بدون هرگونه ترافیک است.‌

پلیس نیز به خبرنگار تسنیم گفته که تاکنون حجم تردد زائرین در محور مهران ایلام و بالعکس روان و عادی است و تا این لحظه گزارشی از گره ترافیکی در محورهای استان نداشته‌ایم و هم‌اکنون شاهد ترافیکی روان در سطح جاده‌های استان به ویژه مرز مهران هستیم.

پلیس همچنین ‌از رانندگان درخواسته‌‌ برای بازگشت به شهرهای خود عجله و شتاب نکنندو بعد از هر دوساعت رانندگی حداقل ۱۵ دقیقه استراحت کنند و در صورت احساس خواب آلودگی به هیچ وجه رانندگی نکنند تا شاهد وقوع حوادث تلخ نباشیم.

[انتهای پیام]

منبع: تسنیم

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.