یونان امیدوار است به پیوند اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا تبدیل شود

0

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان روز دوشنبه اولین رهبر غربی بود که از زمان لغو تحریم های تجاری علیه این کشور خاورمیانه به ایران سفر می کند، زیرا یونان قصد دارد به کانالی بین اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا تبدیل شود. تهران.

نخست وزیر یونان در مقاله وال استریت ژورنال در تهران گفت: یونان به پل انرژی، اقتصادی و تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد.

سیپراس روز دوشنبه با آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران که پیش از این برای امضای تعدادی از قراردادهای تجاری به اروپا سفر کرده است، دیدار کرد.

به گفته مقامات یونانی، دو طرف بر تقویت همکاری در زمینه انرژی، فناوری، بازرگانی، گردشگری و ساخت و ساز توافق کردند.

گفتگوها همچنین بر اهمیت برخورد با تروریست های خودخوانده دولت اسلامی، بهبود ثبات در منطقه و یافتن راه حل دیپلماتیک برای درگیری سوریه متمرکز شد.

سیپراس پس از دیدار با روحانی گفت: «ایران و ادغام مجدد آن در جامعه بین‌المللی می‌تواند در ایجاد ثبات در منطقه وسیع‌تر از افغانستان تا مدیترانه نقش داشته باشد».

به گفته مقامات یونانی، نخست‌وزیر یونان در این گفت‌وگو بر لزوم کاهش جریان‌های مهاجرت از افغانستان و پاکستان به اروپا از طریق یونان تاکید کرد.

روحانی گفت: ایران آماده گسترش همکاری های خود با اتحادیه اروپا و یونان است

یونان و ایران در اواخر ژانویه، زمانی که معاون وزیر نفت ایران، امیرحسین زمانی نیا و دیگر مقامات ایرانی از آتن بازدید کردند، مذاکراتی را برای ازسرگیری تحویل نفت ایران به یونان آغاز کردند.

بزرگترین پالایشگاه یونان، هلنیک پترولیوم، نیز با خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران موافقت کرد که اولین فروش نفت خام ایران به یک کشور اروپایی از زمان لغو تحریم‌ها پس از توافق بین قدرت‌های بزرگ جهانی و ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.

از زمان تشدید تحریم های غرب در اواسط سال 2012 بر سر برنامه انرژی هسته ای تهران، هیچ نفتی از ایران به اتحادیه اروپا نرسیده است، به غیر از تعداد کمی نفتکش که برای رعایت قراردادهای قبل از تحریم به ایتالیا تحویل داده شده است.

در آخر هفته، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که کشورش قصد دارد در نهایت 300 هزار بشکه نفت خام در روز به مشتریان اروپایی بفروشد.

ایران در تلاش است تا در چند ماه آینده صادرات نفت خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز افزایش دهد و بیشتر مابقی به آسیا خواهد رفت.

تنها چند روز پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی در ماه گذشته، رئیس‌جمهور ایران به رم و پاریس سفر کرد که اولین سفر اروپایی یک رئیس دولت ایران از سال 1999 تاکنون بود.

پس از سال‌ها تحریم، ایران مشتاق است تا سرمایه‌گذاری‌های خارجی را افزایش دهد و تقاضای سرخورده‌شده برای سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل، انرژی و کالاهای مصرفی بادوام مانند خودرو را باز کند. مصرف کنندگان ایرانی تا حد زیادی به واردات چینی و هندی محدود شده اند که در دوران تحریم ها غالب بودند.

این سفر موفق به احیای روابط اقتصادی شد که با قطع میلیاردها دلار معاملات تجاری ایران، ایتالیا و فرانسه از بین رفته بود.

شرکت های فرانسوی و ایرانی و وزارتخانه های دولتی حدود 30 قرارداد تجاری و تجاری جدید امضا کردند. اینها شامل قرارداد ایرباس گروه اس ای برای فروش 118 جت تجاری به ایران ایر و غول نفتی توتال SA برای خرید 150 تا 200 هزار بشکه نفت خام ایران در روز بود. حدود 17 میلیارد یورو (18.5 میلیارد دلار) معاملات نیز در رم امضا شد.

نخست وزیر یونان در سفر دو روزه خود به ایران در هفته جاری، هیئتی متشکل از وزرا و مقامات ارشد دولتی و همچنین 30 نماینده بازرگانی را همراهی می کردند.

دو کشور مجموعه‌ای از توافق‌نامه‌ها را با هدف ارتقای روابط دیپلماتیک دو کشور امضا کردند، از جمله یادداشتی برای مذاکرات سیاسی، توافقنامه معافیت روادید برای پاسپورت‌های دیپلماتیک و نقشه راه برای بهبود همکاری‌های دوجانبه.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.