یک چهارم تجارت ایران و آلمان از بین رفت

0

اکوایران: وضعیت تجارت ایران با 27 عضور اتحادیه اروپا در سه ماه نخست سال جاری میلادی از افت 11 درصدی مبادلات ایران با این اتحادیه حکایت دارد؛ افتی که «آلمان» بیشترین سهم در آن را داشته است.

به گزارش اکوایران: براساس داده‌های اعلام شده از سوی مرکز آمار اروپا مبادلات دو طرف از 1 میلیارد و 330 میلیون یورو در سه‌ماهه نخست 2022 به 1 میلیارد و 180 میلیون یورو در سه‌ماهه نخست امسال رسیده است و با این شرایط روند مبادلات تجاری دو طرف افتی 11 درصدی داشته است. براساس ارزیابی‌ها صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا مارس 2023 با کاهش 9درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 960 میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه نخست 2022 صادرات اتحادیه اروپا به ایران 1 میلیارد و 55 میلیون یورو اعلام شده بود.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در سه‌ماهه نخست 2023 با کاهش 20درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 220 میلیون یورو رسیده است. در سه‌ماهه مشابه سال قبل 275 میلیون یورو کالا از ایران وارد شده بود.

افت 26 درصدی مبادلات تجاری ایران و آلمان

داده‌های اعلام شده از روند افت تجارت ایران و آلمان حکایت دارد. بطوریکه بیشترین کاهش تجارت ایران با آلمان ثبت شده است ؛ این افت در حالی ثبت شده که از آلمان به عنوان شریک اول تجاری با ایران یاد می شود.

اوایل دی‌ماه بود وزارت اقتصاد آلمان (وزارت اقتصاد و محافظت از اقلیم جمهوری فدرال) اعلام کرد که این کشور «فرمت‌های اقتصادی» با ایران را تعلیق کرد و با این شرایط مناسبات تجاری دو کشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. حال با گذشت نزدیک به 5 ماه از خبر اعلام شده از سوی آلمان داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد که روند مبادلات تجاری ایران با این کشور در بازه زمانی مورد بررسی با افت 26 درصدی به 366 میلیون یورو رسیده است. بطوریکه آلمان در سه‌ماهه نخست امسال 290 میلیون یورو کالا به ایران صادر و 76 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است با این شرایط صادرات آلمان به ایران 28 درصد و واردت از ایران 13 درصد کاهش داشته است.

صادرات آلمان به ایران در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی ۲۸درصد کاهش داشته است اما صادرات هلند به ایران در این مدت ۶۳درصد، ایتالیا ۲۴درصد و فرانسه ۱۷درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و 27 عضو این اتحادیه در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش 11درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

افزایش صادرات ایتالیا به ایران

بر اساس این گزارش با حذف آلمان از فهرست شرکای اول تجاری؛ در مدت زمان مورد بررسی ایتالیا توانست سهم خود را مبادلات تجاری با ایران افزایش دهد.بطوریکه در سه‌ماهه نخست 2023 روند تجارت با ایتالیا با افزایش 12درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 173.5 میلیون یورو رسیده است. صادرات ایتالیا به ایران با رشد 24درصدی به 139 میلیون یورو رسیده اما واردات از ایران 17 درصد کاهش یافته و بالغ بر 34.5 میلیون یورو شده است.

 از هلند به‌عنوان سومین شریک تجاری ایران یاد می کنند د در سه‌ماهه نخست 2023 حدود 157.7 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده که این رقم با رشد 45درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. هلند در سه‌ماهه نخست سال قبل 108.7 میلیون یورو مبادله تجاری با ایران داشته است.

صادرات هلند به ایران در سه‌ماهه نخست 2023 رشد قابل‌توجه 63درصدی داشته و از 90 میلیون یورو به 147 میلیون یورو افزایش یافته است.

واردات هلند از ایران نیز در این مدت 10.7 میلیون یورو بوده که نسبت به سه‌ماهه نخست سال قبل 42 درصد افت داشته است.

رشد 15 درصدی تجارت ایران و فرانسه

بر اساس این گزارش فرانسه نیز چهارمین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بوده که طی سه‌ماهه نخست 2023 بالغ بر 68 میلیون یورو کالا به ایران صادر و 5 میلیون یورو کالا از ایران وارد کرده است. صادرات فرانسه به ایران در این مدت 17 درصد رشد و واردات از ایران 5 درصد کاهش داشته است.

کل تجارت دو کشور نیز بالغ بر 73 میلیون یورو بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15درصدی داشته است.

 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.