۱۵۰ میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی در افق برنامه هشتم

0
به نقل از ایلنا:

مرتضی شاهمیرزایی در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست اظهار داشت: در نمایشگاه پانزدهم در سال ۱۴۰۰ وزیر نفت اعلام کرد که تا پایان دولت باید کاتالیست مورد نیاز بومی سازی شود و امروز به این توفیق دست یافتیم، به طوری که به جرگه صادرکنندگان این محصول پیوستیم و سال گذشته ۱۵۰۰ تن انواع کاتالیست صادر کردیم و همچنین از بسیاری از کشورهای صاحب‌نام سفارش ساخت کمپرسور و  ماشین دوار را داریم.

وی افزود: صنعت پتروشیمی به کمک هلدینگ‌های مختلف مذاکراتی بابت ایجاد ظرفیت ساخت داخل داشته است، سال گذشته مذاکرات خوبی را با کشورهای صاحب‌نام برای بازاریابی و بازارسازی محصولات پتروشیمی ایران داشتیم.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی خطاب به مدعوین خارجی گفت: ما ۴۴ سال قبل صنعت پتروشیمی کاملا وابسته حتی در بهره برداری داشتیم، اجرای طرحها صددرصد توسط خارجی ها انجام می‌شد به طوری که ۶۰ هزار مستشار در صنایع مختلف نفتی از جمله پتروشیمی حضور داشتند. تولید محصولات پتروشیمی در سال ۵۷ ؛ ۱.۵ میلیون تن بود با اینکه ۱۵ سال درگیر جنگ و بازسازی بودیم و بعد از ۱۵ سال کار توسعه را آغاز کردیم، امروز ظرفیت نصب شده و تولید در پتروشیمی به ۹۲ میلیون تن رسیده است.

وی ادامه داد: ما ۶۷ مجتمع پتروشیمی داریم که ۱.۱ میلیون تن در روز خوراک مصرف می‌کنند و ظرفیت سالانه برخی ار این مجتمع ها ۶.۵ میلیون تن است.

معاون وزیر نفت به فعالیت ۶۷ مجتمع تولیدی و سه مجتمع سرویس‌های جانبی در کشور اشاره کرد و گفت: چشم‌انداز ما برای آینده صنعت پتروشیمی بسیار خیره‌کننده و جذاب است و برنامه‌های توسعه‌ای هفتم توسعه پارسال آماده شد و برنامه هشتم توسعه نیز هم‌اکنون نهایی شده و آماده است.

وی از ۱۵۰ میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در افق پایان برنامه هشتم توسعه خبر داد و گفت: این فرصت‌ها بخش‌های مختلف صنعت از بالادست تا میان‌دست و پایین‌دست را شامل می‌شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه افزایش ۲۰ برابری مهمانان خارجی در هفدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست نسبت به سال گذشته به این معناست که تهدیدها و تحریم‌های اقتصادی در این صنعت جایی ندارد و از این مرزها عبور کرده‌ایم، اظهار داشت: بسیاری از مهمانان خارجی این نمایشگاه به‌منظور برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در این نمایشگاه حضور یافته‌اند.

وی ادامه داد: بخشی از فضای نمایشگاهی نمایشگاه دائمی بین‌المللی تهران به نمایشگاه ایران‌پلاست اختصاص می‌یافت اما امروز کل فضای نمایشگاهی به هفدهمین دوره این نمایشگاه تخصیص داده شده است.

معاون وزیر نفت تأکید کرد: شرکت‌ ملی صنایع پتروشیمی با کمک هلدینگ‌ها و انجمن‌های پتروشیمی بر آن است که با رویکرد دولت و با اتخاذ سیاست‌های ابلاغی وزیر نفت به تکمیل زنجیره ارزش دست یابد.

وی با اشاره به اینکه تا پایان دولت سیزدهم در تولید کاتالیست‌های صنعت خودکفا می‌شویم، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده همه کالا و تجهیزات این صنعت نیز بومی‌سازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به امضای تفاهم‌نامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه، شرکت‌های پتروشیمی فروش اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس کالا را برای واحدهای پایین‌دست آغاز کردند، به‌طوری که در پنج ماه اخیر ۲۸ هزار میلیارد تومان فروش اعتباری انجام شده است که اگر این واحدها می‌خواستند تسهیلات در این زمینه دریافت کنند بسیار زمان‌بر بود.

وی با تأکید بر اینکه صنعت ارزش‌آفرین، اشتغال‌زا، ارزآور پتروشیمی حرکت جهنده و تحولی را آغاز کرده است، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی، صنعتی سبز است و ۳۵ درصد فضای صنعتی پتروشیمی را فضای سبز تشکیل می‌دهد. انتظار داریم دیگر دستگاه‌ها از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت صمت و… در این راه ما را یاری کنند تا طرح‌های پتروشیمی با سرعت بالاتری نهایی شوند.

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.