۵ تفاوت ایمپلنت دیجیتال و فوری

0

ایمپلنت دندان یک درمان دندانپزشکی است که برای شرایط و کاربرد های مختلف، انواع مختلفی دارد. دو عدد از معروف ترین انواع ایمپلنت، فوری و دیجیتال هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت ایمپلنت دیجیتال و فوری می پردازیم.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

امروزه کاشت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته گزینه محبوب بین کسانی است که از پوسیدگی شدید دندان و یا نبود دندان رنج می برند. روش های کاشت ایمپلنت مختلفی از جمله روش های معمولی، فوری و دیجیتال امروزه برای شرایط های مختلف استفاده می شود. یکی از پرکاربرد ترین روش های کاشت ایمپلنت دیجیتال است که دندانپزشکان در کلینیک های دندانپزشکی از آن استفاده می کنند.

در کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال دندانپزشک با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار های سه بعدی محل دقیق کاشت پایه یا همان فیکسچر ایمپلنت را تعیین و همچنین به بررسی محل دقیق اعصاب نیز آگاهی پیدا می کنند. با استفاده از این اطلاعات مهم، دندانپزشک می تواند برش های لازم را برای انجام عمل و نصب فیکسچر ایجاد کند.

بیشتر بخوانید » ایمپلنت دیجیتال

در مقایسه با روش های کاشت دیگر ، کاشت  ایمپلنت دیجیتال به مراتب بی درد تر  خواهد بود، زیرا فرآیند کاشت ایمپلنت با دقت زیاد و حداقل برش لثه انجام می شود. برای محافظت از دندان ها و اعصاب اطراف در برابر آسیب، ابزار تخصصی در طول درمان دندانپزشکی به دندان چسبانده می شود. با استفاده از این ابزار، دندانپزشک می‌تواند ایمپلنت‌ها را با برش دقیق  قرار داده و محکم کند. دراین مقاله قصد داریم برخی از تفاوت های بین روش کاشت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت فوری را بررسی کنیم.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

مزیت های استفاده از ایمپلنت دیجیتال به شرح زیر است:

 • کاشت ایمپلنت با روش ایمپلنت دیجیتال از دقت زیاد در تعیین محل کاشت فیکسچر و همچنین اطلاع از محل اعصاب به دندانپزشک خواهد داد که این امر میتواند در بالا رفتن موفقیت کاشت ایمپلنت دندان حائز اهمیت باشد.
 • استفاده از این روش می تواند درد حین انجام کاشت ایمپلنت را با حد چشم گیری کاهش می دهد که این کاهش درد آسودگی و اطمینان خاطر را برای بیمار به همراه می آورد.
 • با توجه به اسکن دقیق دهان و دندان ها و همچنین تعیین محل کاشت فیکسچر ها این کار باعث می شود که از تحلیل استخوان فک جلوگیری شود و عمل کاشت ایمپلنت دندان به آسانی انجام خواهد شد.
 • افراد زیادی می توانند کاندید مناسبی برای انجام کاشت ایمپلنت به روش دیجیتال باشند. یعنی این روش کاشت جز روش های ایمن برای کاشت ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت فوری چیست؟

یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان از دست رفته و بهبود ظاهر دندان ها، ایمپلنت دندان به روش کاشت ایمپلنت فوری است. با استفاده از این تکنیک، یک فیکسچر ایمپلنت (پایه فلزی پیچ) در فک قرار داده می شود و با روکش دندان شبیه به دندان واقعی پوشانده می شود. انواع مختلفی از ایمپلنت های دندانی وجود دارد و دندانپزشک با توجه به وضعیت سلامت بیمار و موقعیت ایمپلنت مناسب ترین روش را انتخاب می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، ایمپلنت فوری در یک روز تکمیل می شود. با استفاده از این روش، روکش موقت ممکن است بلافاصله پس از کشیدن دندان آسیب دیده و قرار دادن فیکسچر ایمپلنت روی آن قرار گیرد. اگر می خواهید ایمپلنت های دندانی را در سریع ترین زمان و با کمترین مراجعه به کلینیک دندانپزشک انجام دهید ، بهترین  انتخاب برای شما کاشت ایمپلنت به روش فوری  است. اکثر فرآیندهای کاشت در یک جلسه تکمیل می شود. با این حال، توجه داشته باشید که برای نصب پوشش دائمی، باید پس از چند هفته به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

مزایای ایمپلنت فوری

مزیت های کاشت ایمپلنت فوری به شرح زیر است:

 • این روش نیاز به انتظار برای ترمیم دندان را از بین می برد زیرا ایمپلنت را می توان بلافاصله پس از کشیدن دندان قرار داد.
 • مدت زمان درمان کوتاه تر از ایمپلنت های دیگراست زیرا زمان کافی برای ترمیم وجود ندارد. در واقع بیماران مجبور نیستند برای مدت طولانی بدون دندان بمانند.
 • بیمار پس از عمل هیچ گونه تورم، درد یا ناراحتی نخواهد داشت زیرا لثه و بافت نرم وی در طول کاشت فوری بریده نمی شود.
 • با این روش از دست دادن استخوان به میزان قابل توجهی کمتر است.
 • برای افرادی که به ناراحتی یا جراحی حساس هستند، ایمپلنت فوری جایگزین خوبی است.
 • در مقایسه با تکنیک های قبلی ایمپلنت، این گزینه درمانی به مراقبت و زمان بهبودی بسیار کمتری نیاز دارد.
 • عوارض جانبی کمتر و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک کمتر می شود.

تفاوت های اساسی بین ایمپلنت دیجیتال و فوری

 1. در ایمپلنت دیجیتال دندانپزشک با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و بهره گیری از کامپیوتر های سه بعدی محل دقیق جایگذاری فیکسچر ایمپلنت و همچنین محل دقیق اعصاب را مشخص می کند. در صورتی که در کاشت ایمپلنت فوری دقت در تعیین جای فیکسچر به اندازه ایمپلنت دیجیتال نیست.
 2. یکی از مزیت های ایمپلنت فوری این است که همزمان با کشیدن دندان کاشت فیکسچر ایمپلنت و همچنین نصب روکش دندان انجام می شود اما در روش کاشت ایمپلنت دیجیتال نصب روکش دندان با کاشت فیکسچر همزمان صورت نمی گیرد.
 3. کاشت ایمپلنت فوری ممکن است در بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی انجام شود اما روش کاشت ایمپلنت دیجیتال به دلیل وجود زیر ساخت هایی همچون کامپیوتر های قوی ممکن است در کلینیک ها ارائه نشود.
 4. در روش کاشت ایمپلنت فوری نیازی به برش زیاد لثه نیست و همزمان با کشیدن دندان به روش پانج فیکسچر نصب خواهد شد.
 5. کاشت ایمپلنت فوری ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد در حالی که کاشت ایمپلنت دیجیتال برای اکثر افراد می تواند کاربرد داشته باشد.

نکته قابل توجه این است که در کلینیک های مجهز و پیشرفته که می توانند روش کاشت ایمپلنت دیجیتال را به بیماران ارائه دهند ترکیب دو روش ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت فوری بازدهی بسیار بالایی در موفقیت ایمپلنت ایجاد میکند که می تواند اطمینان و آرامش را به بیماران و مراجعه کنندگان فراهم کند.

برای کسب اطلاع از قیمت ایمپلنت فوری، دیجیتال، مینی ایمپلنت، کامل و. …. می توانید از صفحه ( https://roshadent.com/%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%be%d9%84%d9%86%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86/ ) دیدن فرمایید. 

اگر قصد انجام کاشت ایمپلنت دندان را دارید حتما در مرحله اول بهترین کلینیک را برای این کار انتخاب کنید زیرا در کلینیک های مجهز روش های نوین از جمله کاشت ایمپلنت دیجیتال انجام می گیرد از طرفی کلینیک های مجهز با بهره گیری از دندانپزشکان و متخصصان حوزه های مختلف دندانپزشکی به ارائه خدمات به بیماران و مراجعه کنندگان خود می پردازند. مشورت با دندانپزشک و ارائه طرح درمان اختصاصی خود به میزان موفقیت کاشت ایمپلنت کمک خواهد کرد.  

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.