ATR: دستور هواپیمای ایران با وجود سیاست ایالات متحده دست نخورده باقی مانده است

0

مدیر عامل هواپیماساز فرانسوی-ایتالیایی ATR می گوید قرارداد آن با ایران ثابت است و تحویل طبق برنامه انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش هفته نامه فرانسوی Air & Cosmos، کریستین شرر در حاشیه نمایشگاه هوایی دوبی ۲۰۱۷ گفت: با وجود عدم اطمینان در مورد توافق هسته ای ایران پس از اظهارات رئیس جمهور دونالد ترامپ، برنامه تحویل ما به ایران ایر بدون تغییر باقی مانده است.

شرکت هواپیمایی پرچم ایران ایران ایر در اواسط آوریل قراردادی محکم با ATR برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای منطقه‌ای این هواپیماساز امضا کرد و امکان افزودن ۲۰ فروند دیگر در آینده وجود داشت.

از زمانی که ایران ایر تحویل شش هواپیمای سفارش داده شده.

شرر افزود: “انتظار داریم تا پایان سال به ۸ فروند هواپیما برسیم. دوازده هواپیمای دیگر ATR 72-600 در سال ۲۰۱۸ تحویل خواهند شد.”

ترامپ در ۱۳ اکتبر از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای که این کشور با قدرت های جهانی از جمله ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ (معروف به برنامه جامع اقدام مشترک) امضا کرده بود، امتناع کرد، حتی اگر بازرسان بین المللی گفتند که چنین است. تصمیم آمریکا آینده پیمان مورد مذاکره ایران، اتحادیه اروپا و شش قدرت بزرگ یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایالات متحده را زیر سوال برده است. کنگره تا اواسط دسامبر فرصت دارد تصمیم بگیرد که آیا تحریم های لغو شده بر اساس توافق را دوباره اعمال کند یا خیر، چیزی که تعداد کمی از دیپلمات ها انتظار دارند.

با این حال، اروپا به صراحت اعلام کرده است که به توافق هسته ای پایبند است.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری در یک کنفرانس امنیتی در سمرقند، ازبکستان، بر تعهد اتحادیه اروپا برای اطمینان از اینکه توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران به طور کامل «توسط همه و در تمام بخش‌های آن» اجرا خواهد شد، تجدید کرد. .

علاوه بر سفارش ATR، ایران ایر همچنین قراردادهایی را با بوئینگ و ایرباس برای خرید ۱۸۰ فروند هواپیما منعقد کرده است. ایرباس سه هواپیما تحویل داده است، اما اولین تحویل بوئینگ برای آوریل ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است.

فرزانه شرفبافی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایرانی که در نمایشگاه دبی نیز حضور داشت، گفته است که ایران ایر قصد دارد یک شرکت تابعه تحت عنوان «ایران ایر منطقه‌ای» راه‌اندازی کند تا با استفاده از هواپیمای ATR خریداری شده، خدمات خود را به کشورهای همسایه انجام دهد.

او می گوید حامل پرچم قصد دارد در آینده نزدیک از ناوگان ATR خود در پروازهای Ardebil-Baku و Ardebil-Van استفاده کند.

منابع آگاه به فایننشال تریبون گفتند که این شرکت هواپیمایی منطقه ای قرار است در شهرهای تهران، مشهد، رشت، بندرعباس و اهواز مستقر شود، اما این طرح هنوز نهایی نشده است.

Sharafbafi گفت: “این هواپیماها همچنین می توانند برای پروازهای داخلی استفاده شوند.”

مدیرعامل ATR روشن کرده است که ایران یک بازار ایده آل برای هواپیماهای توربوپروپ دوقلوی خود است.

ایران برای ATR بسیار مناسب است، زیرا شهرهای کوچک و متوسط ​​زیادی وجود دارد که دارای قلمروی برای باز شدن هستند. به موازات ایران ایر، شرکت هواپیمایی آسمان اپراتور ATR 42 است و در حال بحث هستیم که سوئیچ شرکت داشته باشیم. به ATR 72، شرر در نمایشگاه دبی اشاره کرد.

اعداد “۷۲” و “۴۲” از پیکربندی استاندارد صندلی هواپیما در پیکربندی حمل مسافر گرفته شده است که می تواند به ترتیب ۷۲-۷۸ و ۴۰-۵۲ مسافر را در خود جای دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.