CBI از هند می خواهد که سیستم های A/C بانک را دوباره فعال کند

0

بدون تحریم‌های بین‌المللی، ایران از هند خواسته است تا حساب‌های خود را در بانک‌های هندی دوباره فعال کند و به بانک‌های ایرانی اجازه دهد دفاتر خود را در آن کشور باز کنند.

منابع رسمی گفتند، تهران که مایل به عادی سازی سریع روابط بانکی و تجاری با جهان است، همچنین از بانک UCO هند می‌خواهد که یک دفتر نمایندگی در ایران باز کند. تهران قبلاً در بانک IDBI حساب باز کرده است.

بانک مرکزی ایران ماه گذشته اعلام کرد که تحریم سوئیفت (انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) بر 12 بانک کشور لغو شده و آنها به سوئیفت متصل می شوند.

از مارس 2012، سیستم بانکی ایران در تلاش برای تشدید تحریم‌ها علیه تهران به دلیل برنامه هسته‌ای آن، از سوئیفت قطع شده بود.

به گزارش اقتصاد نیوز، غلامعلی کامیاب، معاون بانک مرکزی ایران به مقامات هندی اعلام کرده است که بانک پاسارگاد و پارسیان تمایل زیادی به افتتاح نمایندگی در هند دارند در حالی که بانک سامان علاقه مند به افتتاح یک شعبه است.

تهران از بانک مرکزی هند (RBI) و وزارت دارایی می خواهد تا حساب های بانکی ایران را در بانک های هندی دوباره فعال کنند. بانک دولتی هند (SBI) دارای حساب های 11 بانک ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران (CBI) است.

 هجوم شرکت‌ها  

پیشنهاد ایران به هند به دنبال بانک صنعتی و تجاری چین با مسئولیت محدود، یک شرکت بانکداری چندملیتی چینی، و تمپبانک روسیه برای افتتاح شعبه در تهران انجام شد.

ایالات متحده ماه گذشته تحریم‌ها را علیه ایران لغو کرد و هجوم شرکت‌های جهان را که مشتاق تجارت با این کشور غنی از نفت و گاز بودند، به همراه آورد.

منابع گفتند کامیاب اعلام کرده است که ایران به بانک UCO کمک می کند تا برای کمک هایی که در سه سال گذشته تحریم ها به ایران ارائه کرده است، دفتر نمایندگی باز کند.

بانک UCO حسابی از شرکت ملی نفت ایران (NIOC) را اداره می کرد که برای نفت فروخته شده به پالایشگاه های هندی روپیه پرداخت می کرد.

ماه گذشته، ایالات متحده تحریم‌های ایران را پس از تأیید نظارت بر اتمی سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه تهران به تعهدات خود تحت یک توافق تاریخی که تحریم‌ها را در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای مورد مناقشه ایران لغو می‌کند، عمل کرده است، لغو کرد.

از فوریه 2013، پالایشگاه های هندی مانند اسار اویل و MRPL 45 درصد از قبض واردات خود را به روپیه به حساب بانک UCO شرکت ملی نفت ایران پرداخت می کنند. باقی مانده در حال انباشته شدن است و در انتظار نهایی شدن مکانیزم پرداخت است.

برای تسویه بدهی های معلق بیش از 6 میلیارد دلار، ایران می خواهد روابط بانکی خود را با هند برقرار کند و گفت که این بدهی ها در عرض شش ماه به یورو تسویه خواهد شد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.