CBI بر مناطق مشکل بانکی تمرکز می کند

0

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران، چهار حوزه مشکل ساز برای سیستم بانکی ایران و اقداماتی که در حال حاضر برای رفع موثر آنها انجام می شود را تشریح کرد.

ولی الله سیف گفت: برای رفع نواقص نظام بانکی، عدم تعادل درآمدها و هزینه ها، عدم تعادل دارایی ها و معوقات، اجرای استانداردهای بانکی و اجرای مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. به نقل از سایت بانک پارسیان که سیف در دفتر مرکزی آن صحبت می کرد.

این مقام با بیان این که بانک‌ها باید دست از “جنگ مخرب نرخ‌ها” برندارند، آغاز کرد.

او افزود: بانک‌های ایرانی اکنون بهتر از چند سال پیش عمل می‌کنند، اما عدم تعادل بین دارایی‌ها و معوقات آنها همچنان پابرجاست.

این مقام مسئول با بیان اینکه به عنوان مثال با دخالت بانک مرکزی در بازار توانست نرخ های بین بانکی را از 28 تا 29 درصد به حدود 20 درصد کاهش دهد، گفت: بهتر است شرایط را به دقت ارزیابی کنیم تا نهادینه شود. تعادل بازار”.

نسبت بالای وام‌های غیرجاری به کل وام‌هایی که بخش بانکی درگیر را به چالش می‌کشید، در رتبه بعدی قرار داشت، سیف گفت که CBI یک نقشه راه ارائه می‌کند و انتظار دارد بانک‌ها بقیه کار را انجام دهند.

وی افزود: «بازیابی NPLها در سیستم بانکی بهترین فعالیتی است که بانک ها می توانند در آن نقش داشته باشند.

سیف که ریاست شورای پول و اعتبار را نیز برعهده دارد، بر اهمیت اخذ کارمزد برای خدماتی که در حال حاضر علیرغم ایجاد بانکداری الکترونیک تقریباً رایگان ارائه می شود، تاکید کرد.

رئیس بانک مرکزی در اصلاح ترازنامه بانک ها را به رعایت استانداردهای بین المللی توصیه کرد و گفت: نسبت کفایت سرمایه 8 درصد اندیشیده شده است اما اهداف بعدی باید به تدریج و با همکاری بانک های دولتی و خصوصی محقق شود.

وضعیت بانک ها

سیف گفت: بانک‌های بزرگ بین‌المللی همچنان محتاط هستند و تمایلی به همکاری با سیستم بانکی ایران ندارند، اگرچه تحریم‌ها در نتیجه توافق هسته‌ای برداشته شده است.

وی افزود: برای ایجاد اعتماد و مهار ریسک آنها، “برنامه ریزی صحیح” مورد نیاز است و بانک هایی که به سمت کاهش ریسک های عملیاتی حرکت می کنند، پاداش را درو خواهند کرد.

موسسات اعتباری غیرقانونی که قبل از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور افزایش یافتند و عملاً ۲۵ درصد از کل نقدینگی کشور را در اختیار داشتند، موضوع دیگری بود که این مقام عالی‌رتبه به آن اشاره کرد.

او گفت که آنها معضل نرخ های بهره بالا را تشدید کردند، زیرا آنها خارج از حوزه نظارت CBI بودند، و تاکید کرد که محدود کردن فعالیت های آنها و بستن تعداد زیادی از آنها “قطعا در مهار نوسانات نرخ بهره بسیار موثر بود”.

در این مراسم که فناوری ارتباطات میدان نزدیک (NFC) برای بانک‌ها به طور رسمی رونمایی شد، سیف همچنین از مدل جدید نظارت بر بانک‌ها صحبت کرد که هدف آن اعمال نظارت بهتر و رتبه‌بندی بانک‌های ایرانی بر اساس میزان ریسکی است که دارند.

او گفت: «بانک‌هایی با نظم و انضباط بهتر و ساختار امن‌تر به نظارت کمتری نیاز دارند.

سیف هفته گذشته اعلام کرده بود که رژیم نظارتی “تا پایان ماه جاری” در 21 مه عملیاتی می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.