Majlis Think Tank از لایحه اصلاحات بانکی پشتیبانی می کند

0

بازوی پژوهشی مجلس ایران اولین گزارشی در نوع خود منتشر کرده است که در آن شش دلیل باید به لایحه اصلاحات بانکی – طرحی برای انجام اصلاحات اساسی در بخش بانکی – ارائه شود. تایید شود.

به گزارش Banker.ir، مرکز پژوهش‌های مجلس در اشاره به نقاط قوت این لایحه، برخی از ایرادات این لایحه را که از زمان تصویب نسخه‌ای که در مجلس گذشته مورد تایید دولت و بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته، بحث‌برانگیز بوده است، افشا کرده است.

لایحه فعلی دو ماه پیش مورد حمایت ۲۲۵ قانونگذار قرار گرفت و برای بررسی بیشتر به کمیسیون های کارشناسی ارسال شد.

MRC به «تأخیر طولانی در تهیه لایحه اصلاحات و ضرورت اصلاح قانون فعلی بانکداری»، «تطابق حداکثری متن نهایی با پیش‌نویس اولیه مصوب مجلس قبلی» و «اصلاح مشکلات اساسی در قانون اول» اشاره می‌کند. پیش نویس” به عنوان سه دلیل برای بالا بردن لایحه جدید.

توجه به «ابعاد شرعی و فقهی عملیات بانکی» در کنار «ضوابط استاندارد از قبیل حاکمیت شرکتی، نظارت و شفافیت بانکی»، «عدم اصلاحات لازم و مورد انتظار در پیش نویس نهایی لایحه [اصلی] بانکی در راستای آن است. با چالش های موجود» و «نقض مقررات غیر یکپارچه در بخش بانکی» دلیل اصلی دیگر بود.

در لایحه اصلاح نظام بانکی، وظایف بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی و احکامی که باید برای آن‌ها مجوز فعالیت از بانک مرکزی دریافت کنند، مشخص شده است. تمام عملیات و خدمات بانکی و همچنین مقررات تأسیس شعب مربوط به بانک های خارجی را توضیح می دهد و محدودیت هایی را برای سرمایه گذاری آنها تعیین می کند.

این لایحه همچنین مؤسسات اعتباری را موظف به ارائه اطلاعات می‌کند، مجموعه‌ای از معیارهای حرفه‌ای را برای انتخاب مدیران ارشد و اعضای هیئت‌مدیره جدید وضع می‌کند و پیش‌بینی می‌کند که کمیته‌های ریسک داخلی و حسابرسی تشکیل شود.

تعریف قراردادهای بانکی و وضعیت حقوقی انجمن تازه تاسیس بانک ها، راه اندازی مؤسسات رتبه بندی اعتباری و تشریح ظرفیت های وام دهی و کفایت سرمایه از دیگر مواد این لایحه است.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اواخر مهرماه از نهایی شدن این لایحه تا قبل از پایان سال مالی جاری در اسفندماه ۹۶ در مجلس خبر داد.

برخورد با نقاط ضعف

در مورد چرایی نیاز به اصلاح قوانین بانکی ایران، اتاق فکر ابتدا به این نکته اشاره می کند که دهه ها از قانون شدن لایحه بانکداری بدون ربا می گذرد، اما از آن زمان تاکنون بازنگری نشده است.

مرکز تحقیقات خاطرنشان می کند که دلیل دیگر این است که مقررات در خصوص وظایف بانک ها بسیار زیاد است، اما این مقررات یکسان نیست.

MRC عدم توجه همه جانبه به “جایگزینی خدمات بانکی بازار سرمایه” و “ابهام در ساختار مالی بانک ها” را از نقاط ضعف لایحه جدید می داند.

همچنین چارچوب فعالیت های صندوق ضمانت سپرده ها در لایحه کامل نیست و در روند تعیین نرخ سود اختلاف نظر وجود دارد.

صندوق ضمانت سپرده نوعی بیمه سپرده است که در بسیاری از کشورها برای محافظت از سپرده گذاران بانکی، به طور کامل یا جزئی، در برابر زیان های ناشی از ناتوانی بانک در پرداخت بدهی های خود در زمان سررسید، اجرا می شود. سیستم های بیمه سپرده یکی از اجزای شبکه ایمنی سیستم مالی است که ثبات مالی را ارتقا می دهد.

در این گزارش آمده است: «متن دارای اشکالاتی است که برای اصلاح و ایجاد وحدت رویه در اصلاح مقررات، نیاز به تشکیل هیئت‌های کارشناسی با حضور کارشناسان بانکی، بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر دستگاه‌های ذیربط دارد». .

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.