TikTok در بحبوحه ادعای “تلقین” ضد اسرائیلی با درخواست ممنوعیت مواجه است.

0

پس از اینکه TikTok به دلیل پیوندهای خود با چین مورد انتقاد قرار گرفت، دوباره در ایالات متحده در میان ادعاهایی مبنی بر اینکه محبوب ترین برنامه ویدیویی جوانان را به حمایت از فلسطینی ها و حماس سوق می دهد.

در هفته‌های اخیر، سیاستمداران قدرتمند، از جمله سناتورهای جاش هاولی و مارکو روبیو و مایک گالاگر، نماینده مجلس نمایندگان، درخواست‌های خود را برای ممنوعیت TikTok تکرار کرده‌اند و دلیل آن تعصب ادعایی این برنامه نسبت به محتوای ضد اسرائیلی و ضد یهودی است.

>

«در حالی که مسائل امنیت داده‌ها بسیار مهم است، کمتر مورد بحث درباره قدرت TikTok در تحریف اساسی تصویر جهانی است که جوانان آمریکایی با آن مواجه می‌شوند. هاولی روز سه‌شنبه در نامه‌ای به جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: جنگ در حال گسترش اسرائیل با حماس یک مورد آزمایشی حیاتی است.

هولی به نظرسنجی اخیر هاروارد CAPS-Harris اشاره کرد که در آن ۵۱ درصد از آمریکایی‌های ۱۸ تا ۲۴ ساله گفتند که حملات ۷ اکتبر حماس به اسرائیل می‌تواند با نارضایتی فلسطینی‌ها توجیه شود، برخلاف آمریکایی‌های مسن‌تر که اکثراً از اسرائیل حمایت می‌کنند.

هاولی گفت: «تحلیل‌گران این اختلاف را به وجود محتوای ضد اسرائیلی در TikTok نسبت داده‌اند، جایی که اکثر کاربران جوان اینترنت اطلاعات خود را درباره جهان دریافت می‌کنند.

روبیو ماه گذشته گفت که TikTok در میان تعدادی از پلتفرم‌هایی است که به «محل‌های اطلاعات نادرست و تلقین [طرفدار حماس]» و وسیله‌ای برای «شستشوی مغز» تبدیل شده‌اند.

hawley
جاش هاولی، سناتور آمریکایی خواستار ممنوعیت TikTok [پرونده: Demetrius Freeman/Pool از طریق رویترز]
شکل>

TikTok که متعلق به شرکت چینی ByteDance است، مدت‌هاست که در مورد ادعا می کند که این برنامه دستور کار پکن را تبلیغ می کند، از جمله با سرکوب محتوای مربوط به موضوعات حساسی مانند تایوان و سرکوب مسلمانان اویغور در سین کیانگ.

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان چندین لایحه با هدف ممنوعیت یا محدود کردن TikTok ارائه کردند، اما این تلاش‌ها به دلیل نگرانی‌های آزادی بیان متوقف شده است.

از زمان شروع جنگ اسرائیل و حماس، نفوذ TikTok در بحبوحه بررسی اهمیت محتوای طرفدار فلسطین به عرصه عمومی بازگردانده شده است.

ماه گذشته، جف موریس جونیور، سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز آمریکایی، مجموعه‌ای طولانی از پست‌ها را در X نوشت و مدعی شد که الگوریتم این برنامه، جوانان را با تغییر موضع‌های سنتی طرفدار اسرائیل بیشتر آمریکایی‌ها، فاسد می‌کند.

موریس جونیور هشدار داد که هشتگ “#standwithpalestine” سه میلیارد بازدید داشته است، در حالی که برای “#standwithhisrael” 200 میلیون بازدید شده است.

او گفت: «وقتی با یک پست در TikTok در حمایت از دیدگاه‌های مخالف درگیر شدم، کل فید من شدیداً ضد اسرائیل شد، و افزود که انگار «به او گفته شده است که این جنگ را با اسرائیل که طرف شیطانی است ببیند».

“از آنجایی که روایت TikTok اکنون بسیار ضد اسرائیلی است، چرخ لنگر تعامل سازندگان را تشویق می کند تا از این روایت حمایت کنند زیرا بیشترین توجه را به خود جلب می کند، و ایجاد محتوای ضد اسرائیلی به آنها کمک می کند که دنبال کنندگان خود را افزایش دهند.”

TikTok هنگام تماس با الجزیره نظری ارائه نکرد اما قبلاً اعلام کرده بود که “در برابر تروریسم می ایستد” و محتوای نفرت انگیز و خشونت آمیز را حذف می کند.

TikTok هفته گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که بیش از ۹۲۵۰۰۰ ویدئو را در منطقه درگیری به دلیل “نقض سیاست های ما در مورد خشونت، سخنان نفرت انگیز، اطلاعات نادرست و تروریسم، از جمله محتوای تبلیغ کننده حماس” و میلیون ها پست دیگر در سراسر جهان حذف کرده است. .

داده‌های کاربر قابل مشاهده عمومی TikTok نشان می‌دهد که کاربران در ایالات متحده تمایل بیشتری به موضوع فلسطین دارند، اگرچه محتوای طرفدار اسرائیل نیز در سایت محبوب است.

در ۳۰ روز منتهی به ۸ نوامبر، حدود ۶۰۰۰ پست با ۵۵ میلیون بازدید از هشتگ #standwithisrael استفاده کردند، در حالی که حدود ۱۳۰۰۰ پست با ۳۷ میلیون بازدید از #standwithpalestine استفاده کردند.

هشتگ #freepalestine هر دو را کوتوله کرد و در ۱۷۷۰۰۰ پست با ۹۴۶ میلیون بازدید نشان داده شد.

هیچ‌کدام از هشتگ‌های مربوط به درگیری در طول این دوره، در بین ۱۰۰ هشتگ برتر قرار نگرفت، که طی آن برنامه تحت سلطه محتوای مربوط به هالووین، میم در مورد اوهایو و اقتباس سینمایی از بازی ویدیویی Five Nights at Freddy’s بود.

در سطح جهانی، محتوای طرفدار فلسطین غالباً با #freepalestine و #standwithpalestine به ترتیب ۱۱ میلیارد و یک میلیارد بازدید داشتند.

دارل وست، یکی از همکاران ارشد مرکز مطالعات حاکمیتی برای فناوری در موسسه بروکینگز، به الجزیره گفت: «TikTok باید در مورد تعدیل محتوا جدی‌تر عمل کند.

«اطلاعات نادرست از طریق ویدیوهای روی پلتفرم‌های آن پخش می‌شود و تنش‌های عمومی را در همه طرف‌های موضوع دامن می‌زند. به ناظران انسانی نیاز دارد که صحت ویدیوها را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که دروغ های آشکار منتشر نمی شود.”

colleegs
فعالیت‌های طرفدار فلسطین در دانشگاه‌های ایالات متحده افزایش یافته است [پرونده: برایان اسنایدر/رویترز]

به نظر می‌رسد در ایالات متحده، تمایل به محتوای طرفدار فلسطین نشان‌دهنده یک تغییر نسلی است که از مدت‌ها قبل از جنگ اسرائیل و حماس در جریان بوده است.

در یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ توسط Pew Research، ۶۱ درصد از آمریکایی‌های ۱۸ تا ۲۹ ساله گفتند که مردم فلسطین را “بسیار مثبت” یا “تا حدودی مثبت” می‌بینند، در مقایسه با میانگین ملی ۵۲ درصد.

هنگامی که سؤالات مشابهی درباره اسرائیلی‌ها پرسیده شد، ۵۶ درصد از جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله گفتند که در مقابل میانگین ۶۷ درصد، آنها را مثبت می‌بینند.

افزایش احساسات طرفدار فلسطین به ویژه در دانشگاه‌ها، جایی که کمپین‌های کاهش سرمایه و بایکوت معطوف به اسرائیل رایج است، موضوعی پرخطر بوده است.

اتحادیه ضد افترا از ژوئن ۲۰۲۲ تا مه ۲۰۲۳ از ۶۶۵ “حادثه ضد اسرائیلی” در دانشگاه ها خبر داد و نسبت به “جنبش رو به رشد و رادیکال برای قرار دادن مخالفان اسرائیل و صهیونیسم به عنوان عناصر اصلی زندگی دانشگاهی” ابراز نگرانی کرده است.

ماه گذشته، گروه‌های دانشجویی در دانشگاه هاروارد پس از انتشار نامه‌ای مبنی بر اینکه اسرائیل به دلیل رفتار با فلسطینی‌ها «کاملاً مسئول تمام خشونت‌های آشکار شده» است، واکنش‌های شدیدی را برانگیخت.

سه دانشجوی حقوق در دانشگاه هاروارد و کلمبیا که نامه را امضا کردند، پیشنهادات شغلی خود را در پی این جنجال از دست دادند.

ادوارد احمد میچل، معاون ملی شورای روابط آمریکایی-اسلامی، گفت که اگرچه نگرانی‌های مشروعی در مورد TikTok وجود دارد، اما برجسته بودن محتوای طرفدار فلسطین در این پلتفرم در میان آنها نیست.

“این که سیاستمداران بخواهند دسترسی به یک پلتفرم رسانه های اجتماعی را محدود کنند ریاکارانه نیست زیرا جرأت می کند به مردم اجازه دهد آزادانه حمایت خود را از حقوق بشر فلسطینی به گونه ای که دیگر پلتفرم های رسانه های اجتماعی این کار را نمی کنند ابراز کنند.” به الجزیره گفت.

او افزود: «جوانان نیز در معرض جهان قرار گرفته‌اند و اخبار خود را مستقیماً از طریق رسانه‌های اجتماعی در بسیاری از موارد دریافت می‌کنند – نه از طریق فیلتر رسانه‌های اصلی.

“بنابراین، اگر جوانانی دارید که به مدت ۱۰ سال رشد می کنند و مستقیماً از قربانیان این نقض مداوم حقوق بشر در مورد فلسطین یاد می گیرند، جای تعجب نیست که مردم نسبت به مردم فلسطین همدردی بیشتری داشته باشند.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.