چرا تلویزیون کانال یابی نمی‌کنه؟

2

کانال یابی نکردن تلویزیون یک اتفاق واقعا کلافه‌کننده است! این مشکل وقتی به‌وجود می‌آید که وارد منوی تنظیمات می‌شوید و قصد اضافه‌کردن شبکه‌های جدیدی را به کانال‌هایتان دارید، اما تلاش‌هایتان فایده ندارد و شبکه یابی انجام نمی‌شود. اما این مشکل چرا به‌وجود آمده و آیا خودتان می توانید آن را حل کنید یا باید حتما به سراغ نمایندگی تعمیر تلویزیون خود بروید؟ به این سوالات در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

چرا کانال‌ها از بین ‌می‌روند؟

برخی مواقع بنا به‌دلایلی شبکه‌ها از بین ‌می‌روند و نیاز به جستجوی مجدد کانال توسط تلویزیون دارید. مثلاً امواج ۴k اینترنت گاهی تداخلاتی در شبکه‌های دیجیتال به‌وجود خواهند آورد که شما را مجاب به جستجوی مجدد شبکه می‌کنند. همچنین برخی مواقع نیز آنتن در فاصله دوری نسبت به فرستنده قرار دارد و برای همین نمی‌تواند کانال‌ها را به‌خوبی نمایش دهد و باید دوباره شبکه یابی کنید.

گاهی وقت‌ها صرفاً تلویزیون را جا‌به‌جا می‌کنید و برای همین به شبکه‌های دیجیتال آن آسیب می‌رسد؛ چون کیفیت سیگنال‌های دریافتی توسط دستگاه در آن منطقه بسیار بیشتر از مناطق دیگر بوده است و از‌این‌رو کانال‌ها از بین ‌می‌روند و دوباره باید فرآیند جستجوی شبکه را تکرار کنید.

دلایل عدم کانال یابی تلویزیون

در ادامه مهمترین دلایل عدم شبکه یابی تلویزیون‌ها را بررسی می‌کنیم و درباره آنها توضیح می‌دهیم. برخی از این دلایل مشکلاتی ساده هستند که به‌راحتی از بین ‌می‌روند، اما برخی نیز تبدیل به مشکلاتی پیچیده می‌شوند که حل آن‌ها فقط از عهده‌ی افراد حرفه‌ای بر می‌آید:

عدم تنظیمات درست آنتن یا استفاده از آنتن نامناسب

گاهی اوقات صرفاً به‌دلیل اینکه آنتن تنظیم نیست، تلویزیون نیز نمی‌تواند کانال یابی کند. در واقع اگر آنتن سیگنالی برای ارسال به تلویزیون نداشته باشد، تلویزیون هم نمی‌تواند سیگنالی را جستجو کند و شبکه آن را برای کاربر نمایش دهد. بنابراین اگر با مشکل عدم جستجوی شبکه دستگاهتان روبه‌رو شدید، در مرحله اول پیشنهاد می‌دهیم که تنظیمات مربوط به آنتن‌تان را چک کنید. معمولاً زمانی که تنظیمات آنتن خراب باشد، همان ابتدا متوجه عبارت “عدم وجود سیگنال” یا “No Signal” بر روی تلویزیون خواهید شد.

یکی از دلایل دیگری که معمولاً باعث عدم نمایش محتوا در تلویزیون‌ها و عدم کانال یابی می‌شود، عدم استفاده از آنتن مناسب است. زمانی که از آنتن نامناسبی استفاده کنید، قاعدتاً سیگنال‌ها به‌درستی به تلویزیون ارسال نخواهند شد و تلویزیون نیز شبکه‌ها را لیست نخواهد کرد.

مشکلات دیگری نیز به‌دلیل نوع آنتن می‌توانند زمینه عدم شبکه یابی تلویزیون را به‌وجود بیاورند؛ مثلاً از آنتن‌های غیر استانداردی استفاده کنید که دچار شکستگی یا خرابی در برخی از قسمت‌هایشان هستند یا آنتن را در محلی قرار دهید که نامناسب است و نمی‌تواند سیگنال‌های ارسالی از سمت فرستنده را به‌خوبی دریافت کند.

عدم ذخیره‌ی کانال‌ها

گاهی تلویزیون شبکه یابی را به‌خوبی انجام می‌دهد، اما نمی‌تواند شبکه‌های جستجو شده را ذخیره کند. دراین‌حالت نیز جستجوی کانال با موفقیت انجام نمی‌شود. اگر این مشکل برایتان به‌وجود آمد، کافیست در حین جستجوی کانال‌های جدید، روی عبارت Air یا Antena در بخش تنظیمات Turning بزنید. در بسیاری از مواقع با همین تغییر ساده، شبکه‌ها به‌خوبی ذخیره می‌شوند و مشکلتان نیز حل خواهد شد.

هنگ کردن تلویزیون

اگر نوار قدرت یا سیگنال تلویزیون پر شود، در آن اختلالاتی به‌وجود می‌آید و دستگاه هنگ خواهد کرد. در این زمان هر بار که بخواهید جستجوی کانال‌های جدید را انجام دهید، در اوایل یا اواسط کار، شاهد هنگ‌کردن دستگاه‌تان خواهید بود. در این زمان کافیست تا جستجوی شبکه را در زمان دیگری انجام دهید که نوار قدرت خیلی پر نشود.

ایجاد مشکل فنی در دستگاه

گاهی اوقات برد تلویزیون دچار مشکل می‌شود و به همین دلیل شبکه یابی به‌خوبی انجام نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم بردی مناسب برای دستگاه‌تان بخرید و برد قبلی را تعویض کنید. اگر از عهده این کار بر نمی‌آیید، به‌سراغ مراکز تعمیرات حرفه‌ای بروید و از آن‌ها بخواهید که این مشکل را برایتان برطرف کنند.

در برخی مواد تلویزیون کلاً نمی‌تواند کانال یابی کند و مشکل نیز پیدا نمی‌شود؛ ازهمین‌رو توصیه می‌کنیم یک گیرنده دیجیتال بخرید و مشکل را برای همیشه برطرف کنید. این گیرنده‌ها به‌صورت مجزا شبکه یابی خواهند کرد و کانال‌ها را برایتان به نمایش خواهند گذاشت.

عدم کانال یابی درست

جستجوی شبکه در تلویزیون‌های برند‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در حالت ‌کلی به دو روش دستی و اتوماتیک می‌توان فرآیند جستجوی کانال‌ها را انجام داد. شاید هنوز شیوه صحیح انجام این کار را در تلویزیونتان نیاموخته باشید و به‌همین‌دلیل است که شبکه یابی تلویزیون‌تان به‌خوبی انجام نمی‌شود. اگر مشکلتان این بود، پیشنهاد می‌دهیم نحوه جستجوی شبکه برند تلویزیونتان را در اینترنت جستجو کنید و مطابق با آموزش‌ها پیش بروید تا این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

 عدم کانال یابی درست؛ دلیلی برای پیدا نکردن شبکه‌ها

جمع بندی

در این مطلب درباره اینکه چرا تلویزیون کانال یابی نمی‌کند، به‌طور کامل صحبت کردیم. دلایل مختلفی وجود دارد که تلویزیون به‌خاطر آن‌ها جستجوی شبکه‌ها را انجام نمی‌دهد. در چنین مواقعی می‌توانید با تکیه بر نکاتی که گفتیم، مشکل را از بین ببرید. اگر تمام این ترفند‌ها را به‌کار بردید و مشکل برطرف نشد، پیشنهاد می‌کنیم با یک متخصص و کارشناس حرفه‌ای در زمینه تعمیرات تلویزیون تماس بگیرید. او قطعاً با دانش و مهارتی که در این زمینه دارد، کمکتان خواهد کرد تا مشکل به‌وجودآمده را رفع کنید.

گاهی حتی نیاز است که تلویزیون را به مراکز تعمیراتی برید تا آن‌ها با تعویض یا تعمیر برخی قطعه‌ها مانند برد، مشکل کانال یابی را به‌طور کامل برایتان از بین ببرند تا دیگر درگیر چنین مشکلاتی نشوید. البته پیشنهاد می‌دهیم برای این کار حتماً به‌سراغ مراکز تعمیراتی معتبری بروید که حرفه‌ای‌ترین کارشناس‌ها در آنجا مشغول به‌کار هستند؛ چون بسیاری از مراکز به‌دلیل داشتن کارشناس‌های غیرحرفه‌ای، به‌جای تعمیر مشکل به‌وجودآمده، آسیب‌های بیشتری به‌دستگاه‌تان وارد خواهند کرد.

2 نظرات
  1. علی می گوید

    یه تلویزیون نانو ۸۰ ال جی دارم ۵۵ اینچ از این کنترل موسی هست ولی تو حذف یک کانال اصلا گزینه ای برای حذف نداره یعنی کانال یابی میکنه ولی نمیتونم کانالی رو حذف کنم میتونید راهنمایی کنید

  2. gooyaservice می گوید

    بسیار مطلب آموزنده ای بود

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.