آخرین صنعت ناراحت با استفاده از AI: مد

0

نیویورک، ایالات متحده آمریکا – هفته گذشته، دنیای مد به شهر نیویورک رفت. هفته مد نیویورک (NYFW). این رویداد دو سالانه بهترین ها را در صنعت جشن گرفت و داغ ترین روندهای فصل را به نمایش گذاشت. NYFW یک پول ساز هنگفت برای شهر و صنعت مد به طور کلی است. به طور متوسط، این رویداد سالانه ۶۰۰ میلیون دلار درآمد دارد.

اما صرف‌نظر از ارزش اقتصادی و فرهنگی شدیدی که این رویداد به ارمغان می‌آورد، تحت الشعاع همان تهدید وجودی که بخش‌هایی مانند رسانه‌ها و فناوری را تهدید می‌کند – هوش مصنوعی مشاغل موجود را از بین می‌برد و فرصت‌های کاری را در آینده محدود می‌کند. پشت زرق و برق و زرق و برق همان ترس هایی نهفته است که تا حد زیادی منجر به اعتصاب انجمن نویسندگان و انجمن بازیگران سینما در سال گذشته شد – محافظت از شبیه بودن.

سارا زیف، بنیانگذار و مدیر اجرایی Model Alliance، در بیانیه ای گفت: «وقتی بدن شما کسب و کار شماست، دستکاری یا فروختن تصویر شما بدون اجازه شما نقض حقوق شماست.

ایو ادموند یک مدل مستقر در شهر نیویورک است. او می گوید که به دلیل دوره جدید مدل سازی مبتنی بر هوش مصنوعی، فضای زیادی برای بهره برداری وجود دارد.

“بعضی از افراد در این صنعت هستند که بدنشان اسکن شده یا عکس هایی که در طول سال ها از آنها جمع آوری شده است، به ایجاد خود مجازی خود ادامه داده اند، اما هیچ مالکیتی ندارند. ادموند به الجزیره گفت: آنها اصلاً ادعایی در این مورد ندارند

او نگران است که این موضوع می‌تواند فرصت‌های کاری برای مدل‌ها را در آینده نزدیک تضعیف کند.

“به عنوان مدل، تصویر ما، اندازه گیری های ما، وضعیت بدنی ما، شکل بدن ما نام تجاری ماست. در بسیاری از موارد، شخصی بدون اطلاع ما و بدون غرامت مالکیت آن برند را به دست می گیرد. ما به معنای واقعی کلمه در حال رقابت با خود در بازار هستیم.» ادموند افزود.

ادموند در میان بسیاری از مدل‌هایی است که مشتاق اصلاحات هستند و برای قانون کارگران مد در ایالت نیویورک فشار می‌آورند. در میان سایر تغییرات بزرگتر، محافظ‌های جدیدی ارائه می‌کند که از مدل‌ها در برابر مشتریانی که ممکن است سعی کنند بدون اجازه آنها از تصویر آنها استفاده کنند، محافظت می‌کند. این قانون مستلزم آن است که مدل‌ها برای هر کپی دیجیتالی مشابه خود رضایت کتبی واضحی بدهند.

همچنین از مشتریان می‌خواهد که نحوه استفاده از تصویر خود را مشخص کنند. ذهن پشت این قانون، اتحاد مدل است.

«ما قانون کارگران مد را برای ایجاد حمایت‌های اولیه نیروی کار برای مدل‌ها و تولیدکنندگان محتوا معرفی کردیم که در صنعتی کار می‌کنند که به طرز بدنامی بدون نظارت کار می‌کند. زیف، از The Model Alliance، گفت: استفاده نادرست از هوش مصنوعی مولد چالش جدیدی است و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که آن را بی‌قاعده نگه داریم.

لایحه ای که توسط سناتور ایالتی براد هویلمن-سیگال تهیه شده است، نحوه عملکرد صنعت مد را در یکی از نمادین ترین شهرهای مد در جهان تغییر می دهد که تنها با شهرهایی مانند پاریس و میلان رقابت می کند.

مدل‌ها استدلال می‌کنند که این امر همچنین از امضای قراردادهای ناعادلانه محافظت می‌کند، زمانی که جایگزین اصلاً کارساز نیست.

سیناد بوول مدل به الجزیره گفت: «نمی‌خواهید در دنیایی قرار بگیرید که مدل احساس می‌کند مجبور هستند رضایت خود را اعلام کنند یا پولی دریافت نمی‌کنند».

اگر تصویب شود، یک قانون در سطح ایالت خواهد بود، اما به ایجاد زمینه برای یک فشار جهانی تر کمک می کند.

Models are prepped before the Thom Browne fall/winter 2024 fashion show during New York Fashion Week
مدل‌ها می‌گویند هوش مصنوعی از تمام فداکاری‌های مدل‌های واقعی انسان بهره می‌برد [پرونده: Peter K Afriyie/AP Photo]

تهدید وجودی

از آنجایی که استفاده از هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف از رسانه‌ها گرفته تا خدمات مشتریان گسترش می‌یابد، رهبران کسب‌وکار استدلال می‌کنند که به بهبود گردش کار کمک می‌کند و به کمک ابزارهای جدید به آسان‌تر شدن مشاغل کارگران کمک می‌کند.

هنوز در داده ها منعکس نشده است. طبق نظرسنجی نوامبر از Resume Builder، تقریباً یک -سومین رهبران کسب و کار می گویند که هوش مصنوعی تنها در سال جاری منجر به اخراج کارکنان خواهد شد.

اینها برخی از نگرانی‌هایی هستند که در مد جهانی شعله‌ور می‌شوند، زیرا هوش مصنوعی با تضعیف فرصت‌های کاری در سراسر جهان، به‌ویژه برای جوامع رنگین‌پوست، یک تهدید وجودی ایجاد می‌کند.

مدل هایی مانند Bovell برای فراگیری بیشتر در مد مبارزه کرده اند و این نگرانی را بیان کرده اند.

بوول گفت: «شما شرکت‌هایی خواهید داشت که از تمام فداکاری‌های مدل‌های انسانی واقعی بهره می‌برند و در عوض فقط هویت‌های متنوعی را تولید می‌کنند.
بوول اضافه کرد: «شما ممکن است برندی داشته باشید که از هویت‌های به حاشیه رانده شده جوامع سود می‌برد، بدون اینکه واقعاً مجبور به پرداخت به آنها باشید.

این دقیقاً همان چیزی است که سال گذشته در مورد لوی اشتراوس رخ داد. این برند همکاری خود را با شرکت هلندی LaLaLand.ai راه اندازی کرد که امکان ساخت مدل های سفارشی سازی شده توسط هوش مصنوعی را فراهم می کند. در یک نسخه، این شرکت گفت:

«Lalaland.ai از هوش مصنوعی پیشرفته استفاده می‌کند تا برندهای مد و خرده‌فروشان را قادر می‌سازد تا مدل‌های فوق‌العاده‌ای با هر نوع بدن، سن، اندازه و رنگ پوست ایجاد کنند. با استفاده از این آواتارهای بدنه، هدف شرکت ایجاد یک تجربه خرید فراگیرتر، شخصی و پایدارتر برای برندهای مد، خرده فروشان و مشتریان است.”

این اقدام با واکنش عمومی مواجه شد و منتقدان از آن به عنوان مشکل‌ساز و نژادپرستانه یاد کردند. شرکت پوشاک بعداً بیانیه خود را به روز کرد.

«ما برنامه‌هایمان را برای عکس‌برداری زنده، استفاده از مدل‌های زنده یا تعهدمان به کار با مدل‌های متنوع کاهش نمی‌دهیم. داستان سرایی معتبر همیشه بخشی از نحوه ارتباط ما با طرفدارانمان بوده است، و مدل های انسانی و همکاران هسته اصلی این تجربه هستند.”

برخی شرکت‌ها مدل‌ها را کاملاً از تصویر خارج می‌کنند. در سال گذشته، Vogue Brasil و Vogue Singapore هر دو مدل‌های تولید شده با هوش مصنوعی را به جای مدل‌های انسانی روی جلدهای مربوطه خود قرار دادند.

شرکت‌هایی مانند Deep Agency مدل‌های تولیدشده با هوش مصنوعی را برای مدل‌سازی لباس‌ها ایجاد کردند. دنی پستما، سازنده این ابزار، در پستی در پلتفرم رسانه اجتماعی که اکنون با نام X شناخته می شود، گفت که این ابزار به بازاریابان و تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی کمک خواهد کرد.

در پاسخ به موضوع او، واکنش عمومی قابل توجهی در میان تشویق‌ها وجود داشت.

منتقدان گفتند که این مفهوم عمیقاً غیراخلاقی است و کار را هم برای مدل‌ها و هم برای کسانی که در این فرآیند دخیل هستند، مانند عکاسان، تضعیف می‌کند.

دیگران شرکت را به گرفتن پول نقد متهم کردند و همچنین از این حرکت به عنوان دیستوپیک یاد کردند. یکی از کاربران به پستما زنگ زد و گفت:

«مطمئنم شما نیز پیشنهادهای قوی برای کمک به همه کسانی که در صورت موفقیت فناوری مانند این شغل خود را از دست می دهند، دارید، درست است؟ یا تا زمانی که بتوانید پول نقد کنید همه چیز خوب است؟ هیچ “راه حل” خوبی حتی بیشتر از آنچه که برای حل آن تلاش می کند، مشکلاتی را به همراه نمی آورد.”

این ابزار دیگر برای آزمایش بتا باز نیست. پستما، که طبق پروفایل لینکدین خود، تجربه ای در زمینه مد و عکاسی ندارد، مجموعه ای از محصولات هوش مصنوعی ایجاد کرده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.