آذربایجان برای سرمایه گذاری ۶۰ میلیون دلار در ترمینال راه آهن ایران

0

آذربایجان قراردادی ۶۰ میلیون دلاری با ایران برای ساخت پایانه ریلی در شهر آستارا ایران در نزدیکی مرز مشترک امضا کرده است.

این بخشی از پروژه اتصال بندر آستارا در دریای خزر ایران به شهری آذری به همین نام است. این مسیر ایران را به راه آهن آذربایجان متصل می کند و حمل و نقل ریلی بین دو کشور را افزایش می دهد.

خبرگزاری مهر روز شنبه بدون اشاره به تاریخ امضای قرارداد گزارش داد که بر اساس این قرارداد، جمهوری آذربایجان متعهد شده است که پس از تکمیل پروژه در مدت دو سال، ۲ میلیون تن محموله را از طریق آستارا حمل کند.

آذربایجان بخشی از شهر آذری آستارا تا مرز را تکمیل کرده است. ایران هنوز بخش باقی مانده در خاک خود را تکمیل نکرده است.

دو کشور در چند سال گذشته همکاری‌های خود را برای توسعه زیرساخت‌ها برای فعال‌سازی کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال-جنوب، یک مسیر لجستیکی بین‌المللی از هند به اروپا که از ایران، آذربایجان و روسیه می‌گذرد، افزایش داده‌اند.

امتداد مسیر آستارا – آستارا به رشت مرکز شمال استان گیلان حلقه مفقوده این مسیر جهانی است. آذربایجان با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای اجرای این پروژه موافقت کرده است.

پیش بینی می شود راه آهن دیگری از رشت به قزوین در قالب INSTC در ماه های آینده تکمیل شود. این پروژه به طول ۱۶۴ کیلومتر با ارزش تخمینی ۲۵ تریلیون ریال (بیش از ۶۵۰ میلیون دلار) بیش از ۹۴ درصد پیشرفت داشته است.

این خط آهن از منطقه کوهستانی شامل ۲۵ کیلومتر تونل و ۸.۷ کیلومتر پل عبور می کند که ساخت آن را دشوار می کند. این پل شامل بزرگترین پل ریلی ایران به طول ۱.۴۳ کیلومتر بر روی رودخانه سفیدرود در شهر منجیل در استان گیلان است.

انتظار می رود پس از تکمیل، INSTC حجم کالاهای مبادله شده بین ایران و آذربایجان را از ۶۰۰۰۰۰ تن به ۵ میلیون تن در سال افزایش دهد و تجارت دوجانبه را از ۵۰۰ میلیون دلار فعلی به طور چشمگیری افزایش دهد.

علاوه بر INSTC، تهران و باکو نیز در مورد مسیرهای موازی با استفاده از اتصال ریلی ایران و آذربایجان گفتگو کرده اند. آنها اخیراً کریدوری را پیشنهاد کردند که گرجستان، اوکراین و لهستان را به هم متصل می کند.

کشورهای شرکت کننده برای انتقال ۲۰۰۰۰۰ تن محموله تا پایان سال ۲۰۱۷ از طریق کریدور ترانزیتی جدید که از هند به دریای سیاه و اروپا امتداد دارد، برنامه ریزی کرده اند.

تخمین زده می شود که مسیر چندوجهی زمان و هزینه حمل و نقل کالا بین هند و اروپا را از ۴۰ به ۱۵ روز کاهش دهد. گفته می شود که این کریدور می تواند تا ۱۰ میلیون تن تجارت هند و اروپا را به این مسیر منحرف کند.

در حال حاضر، سالانه ۷۲ میلیون تن کالا از هند به اروپا و ۲۵ میلیارد تن کالا در جهت مخالف حمل می شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.