آرای مجلس ایالات متحده برای جلوگیری از فروش هواپیما به ایران

0

با وجود هشدار برخی دموکرات ها مبنی بر تضعیف توافق هسته ای امضا شده بین تهران و قدرت های جهانی، مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه تدابیری را برای جلوگیری از فروش هواپیماهای تجاری به ایران اتخاذ کرد.

روزنامه آمریکایی هیل گزارش داد، نماینده پیتر روسکام دو اصلاحیه در بسته هزینه های دولت در سال ۲۰۱۸ ارائه کرد که به طور خاص استفاده از وجوه برای مجوز معاملات مالی برای فروش را ممنوع می کند و از اداره کنترل دارایی های خارجی از تسویه مجوز برای اجازه فروش هواپیما جلوگیری می کند. وب سایت آن.

روسکام گفت که ایالات متحده باید از فروش هواپیما به ایران با توجه به سابقه این کشور در استفاده از هواپیماهای تجاری برای انتقال منابع، مانند سلاح و نیرو، برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سوریه خودداری کند.

نماینده ارل بلومنوئر هشدار داد که مسدود کردن این فروش منجر به “جریمه کردن شرکت های آمریکایی بدون هدف خوب” می شود و توافق هسته ای با ایران را تهدید می کند.

من فکر می‌کنم که بتوانیم تعهدات خود را تحت توافق با [توافق هسته‌ای ایران] حفظ کنیم، مهم است. بلومنوئر گفت که توافق هسته ای ایران پابرجا بوده و یکی از معدود نقاط روشن در آن منطقه است.

مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشوری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به اینکه قراردادهای هواپیما در سطح بین المللی بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (آنگونه که توافق هسته ای به طور رسمی شناخته می شود) امضا شده است، این قراردادها تحت تاثیر این اقدام مجلس قرار نخواهد گرفت. .

“ما عادت کرده ایم که ایالات متحده به وعده هایش عمل نمی کند… همه شرکت ها به معاملات متعهد هستند و ملزم به اجرای آنها هستند.” به نقل از علی عابداده.

مقصود اسعدی سامانی، دبیرکل انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز در گفت‌وگو با ایرنا گفت: قراردادهای خرید هواپیماهای مسافربری ایران که پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای امضا شد، علی‌رغم تدابیر اتخاذ شده در روز چهارشنبه، همچنان معتبر خواهد بود.

شرکت هواپیمایی پرچم ایران ایران ایر پس از رفع تحریم های بین المللی در ژانویه ۲۰۱۶ قراردادهایی به ارزش ده ها میلیارد دلار با بوئینگ، ایرباس و ATR منعقد کرده است. شرکت هواپیمایی ایرانی تاکنون هفت فروند هواپیمای جدید شامل چهار ATR و سه ایرباس را دریافت کرده است. jetliners.

به غیر از ایران ایر، شرکت های هواپیمایی ایرانی قراردادهای دیگری با بوئینگ و ایرباس امضا کرده اند، به ویژه سفارش قطعی ۳ میلیارد دلاری که در ژوئن توسط شرکت هواپیمایی ایران آسمان برای ۳۰ فروند جت از مدل ۷۳۷ مکس بوئینگ با گزینه ۳۰ فروند دیگر صادر شد.

سامانی گفت: «هواپیماسازان (ایرباس و بوئینگ) هنوز واکنشی نشان نداده‌اند و این اقدام [مجلس] نیاز به تأیید سنا و رئیس‌جمهور آمریکا [پیش از اجرایی شدن] دارد.

مجلس نمایندگان همچنین در نوامبر گذشته قانون جداگانه‌ای را برای مسدود کردن مجوزهای تامین مالی فروش هواپیما با ایران تصویب کرد، اما هرگز در سنا رای نیاورد.

ایران ایر به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که تحریم‌ها را در ازای محدودیت‌هایی برای برنامه هسته‌ای ایران کاهش می‌داد، لغو تحریم‌ها را دریافت کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از توافق با ایران انتقاد کرده است، اما دولت او اقدامی برای جلوگیری از فروش هواپیما انجام نداده است. توقف معاملات می تواند با وعده های ترامپ مبنی بر ایجاد مشاغل تولیدی در ایالات متحده مغایرت داشته باشد.

بوئینگ بی وقفه در حال لابی گری برای حفظ قراردادهای هواپیما با ایران بوده است. این شرکت می‌گوید که قراردادش با آسمان به تنهایی ۱۸۰۰۰ شغل آمریکایی را پشتیبانی می‌کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.