آسیب های بی فکر تحریم های اقتصادی

0

سیاستمداران آمریکایی دوست دارند تحریم‌های اقتصادی را به سمت دولت‌هایی که دوست ندارند اعمال کنند، اما هزارتوی کنونی تحریم‌ها آنقدر پیچیده است که پیامدهای ناخواسته‌ای دارد.

این در مقاله ای توسط تحلیلگر سابق سیا، پل آر. پیلار، در مقاله ای که توسط Consortiumnews.com منتشر شده است، تشریح شده است. گزیده ها در ادامه می آیند:

تحریم‌های اقتصادی تحمیل‌شده توسط ایالات متحده اغلب با هدایت نادرست و معکوس همراه بوده‌اند، اما تحولات جدید مرتبط با تحریم‌ها که شامل ایران می‌شود، به‌ویژه گواه است.

ایران هدف مورد علاقه سیاستمداران آمریکایی بوده است که از تحریم‌ها به عنوان وسیله‌ای برای ابراز نارضایتی استفاده می‌کنند، بدون اینکه در مورد تأثیرات واقعی تحریم‌ها فکر کنند.

از زمان لازم الاجرا شدن توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک، که از نظر اکثر دولت ها با موفقیت موضوع سلاح هسته ای احتمالی ایران را حل و فصل کرد، ایالات متحده در میان قدرت های بزرگ در ادامه تحریم های ایران تنها بوده است. .

تحریم‌هایی که آمریکا سال‌ها علیه ایران انباشته کرده است، چنان گسترده و پیچیده شده است و مجازات‌های نقض آن چنان شدید شده است که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی با احتیاط از فرصت‌های تجاری در ایران چشم پوشی کرده‌اند، حتی بیش از آنچه که قانوناً لازم است. .

ترس از وزارت خزانه داری ایالات متحده باعث شده است که آنها از عبور ناخواسته از یک خط نامشخص احتیاط کنند.

پیشرفت جدید این است که اپل در تلاش است برنامه‌هایی را که ایرانی‌ها برای استفاده در آیفون‌های داخل ایران توسعه داده‌اند، خاموش کند. این تحریم ها اپل را از فروش گوشی های خود در ایران منع می کند، اما میلیون ها دستگاه محبوب از مکان هایی مانند دبی و هنگ کنگ به کشور قاچاق شده اند. از این رو، بازار برنامه‌هایی که ایرانی‌ها آن را مفید می‌دانند، مانند سرویس حمل‌ونقل سواری شبیه Uber که به نام Snapp شناخته می‌شود.

اپل در حال حذف اپلیکیشن های توسعه یافته ایرانی از جمله اسنپ از اپ استور خود است. این شرکت پیامی به توسعه دهندگان ایرانی صادر کرد که در آن این اقدام را به “مقررات تحریمی ایالات متحده” نسبت داد.

این حرکت اپل نتیجه ترس فراوان است، در حالی که احتیاط توسط گوگل نشان داده شده است که روش دیگری را اتخاذ کرده است. Google هیچ کاری برای حذف برنامه‌های توسعه‌یافته ایرانی برای تلفن‌های اندرویدی از فروشگاه Play خود انجام نداده است و به توسعه‌دهندگان ایرانی اجازه می‌دهد برنامه‌های خود را در ایران منتشر کنند، مشروط بر اینکه شامل خرید نباشند.

شاید گوگل در زمینه قانونی محکم است. اما با انگیزه سیاسی آمریکا برای ادامه اعمال تحریم‌های ضدایرانی بیشتر، و سیستم تحریم‌های ناشی از آن که آنقدر پیچیده است که تنها توسط چند متخصص در دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری کاملاً قابل درک است، بسیاری از شرکت‌ها از اپل استفاده خواهند کرد. رویکرد محتاطانه تر.

ممانعت از استفاده کامل ایرانی‌ها از آیفون‌هایشان مطلقاً برای تضعیف دولت، مجازات آن برای رفتاری که دوست نداریم، بازدارنده آن از رفتارهای آینده‌ای که ممکن است دوست نداریم، یا برای تحقق هر هدف ظاهری دیگری از تحریم‌ها، کاری انجام نمی‌دهد. اپل را به انجام کاری که انجام می دهد هدایت کرده اند.

این فقط ایرانیان عادی را از محصولات آمریکایی دورتر می کند و باعث روی آوردن به جایگزین های ایرانی مانند سیستم پرداخت آنلاین داخلی ایرانی می شود.

در واقع، تحریم ها به معنای کسب و کار از دست رفته بیشتر برای شرکت های آمریکایی است. در حالی که اپل از فروش گوشی های خود در ایران ممانعت می کند، یکی از بزرگترین رقبای آن، سامسونگ، اوایل امسال یک مرکز فروش بزرگ در ایران افتتاح کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.