آغاز شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی در کشور

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، محمد برومندی معاون وزیر جهاد کشاورزی در برنامه میز اقتصاد سیمای جمهوری اسلامی ایران از آغاز اجرای طرح شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی در کشور خبر داد و گفت:‌با اجرای این طرح مصرف‌کنندگان می‌توانند از محل تولید و فرآیند تولید تا رسیدن به دست مصرف‌کننده مطلع شوند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: تکلیف برنامه هفتم توسعه این است که تمام محصولات کشاورزی در طول اجرای این برنامه شناسنامه‌دار شوند.

وی تأکید کرد: این طرح در قالب ثبت محصولات کشاورزی در سامانه آغاز شده است و تولیدکنندگان می‌توانند تمام اطلاعات مربوطه را در سایتی که به این منظور طراحی شده وارد کنند.

برومندی گفت:‌ تولیدکنندگان در سامانه پنجره ملی خدمات هوشمند دسترسی به تمام خدماتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌دهد را دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: کاربران می‌توانند با ورود به پنجره ملی خدمات هوشمند و در بخش پنجره ورود به سامانه ملی استان‌ها به بخش وزارت جهاد کشاورزی ورود کرده و خدماتی که این وزارتخانه ارائه می‌دهد و از جمله ثبت اطلاعات مربوط به شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی را انجام دهند.

وی توضیح داد:‌ با اجرای طرح شناسنامه‌ کردن محصولات کشاورزی محل کشت محصول، قلمی که کشت شده است و اینکه محصول چند ساله است،‌منبع آبی که از آن تغذیه کرد و تمام عملیات کشاورزی مربوط به دفع بیماری است آنجا قابل مشاهده خواهد بود.

* سالانه ۸ میلیون تن محصول کشاورزی سالم صادر می‌شود

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: سالانه ۸ میلیون تن محصول کشاورزی سالم به  ۲۰۰ نقطه دنیا صادر می‌شود.

وی در بیان بالا بودن میزان سلامت و کیفیت محصولات کشاورزی  کشور گفت: میانگین مصرف سم در دنیا ۱۷۰۰گرم در هکتار است در حالی که در کشور ما ۴۰۰ گرم در هکتار می‌باشد.

وی ادامه داد: در برخی کشورها مانند چین و ژاپن تا ۱۲ کیلوگرم در هکتار و در آمریکا ۱۱ کیلوگرم در هکتار سم تولید می‌شود.

وی همچنین با اشاره به مصرف پایین کود کشاورزی در ایران گفت:‌ایران پس از سویه و مراکش سومین کشور کم مصرف کود کشاورزی در دنیا است و به همین دلیل محصولات کشاورزی سالم دارد.

[پایان پیام] ت ۷۶


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.