آفریقای جنوبی می گوید پس از تحقیقات هیچ مدرکی مبنی بر ارسال تسلیحات به روسیه وجود ندارد

0

رئیس جمهور آفریقای جنوبی سیریل رامافوزا می گوید ادعای بی اساس سفیر ایالات متحده “وجهه ما را خدشه دار کرد”.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، می گوید که یک تحقیق مستقل “هیچ مدرکی” برای ادعاهایی مبنی بر اینکه کشورش سلاح به روسیه ارسال کرده است، پیدا نکرده است.

روبن بریگیتی، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، ادعا کرده بود که کشتی روسی لیدی آر با اسلحه و مهمات در پایگاه دریایی نزدیک کیپ تاون در دسامبر گذشته بارگیری شده است.

این تحقیق نشان داد که کشتی باری روسی در عوض تسلیحاتی را تحویل داده است که در سال ۲۰۱۸ برای نیروی دفاع ملی آفریقای جنوبی سفارش داده شده بود.

رامافوزا گفت هیچ مدرکی مبنی بر صادرات سلاح بر اساس مصاحبه با ۵۰ نفر و بررسی بیش از ۱۰۰ سند وجود ندارد.

رامافوزا روز یکشنبه گفت: «هنگامی که همه موارد در نظر گرفته می‌شوند، هیچ یک از ادعاهای مطرح شده در مورد تامین سلاح به روسیه صحت ندارد.

“هیچ یک از افرادی که این ادعاها را مطرح کردند نتوانستند مدرکی برای حمایت از ادعاهایی که علیه کشور ما مطرح شده بود ارائه دهند.”

رامافوزا گفت که این ادعا “بیشترین اثر مخرب بر پول ما، اقتصاد ما، و جایگاه ما در جهان داشته است، در واقع، وجهه ما را خدشه دار کرد”.

رامافوسا گفت که به دلیل ملاحظات امنیتی فقط خلاصه اجرایی گزارش را منتشر خواهد کرد.

رهبر آفریقای جنوبی پس از اینکه سفیر ایالات متحده در یک نشست خبری در ماه مه گفت که “مطمئن است” اسلحه و مهمات در کشتی عازم روسیه بارگیری شده است، دستور تحقیق به رهبری یک قاضی بازنشسته را صادر کرد.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی بعداً گفت که بریگیتی به دلیل اظهارات خود عذرخواهی کرده است و دیپلمات آمریکایی متعاقباً در رسانه های اجتماعی نوشت که از فرصتی که برای “تصحیح هرگونه برداشت نادرست ناشی از اظهارات عمومی من به دست آورده است” سپاسگزار است.

آفریقای جنوبی، که کنگره ملی آفریقایی حاکم آن دارای روابط تاریخی با اتحاد جماهیر شوروی است، روابط دوستانه با روسیه از زمان تهاجم تمام عیار مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، که انتقاد ایالات متحده و سایر کشورهای غربی را برانگیخت.

در رامافوزا، این کشور میزبان رزمایش‌هایی با نیروی دریایی روسیه بوده است و از پیوستن به محکومیت غرب از مسکو یا تحریم‌ها علیه اقتصاد روسیه خودداری کرده است.

ماه گذشته، رامافوزا میزبان روسیه و سایر اقتصادهای بزرگ در حال توسعه، از جمله چین و هند، برای نشست بریکس در ژوهانسبورگ بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.