آلمان می گوید غرامت کامل برای شرکت هایی که از ایران خارج می شوند امکان پذیر نیست

0

وزیر امور خارجه آلمان روز جمعه گفت قدرت های جهانی نمی توانند به طور کامل شرکت هایی را که به دلیل تحریم های جدید آمریکا از ایران خارج می شوند، جبران کنند، اما به تهران هشدار داد که خروج از توافق هسته ای آسیب بیشتری به اقتصاد این کشور وارد می کند.

هایکو ماس قبل از دور مذاکرات میان طرف‌های باقی‌مانده در توافق به خبرنگاران گفت: «ما نمی‌توانیم تمام آنچه را که از خروج شرکت‌ها از ایران به وجود می‌آید جبران کنیم».

رویترز گزارش داد که او گفت که فکر نمی‌کند این دور از مذاکرات نتیجه منفی داشته باشد، اما احتمالاً مذاکرات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است.

در همین حال، فرانسه در همان روز گفت که بعید است قدرت های اروپایی بتوانند یک بسته اقتصادی برای ایران تنظیم کنند که توافق هسته ای آن را قبل از نوامبر نجات دهد و به تهران هشدار داد که تهدید به خروج از توافق را متوقف کند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، پیش از سفر به وین برای نشست وزیران درباره توافق، به رادیو RTL گفت: «آنها باید به طور دائم تهدید به نقض تعهدات خود در توافق هسته ای را متوقف کنند.

آنها باید جلوی تهدیدات را بگیرند تا بتوانیم راه حل هایی پیدا کنیم تا ایران بتواند غرامت های اقتصادی لازم را داشته باشد.

او گفت که قدرت های اروپایی و همچنین روسیه و چین در حال کار بر روی یک مکانیسم مالی برای کاهش تحریم های سخت برنامه ریزی شده ایالات متحده هستند.

ما در تلاش هستیم تا قبل از اعمال تحریم ها در ابتدای ماه اوت و سپس مجموعه دیگری از تحریم ها در نوامبر این کار را انجام دهیم. برای شروع آگوست کمی کوتاه به نظر می رسد، اما ما در تلاش هستیم تا این کار را تا نوامبر انجام دهیم.

احتمال سقوط اروپا

کوتاهی خواسته های ایران

دیپلمات‌ها گفتند که ایران از قدرت‌های جهانی خواست تا تدابیری را برای تضمین درآمد نفتی و سرمایه‌گذاری در این کشور به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده ارائه کنند که وزیران روز جمعه برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ گرد هم آمدند، اما کشورهای اروپایی از خواسته‌های آن کوتاهی خواهند کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه مه، ایالات متحده را از توافق چندملیتی خارج کرد که بر اساس آن تحریم‌ها علیه ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده بود، لغو شد. واشنگتن از آن زمان به کشورها گفته است که باید از ۴ نوامبر خرید نفت تولیدکننده اوپک را متوقف کنند وگرنه با عواقب مالی مواجه خواهند شد.

وزرای خارجه بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه برای اولین بار پس از خروج ترامپ از برجام با همتای ایرانی خود در وین دیدار کردند، اما دیپلمات ها فضای محدودی برای نجات آن می بینند.

“هدف حفظ معامله است. ما پیشرفت هایی داشته ایم، از جمله در زمینه حفاظت از فروش نفت خام، اما بعید است که انتظارات ایران را برآورده کند. یک دیپلمات ارشد اروپایی می‌گوید: این موضوع فقط به آنچه اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند نیست، بلکه به نحوه مشارکت چینی‌ها، روس‌ها، هندی‌ها و دیگران نیز مربوط می‌شود.

ارکان استراتژی اتحادیه اروپا

ارکان استراتژی اتحادیه اروپا عبارتند از: اعطای وام توسط بانک سرمایه گذاری اروپا، اقدامی ویژه برای محافظت از شرکت های اتحادیه اروپا در برابر تحریم های ثانویه ایالات متحده و پیشنهاد Ccmmission مبنی بر اینکه دولت های اتحادیه اروپا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را برای اجتناب از مجازات های ایالات متحده انجام دهند.

ایرانی‌ها از دیگران انتظار دارند که بگویند ما برای زنده نگه داشتن توافق چه خواهیم کرد. ما باید ببینیم که آیا این به اندازه کافی برای آنها خوب است یا خیر.

مقامات ایرانی با مهم توصیف نشست جمعه، گفته اند که کلید آنها اطمینان از تدابیری است که تضمین می کند صادرات نفت متوقف نشود و تهران همچنان به سیستم پیام رسانی پرداخت های بانکی بین المللی سوئیفت دسترسی دارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور این هفته در جریان سفر به اروپا هشدار داد که ایران می‌تواند همکاری خود با ناظر هسته‌ای سازمان ملل را کاهش دهد، زیرا قبلا ترامپ را به «عواقب» تحریم‌های جدید علیه فروش نفت ایران تهدید کرده بود.

پس از تماس با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روحانی به نقل از رسانه های دولتی و در وب سایت خود به آنها گفته بود که از بسته آنها ناامید است.

صنم وکیل، همکار در چتم هاوس، گفت: «سوئیفت کلید اصلی است، اما ایران باید حداقل تا پایان سال باقی بماند تا اختلافات بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده را حفظ کند، اعتبار خود را حفظ کند و تلاش کند تا در میان تحریم‌های آتی دوام بیاورد». یک اتاق فکر بین المللی مستقر در لندن.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.