آمادگی ایران برای رونق کشاورزی

0

یک مقام در آژانس دولتی خرید غلات ایران گفت که ایران قصد دارد خود را به یک صادرکننده عمده مواد غذایی تبدیل کند، به این امید که لغو تحریم ها باعث تقویت تجارت بین المللی و امکان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شود. /p>

ما آماده یک جهش بزرگ در دوران پس از تحریم هستیم. امیرحسین شهمیر، رئیس تجارت بین‌الملل شرکت بازرگانی دولتی ایران، به رویترز گفت: امیدواریم با برداشتن قید و بندهای تحریم‌ها از دست کشاورزانمان، شاهد افزایش تولید و حتی صادرات باشیم.

از زمانی که ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل ماه گذشته تحریم های بین المللی را پس از دستیابی به توافقی برای محدود کردن و نظارت بر برنامه هسته ای ایران لغو کردند، هیئت های تجاری خارجی به تهران هجوم آورده اند.

در میان هیأت‌های تجاری خارجی، همواره تجار مشتاق سرمایه‌گذاری در کشاورزی ایران از جمله گندم، نیشکر و میوه هستند. شهمیر گفت: هیئت های فرانسوی به طور خاص علاقه مند به سرمایه گذاری در تجارت کشاورزی ایران بودند.

رئیس جمهور حسن روحانی هفته گذشته گفت که دولت برای کاهش وابستگی ایران به واردات خارجی که با درآمدهای نفتی پرداخت می شود و افزایش صادرات کالاهای تولیدی و محصولات کشاورزی فشار می آورد.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، گفت: پتانسیل بیشتری در بخش مواد غذایی فرآوری شده وجود دارد.

او گفت: «آن‌ها در دوره تحریم‌ها کارهای زیادی برای تقویت خوداتکایی بر تولیدات داخلی انجام دادند، از مربا گرفته تا لبنیات و رب گوجه‌فرنگی و حتی اسپاگتی و ماکارونی».

شهمیر GTC گفت: پروژه توسعه 500000 هکتار زمین کشاورزی آبی در جنوب غربی استان خوزستان 80 درصد تکمیل شده است که باعث رونق تولید گندم و سایر محصولات استراتژیک می شود.

دولت هزینه این پروژه را 600 میلیون دلار برآورد کرده است.

  کمبود آب

ایران دارای 6.1 میلیون هکتار زمین است که برای کشاورزی گندم، غلات اصلی استفاده می شود. دو سوم آن بدون آبیاری است که آن را مستعد خشکسالی می کند. ایران با میانگین 250 میلی متر باران در سال یکی از خشک ترین کشورهای جهان است.

«کشور از کمبود شدید آب رنج می برد. عباسیان با بیان اینکه این یک چالش است، گفت: فکر نمی‌کنم کشور مزیت نسبی برای صادرکننده گندم داشته باشد.

GTC هفته گذشته واردات دولتی گندم را برای سال ایران از 20 مارس، به دلیل برداشت قوی سال 2015 و افزایش تولید مورد انتظار، ممنوع کرد.

محمود حجتی وزیر کشاورزی گفته است که ایران به واردات ذرت و جو ادامه خواهد داد.

شاهمیر گفت ایران سال را با 5 میلیون تن گندم از سال 2015 آغاز کرده است، زمانی که سیستم هواشناسی ال نینو بارندگی های شدید و برداشت خوبی را به همراه داشت.

این مقام خاطرنشان کرد که تولید شکر نیز افزایش خواهد یافت، اما ایران همچنان به واردات نیاز دارد تا افزایش تقاضای مورد انتظار را برآورده کند.

ایران در حال حاضر سالانه 1.5 میلیون تن شکر تولید می کند و 1 میلیون تن شکر وارد می کند.

شکر ایران در شیرینی، بستنی، نوشیدنی و شکلات استفاده می شود که مصرف آن به شدت به قدرت خرید مردم بستگی دارد.

اینها محصولاتی هستند که مردم وقتی پول بیشتری داشته باشند بیشتر می خرند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.