آمادگی خارجی ها برای ساخت مسکن در ایران

0

به گزارش ایران اکونومیست حسن تیزمغز نماینده وزیر راه و شهرسازی در نشست تخصصی مدیریت زنجیره‌ای تأمین مصالح از معدن تا ساخت در خصوص عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا، گفت: باید در حوزه ساخت و ساز مسکن قدم‌های مؤثری برداریم تا شاهد تأثیرات مثبت آن در راستای اجرای طرح ۴ میلیون مسکن داشته باشیم.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در ادامه تاکید کرد: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیازمند تشکل‌های مربوطه هستیم و هدف وزارت راه و شهرسازی ساخت ۴ میلیون مسکن در دولت سیزدهم است که شخصاً معتقد هستم که ظرفیت کشور بیشتر از این تعداد است.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در ابتدای کار با آن مواجه شدیم متغیر بودن قیمت مصالح ساختمانی است که طبق شواهد موجود قیمت مصالح ساختمانی در بورس کالا بدون دلیل منطقی گران‌تر از قیمت اصلی است.

تیزمغز گفت: قیمتی که مصالح ساختمانی در بورس کالا گرفته است، نرخ جهانی است و برای تجارت است اما نباید برای سازندگان داخلی نیز به همین قیمت ارائه شود؛ قطعاً باید تغییرات قیمتی داشته باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد: باید به قوانینی که در حوزه ساخت و ساز مسکن در کشور وجود دارد متعهد باشیم و ساخت مسکن در زمینه‌های مختلف نیازمند حمایت است.

وی در خصوص ساخت مسکن با شرکت‌های خارجی، افزود: طی جلساتی با شرکت‌های خارجی برگزار شد قرار بر این است تا زمین در اختیار این شرکت‌ها قرار بگیرد و در کنار زمین مصالح ساختمانی و نیروی انسانی نیز از داخل کشور است.

تیزمغز افزود: طبق توافقی که با شرکت‌های خارجی صورت گرفته قیمت ساخت هر واحد مسکونی ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار برآورد شده است و چینی‌ها مشتاق مشارکت در ساخت و ساز کشور هستند.

 

[انتهای پیام]

منبع: ایران اکونومیست

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.