آمریکا شروع به برچیدن لغو تحریم های ایران کرد

0

دولت ترامپ روز چهارشنبه شروع به لغو معافیت تحریم‌هایی کرد که طبق توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ به ایران اعطا شده بود، گامی که پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از توافق بین‌المللی انجام شد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد مجوزهایی را لغو کرده است که به شرکت های خارجی تحت کنترل ایالات متحده اجازه می دهد قطعات هواپیماهای تجاری به ایران صادر کنند و همچنین به آمریکایی ها اجازه می دهد تا فرش، پسته و خاویار ایرانی را تجارت کنند.

AP گزارش داد که کسب و کارهایی که در چنین معاملاتی شرکت می کنند باید تا ۶ آگوست این عملیات را متوقف کنند وگرنه تحت تحریم های ایالات متحده با مجازات هایی روبرو خواهند شد.

مجموعه دیگری از مجوزها که سایر انواع تجارت، از جمله خرید نفت را پوشش می‌دهد، در هفته‌های آینده لغو می‌شود و شرکت‌ها تا ۴ نوامبر فرصت دارند تا به این فعالیت‌ها پایان دهند.

از ماه مه زمانی که ترامپ آمریکا را از توافق مهمی که بر اساس آن ایران از تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای خود معاف شد، خارج شد، انتظار می رفت.

ترامپ گفت که این توافق که یک دستاورد مهم سیاست خارجی سلف او، رئیس جمهور باراک اوباما است، بدترین توافقی است که تاکنون توسط ایالات متحده مورد مذاکره قرار گرفته است، زیرا در ازای کم، مقدار زیادی به ایران داده است.

سایر طرف‌های توافق – بریتانیا، چین، آلمان، فرانسه، روسیه و اتحادیه اروپا- از خروج آمریکا از این توافق انتقاد کرده‌اند که این توافق را در خطر فروپاشی قرار داده است. دولت ترامپ در حال افزایش تلاش‌ها برای منزوی کردن ایران و اقتصاد آن از سیستم‌های مالی و تجاری بین‌المللی است.

روز سه‌شنبه، دولت اعلام کرد که کشورهای خارجی را تحت فشار قرار می‌دهد تا واردات نفت از ایران را تا ۴ نوامبر به صفر برسانند. پیش از این، دولت تنها گفته بود که کشورها باید واردات نفت خود از ایران را “کاهش قابل توجهی” انجام دهند یا مشمول آن شوند. تحریم‌های جداگانه ایالات متحده که تمام معاملات بین بانک‌های مرکزی آنها و بانک مرکزی ایران را ممنوع می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گفت که دولت اکنون به کشورهای اروپایی و آسیایی می گوید که ایالات متحده انتظار دارد واردات آنها تا پایان دوره مهلت به صفر برسد.

این مقام که مجاز به صحبت علنی در این مورد نبود و به شرط فاش نشدن نامش با خبرنگاران صحبت کرد، گفت که یک تیم آمریکایی از وزارت خارجه و شورای امنیت ملی در حال حاضر در اروپا برای ارائه این پیام هستند.

این مقام افزود که ایالات متحده در حال همکاری با سایر کشورهای خاورمیانه برای افزایش تولید است تا به عرضه جهانی نفت آسیبی نرسد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.