آمریکا شرکت های اروپایی را به تحریم برای تجارت با ایران تهدید می کند

0

ایالات متحده روز یکشنبه تهدید کرد که تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت می‌کنند، اعمال خواهد کرد، زیرا سایر شرکت‌کنندگان در توافق هسته‌ای ایران عزم خود را برای عملیاتی نگه داشتن این توافق سخت‌تر کرده‌اند.

به نقل از رویترز، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی که روابط تجاری با ایران را حفظ می‌کنند، «ممکن است» در حالی که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که امیدوار است واشنگتن و متحدانش بتوانند به توافق هسته‌ای جدید با تهران دست یابند. گزارش شد.

بولتون در مصاحبه با برنامه «وضعیت اتحادیه» سی‌ان‌ان لحن جنگ طلب‌تر از پمپئو در «فاکس نیوز ساندی» داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ۸ مه گفت که ایالات متحده از توافق سال ۲۰۱۵ که توسط دولت اوباما مذاکره شده بود، خارج می شود.

تاکنون چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، آلمان و ایران در توافقی باقی مانده‌اند که برنامه هسته‌ای ایران را کنترل می‌کند و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و شرکت‌هایی را که در آنجا تجارت می‌کنند کاهش می‌دهد.

بر اساس بیانیه ای که دفتر ترزا می، نخست وزیر بریتانیا منتشر کرد، علیرغم خروج ایالات متحده، بریتانیا و ایران روز یکشنبه تعهد خود را برای اطمینان از پایبندی به توافق اعلام کردند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، در سخنرانی در دوبلین، اعلام کرد: “ما سهامداران هستیم” و همینطور خواهیم ماند.

آلمان گفت که چند ماه آینده را صرف تلاش برای متقاعد کردن واشنگتن برای تغییر نظر خواهد کرد. با این حال، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، اذعان کرد که محافظت از شرکت های اروپایی در برابر مجازات های احتمالی ایالات متحده می تواند دشوار باشد.

بولتون در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده ممکن است تحریم هایی را علیه شرکت های اروپایی که به تجارت با ایران ادامه می دهند اعمال کند، به سی ان ان گفت: «این امکان وجود دارد. این به رفتار سایر دولت ها بستگی دارد.» پمپئو گفت که “امیدوار است در روزها و هفته های آینده بتوانیم به توافقی برسیم که واقعا کارساز باشد”.

خروج ایالات متحده از توافق با ایران باعث ناراحتی متحدان اروپایی واشنگتن، عدم اطمینان در مورد عرضه جهانی نفت و افزایش خطر درگیری در خاورمیانه شده است.

پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان روز یکشنبه گفت که برلین تلاش خواهد کرد “دولت آمریکا را متقاعد کند که رفتار خود را تغییر دهد”. آلتمایر در مصاحبه با تلویزیون عمومی ZDF خاطرنشان کرد که ایالات متحده مهلتی ۹۰ روزه برای شرکت های خارجی تعیین کرده است تا از بازگشت تحریم ها پیروی کنند و این مدت می تواند برای متقاعد کردن واشنگتن برای تغییر مسیر استفاده شود.

بولتون گفت اروپا هنوز در حال هضم حرکت ترامپ در هفته گذشته است.

فکر می کنم در حال حاضر احساسی در اروپا وجود دارد. آنها واقعاً متعجب هستند که ما از آن خارج شدیم، واقعاً از اعمال مجدد تحریم های سخت شگفت زده شده اند. من فکر می کنم که غرق خواهد شد. ما خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد،” بولتون گفت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.